Stefan Falk nemzetközileg elismert munkahelyi pszichológiai szakértő és tréner, aki vezetőképzésre szakosodott, több mint 4000 vezetőt képezett ki több mint 60 különböző vállalatnál, és munkája során többször volt dolga „nehéz személyiségekkel”.
„Vezetői tanácsadóként, aki munkahelyi pszichológiát tanulmányoz, több mint 30 évet töltöttem azzal, hogy több millió dolláros szervezetek több ezer emberének és csapatának segítettem nehéz munkahelyi kapcsolatok navigálásában” – mondta Falk. Munkája során rájött, hogy gyakran a bizonytalan emberekkel a legnehezebb együtt dolgozni, mert egyúttal munkatársaikat is elbizonytalaníthatják, megnehezítik a tisztán látást és a döntéshozatalt.
Miért olyan nehéz együttműködni a rendkívül bizonytalan emberekkel?
Bár a bizonytalanság természetes érzés, és időnként mindenki megtapasztalja, egy bizonyos szinten túl már komoly problémákhoz vezethet, amikor az illető megpróbálja folyamatosan leplezni vagy kompenzálni az önbizalomhiányát.
A bizonytalan típusok rendkívül kockázatkerülők és nem túl termékenyek a munkájukban. Egyesek pedig kifejezetten kellemetlenül és sokszor sértően viselkedhetnek.
Amy Gallo, a Harvard karrierszakértője szerint a következő 7 toxikus jel egyértelműen arra utal, hogy rendkívül bizonytalan személyiséggel van dolgunk:
1. Túlságosan aggódnak amiatt, mit gondolnak róluk mások.
2. Soha nem nyilvánítanak határozott véleményt.
3. Krónikus döntésképtelenségben szenvednek, még akkor is, ha a döntéseknek csekély következménye van.
4. Gyakran próbálják megváltoztatni a projektek és gyűlések irányát.
5. Elnyomnak másokat, hogy fontosabbnak tűnjenek.
6. Folyamatosan arról beszélnek, mennyire elfoglaltak (pedig valójában nem azok), hogy megmutassák, mennyire keresettek és fontosak.
7. Paranoiásak, mindenbe beleavatkoznak, és elérik, hogy te is megkérdőjelezd minden lépésedet.
Hogy lehet kezelni a bizonytalan embereket?
Ha hatékonyan szeretnénk közreműködni ezekkel az emberekkel, rendkívül fontos, hogy kezelni tudjuk őket.
Ehhez az első lépés a felismerés, valamint az, hogy képesek legyünk tanulni a velük való interakcióinkból.
1. Állapítsd meg a probléma mértékét
Gondolj bele minden interakciódba ezzel a személlyel. Mennyi volt rossz ezek közül? Mind? A fele? A harmada? Ezzel megválaszolhatod a legfontosabb kérdést: mekkora valójában a probléma? Ha több jó interakciótok van, mint rossz, talán nem is olyan „nehéz személyiség” az illető.
2. Állapítsd meg a probléma gyökerét
Gondolj a negatív interakciókra. Milyen témák jelentenek nehézséget? Hogy fejezi ki magát a másik személy ilyen helyzetekben? Aztán gondolj a jó interakciókra, és hasonlítsd össze azokat a rosszakkal.
3. Mutass együttérzést
Tartsd szem előtt a másik személy érdekeit, és koncentrálj pozitív gondolatokra. A pszichológus szerint jó módszer lehet például, ha emlékeztetjük magunkat arra, hogy bármilyen nehéz személyiség is legyen valaki, ő is valakinek a gyereke. Ezután már feltehetjük magunknak a kérdést: Szeretném, ha valakinek hasonló negatív gondolatai lennének az én gyerekemről?
4. Fordíts időt a négyszemközti beszélgetésre
Tarts az illetővel kötetlen megbeszéléseket, vagy javasold, hogy tartsatok egy kávészünetet, ami alatt beszélgethettek, és használd ki a lehetőséget, hogy kicsit jobban megismerd.
5. Tartsd szem előtt a kívánt eredményt
Koncentrálj arra, hogy teheted eredményessé és értékessé ezt az interakciót. Kérdezd meg magadtól, milyen eredményt akarsz elérni, és milyen reakciót szeretnél kiváltani a másik személyből.
6. Kommunikálj világosan
A bizonytalan emberek hajlamosak hézagokat látni a megvitatott kérdésekben, ezért először mondd el azt, miben vagy biztos, aztán, fejtsd ki, mi az, amit gondolsz, de nem vagy benne biztos, végül pedig térj át azokra a dolgokra, amikről túl keveset tudsz ahhoz, hogy véleményt formálj róluk.
7. Töltsétek ki együtt az esetleges hézagokat
A bizonytalan emberek nagyobb biztonságban érzik magukat, ha nagyobb szabadságot kapnak, hogy kifejezzék a gondolataikat. Ezért szervezz gyakori négyszemközti megbeszéléseket, amikre mindkettőtöknek fel kell készülnötök.
8. Haladjatok fokozatosan, lépésről lépésre
Csökkentsd a bizonytalanság érzését egy próbaidőszak javaslatával, és adj meg világos paramétereket a kiértékeléshez. Például mondd azt: Mi lenne, ha kipróbálnánk ezt a következő 3 hónapban, és hetente egyszer felmérnénk, hogy haladunk?
9. Mutasd meg, hogy nem jelentesz fenyegetést
Az a cél, hogy a másik személy a szövetségeseként tekintsen rád, nem pedig a riválisaként. Ezért dicsérd meg a munkáját, és fejezd ki az elismerésedet.