A nárcisztikus, az érzelmileg instabil és a paranoiás személyiségekkel nem érdemes párkapcsolatba kezdeni, mert valószínűleg minden alkalommal összetörik a szívedet.
1. Nárcisztikus személyiségtípus
A nárcizmus kifejezést Sigmund Freud alkotta meg a görög mitológiai alakra, Narkisszoszra utalva, aki a történet szerint beleszeretett a saját tükörképébe. A nárcisz emiatt azóta is az önimádat jelképe.
A nárcisztikus személyiségzavarnak számos kiváltó oka lehet, például bántalmazás, elhanyagolás, vagy éppen ellenkezőleg, a túlzott kényeztetés miatt. De bármi is álljon a háttérben, a nárcisztikus személyiségek csak önmagukkal és a saját igényeikkel törődnek. Emellett vágynak a csodálatra, és bármit megtesznek, hogy megkapják, ezért rengeteg energiát, időt és pénzt fordítanak arra, hogy vonzónak tűnjenek.
A nárcisztikus emberek ugyanakkor képtelenek meglátni a saját hibáikat, és gyakorlatilag képtelenség rávenni őket, hogy belássák, ha tévednek.
Dr. Scott Keiller, a Kent State University pszichológusa szerint a nárcisztikus férfiak, különösen a heteroszexuális férfiak, a heteroszexuális nőkkel szemben a legellenségesebbek. „Az empátia hiánya, a felfokozott felsőbbrendűségi érzés és csodálat megvonása, amit szerintük megérdemelnek, hajlamossá teheti őket az agresszióra és a bosszúra” – mondja a pszichológus.
Egy nárcisztikus bármit megtesz azért, hogy elérje, és a hűtlenséget sem zárja ki. Bár elbűvölőek tudnak lenni, sosem fognak empátiát mutatni irántad, hacsak nem akarnak elérni valamit. Minél tovább maradsz mellettük, annál inkább ráébredsz, hogy valójában nem törődnek veled.
A kapcsolat elején elvarázsolnak ugyan, de ezután minden róluk szól, de bármilyen keményen is próbálkozol, mindig úgy érzed majd, hogy nem vagy elég.
2. Az érzelmileg instabil személyiségtípus

A borderline személyiségzavarban szenvedő emberek nehezen tartanak fenn a kapcsolatokat, és valószínűleg nem megfelelő partnerjelöltek. Kiszámíthatatlanok, hiányzik belőlük az empátia – bár elsőre elbűvölőnek tűnhetnek -, impulzívak, és egy szempillantás alatt ugranak az érzelmi spektrum egyik végéből a másikba. Teljesen irracionálisan látják önmagukat, és irracionális határokat húznak.
Az érzelmileg instabil személy azonosításának jó módja, ha megnézzük a kapcsolati múltjukat. Ezek a személyiségek – különösen a nők – általában sok szakításon, váláson vannak túl, főként azért, mert az elhagyástól való félelmük és a csapdába eséstől való félelmük között ingadoznak.
Ezek az emberke könnyen csapdába ejtenek azzal, hogy rendkívül ragaszkodóan viselkednek, de ez később a visszájára fordulhat: azzal érvelnek, hogy úgy érzik, megfulladnak ebben a kapcsolatban, ami menekülésre készteti őket, ezért teret adsz nekik. Ekkor azonban valószínűleg azzal vádolnak majd, hogy már nem törődsz velük.
Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy kárt tesznek magukban, vagy öngyilkossággal fenyegetőznek.
Egy érzelmileg instabil partnerrel párkapcsolatban élni olyan, mintha folyamatosan tojáshéjon járnál – minden egyes lépésedre oda kell figyelned, de bármennyire is igyekszel, mégis mindig te leszel a hibás.
3. A paranoid személyiség
A paranoia a definíció szerint a fenyegetettség tartós és irracionális érzése, valamint az a meggyőződés, hogy az egész világ ellenünk fordul. A paranoiás ember titkolózó, kötekedő és gyanakvó. Egy kapcsolatban gyakran hívogatják a partnerüket, váratlan időpontokban beállítanak hozzá, és minden lépésüket figyelik a hűtlenségtől való félelmükben. Ez különösen gyakori lehet olyanok esetében – főleg férfiaknál – akiket korábban már megcsalt a párjuk.
Nancy McWilliams pszichoanalitikus szerint a paranoia inkább egy folyamat, mint egy tulajdonság, ami bárkiben kialakíthat bizonyos stressz vagy regresszió hatására.
A paranoiás emberek másokat is az őrületbe kergetnek az összeesküvés-elméleteikkel, és azzal a megszállott meggyőződésükkel, hogy a világ összefogott ellenük, és képtelenség őket logikus érvekkel meggyőzni.
Ha ellentmondásba kerülsz velük, te is az „ellenségük” leszel. Elidegenítenek maguktól, kritikus részleteket rejtenek el előled, és a sötétben tartanak.
A paranoiás emberek a szeretet kifejezésében és az intimitásban sem túl jók. Általában védekező álláspontra helyezkednek, és nem mondják, ki hogy szeretnek, mert attól félnek, hogy kihasználod őket.
Molly S. Castelloe pszichológus, a York Egyetem munkatársa szerint a paranoiás emberek számára a szerelem veszélyforrás és fenyegetés.