Holotropikum8 viselkedési minta, ami enyhe depresszióról árulkodhat

8 viselkedési minta, ami enyhe depresszióról árulkodhat

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A depresszió olyan mentális betegség, amivel bárki szembesülhet. Ennek az állapotnak számos enyhébb vagy súlyosabb formája létezik, de az enyhébb eseteket gyakran nehéz lehet diagnosztizálni. A disztímia, más néven minor depresszió, egy krónikus, hosszú ideig tartó hangulatzavar, aminél a tünetek erőssége nem éri el a súlyos depresszióét. A disztímia tünetei általában hullámzó erősségűek. Összességében enyhébb tünetekkel jár, mint a súlyos depresszió, de sokkal hosszabb ideig állhat fenn.

A jelek korai felismerése segíthet megelőzni, hogy az enyhe depresszió súlyosabbra forduljon, ezért érdemes odafigyelni a lehetséges tünetekre.

Az enyhe depresszióban vagy disztímiában szenvedő személyekre jellemző nyolc viselkedési forma.

1. Általános rosszkedv és energiahiány

A depresszió leggyakoribb jelei közé tartozik az állandó energiahiány és a tehetetlenség érzése. Az enyhe depresszióban szenvedő emberek sokszor teljesen kivonják magukat a társasági életből, nem mozdulnak ki otthonról, és elveszítik a motivációjukat. Ráadásul úgy érzik, bármit tesznek, vagy mondanak, az csak még mélyebbre sodorja őket a melankólia állapotába. Teljesen természetes, hogy vannak rossz napjaid vagy akár időszakaid, de ha ez a lehangoltság tartósan fennáll, szakértői segítségre lehet szükséged.

2. Megváltozott étrend vagy alvási ritmus

Egy másik árulkodó tünet az alvási rend és az étkezési szokások megváltozása. A depresszió gyakran együtt jár az álmatlansággal, vagy éppen ellenkezőleg, a fokozott aluszékonysággal.

Az étvágy ingadozása is utalhat enyhe depresszióra – a túlevés vagy az étvágytalanság egyaránt erre utaló jelek lehetnek.

3. Figyelmetlenség és memóriazavarok

Ha a közelmúltban kognitív zavarokat tapasztaltál, például súlyos koncentrációs nehézségeket és memóriavesztést, az szintén a depresszió jele lehet. Sok disztímiában szenvedő ember veszi észre, hogy a memóriája nem működik olyan jól, mint korábban, és hogy elfelejt bizonyos fontos részleteket, vagy emlékeket. Ez ugyanakkor koncentrációs nehézségeket is okoz, és a döntéshozatal képességét is befolyásolhatja.

4. Az érdeklődés elvesztése

A depresszió anhedóniához vezethet, ami azt jelenti, hogy amikor valaki elveszíti a korábban számára örömöt okozó tevékenységek iránti érdeklődését és az azokban lelt örömét, és ez az élet minden területére kihathat.

Kezeletlenül az anhedónia súlyos depressziót okozhat, apátiához és reménytelenség érzethez vezethet, ami akár azzal is együtt járhat, hogy az illető teljesen elszigeteli magát a társas interakcióktól.

5. A felelősség és a személyes higiénia elhanyagolása

Az enyhe depresszió további klasszikus tünetei a halogatás, valamint a felelősségek és a személyes higiénia elhanyagolása. A depresszióban szenvedő embereknek nincs elég energiájuk a megfelelő öngondoskodásra, valamint a kötelezettségeik teljesítésére. Ezért inkább kerülik a feladatokat, hogy megelőzzék a kiégést és a további negatív gondolatokat.

6. Elszigetelődés és a társas kapcsolatoktól való visszavonulás

A depresszióban szenvedő emberek gyakran érzik úgy, hogy terhet vagy kellemetlenséget jelentenek másoknak. Nem akarják, hogy negatív érzelmeik hatással legyenek szeretteikre, ezért elzárkóznak tőlük, és elszigetelődnek. Vagy úgy érzik, a magány megnyugvást hozhat a számukra, és nem akarják mások véleményével és tanácsaival bonyolítani az életüket.

A társasági élet iránti vágy ugyan nem tűnik el teljesen, de egyre nehezebb valódi kapcsolatokat kialakítaniuk, és sokszor még a legközelebbi barátokkal vagy családtagokkal is megszakítják a kapcsolatot.

7. Negatív gondolkodási minták

A negatív gondolatok és az önkritika szintén a depresszió gyakori jelei. A depresszióban szenvedő embereknek általában irreális elvárásaik vannak önmagukkal szemben. Amikor pedig nem tudnak megfelelni ezeknek az elvárásoknak, keményen ítélkeznek önmaguk felett.

8. Függőségek vagy az öngyógyításba való menekülés

Számos mentális zavar együtt jár a kábítószerrel való visszaéléssel és egyéb függőségekkel. Ez egy ördögi kör, amely helyrehozhatatlan károkat okozhat. A mentális zavarokkal küzdő emberek alkoholt vagy kábítószert használhatnak, hogy megszabaduljanak a fájdalomtól, de ugyanilyen veszélyes az antidepresszáns gyógyszerek felelőtlen használata is.

Ha depresszióban szenvedsz, könnyen reményvesztettnek érezheted magadat, úgy gondolhatod, nincs kiút ebből a gödörből, és nehezedre eshet kezelni az érzéseidet. A testmozgás, az alvás előtérbe helyezése, a stresszkezelési technikák, például a meditáció gyakorlása és a kiegyensúlyozott táplálkozás sokat segíthetnek, akárcsak a szakértői segítség. Ugyanakkor tanácsos minél több időt tölteni a természetben, a szeretteiddel, hogy újra élvezni tudd az élet apró örömeit, és pozitívabban gondolkodj.

Az enyhe depresszió felismerése nem mindig könnyű, mivel a tünetek jóval finomabbak lehetnek, mint a súlyos depresszió esetében, de a korai felismerés megelőzheti, hogy a helyzet súlyosabbra forduljon, ezért érdemes odafigyelni az apró jelekre.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek