Igen, az életben vannak rossz napok, amikor elromlik az autó, belelépsz egy nagy sárba, kiöntöd az üdítődet a szőnyegre, és még sorolhatnánk. Ezek előfordulnak bárkivel, viszont ez még nem jelenti azt, hogy pszichológushoz kell fordulnod, és kedélyjavító gyógyszereket kellene szedned.
» Ha igazán elégedett akarsz lenni az életben, mondj búcsút ennek a 11 viselkedésnek
» A nő talált egy üzenetet a férje zsebében a férfi temetésén, ami megváltoztatta az életét
» A híres orvos figyelmeztet: „Minden ember, akinek rossz gondolatai vannak, fizetni fog. A gyűlölet a lét rákja”
» A nő arra kéri felnőtt lányát, hogy fizesse a lakbér és a számlák felét – a lánya frappáns választ adott
Ezek még nem a depresszió előjelei, amely az Egyesült Államokban tíz emberből egyet érint. Hogy időben felfedezd a depresszió tüneteit, előbb ismerned kell azokat. Íme!
1. Düh és ingerlékenység
Nem is gondolnád, hogy a depresszió dühvel, ingerlékenységgel, viselkedési és magatartás problémákkal szokott kezdődni. Ezek leküzdésében, feloldásában segíthet egy pszichoterapeuta.
2. Önvád
Az önkritika szükséges egy egészséges személyiség kifejlődéséhez, de ha folyamatosan valamiért önmagadat vádolod, és nem tudsz ezzel leállni, az a depresszió, a negatív életérzés egyik jele. Ezért figyelj erre, és kerüld a negatív gondolatokat, főként amelyek a személyiségedre, a tulajdonságaidra vonatkoznak.
3. Reményvesztettség
Ha úgy érzed, hogy annak a reménye is kezd elveszni, hogy valami jóra forduljon az életedben, akkor máris a depresszió küszöbén állsz. Azonban mielőtt benyitnál azon az ajtón, még egyszer gondolj át mindent, és igyekezz észrevenni a pozitív történéseket, eseményeket az életedben.
4. Az érdeklődés hiánya
Ha azt veszed észre magadon, hogy nem érdekel semmi, nem okoz szinte soha semmi örömet, lelkesedést, nem akarsz senkivel találkozni, akkor ez egy fontos jele a depressziónak, így érdemes segítséget kérned. Mert ha nem teszed, egyre mélyebbre süllyedhetsz, és egy ördögi körben találod magad, amiből nehezen tudsz kimászni. Ebben az esetben is segítségedre lehet egy pszichológus.
5. Megváltozott külső
A legtöbb, depresszióban szenvedő ember keveset eszik, ezért idővel lefogy. Persze, ez nem általános jelenség, túlsúlyosok is szenvednek depresszióban, a lényeg az, hogy ha észreveszed magadon a változást, ami természetesen negatív előjelű, akkor fordulj szakemberhez
6. Alvászavarok
Több tanulmányban is megállapítottak, hogy a depresszióban szenvedők háromnegyede alvásproblémákkal küzd. A leggyakrabban a szorongó, ideges gondolatok nem hagyják a depresszióban szenvedőt aludni. Ilyen esetben is összetett, szakkezelésre van szükség.
7. Fáradtság, levertség
Ezt okozhatja a kialvatlanság, és az is, hogy nem találod a helyed, nem kapod a célodat az életben. Ilyenkor minden energiatartalékod elfogy, és nem marad más, mint a fizikális és érzelmi kimerültség.
8. Megmagyarázhatatlan fájdalmak
Ezeket a szörnyű tüneteket gyakran idegsejtproblémák idézhetik elő, de biokémiai folyamatok is állhatnak a háttérben. Ilyen esetben is a lelki problémák, gátak feloldása jelenthet megoldást, ebben pedig egy pszichológus segíthet.