A koleszterin fontos szerepet játszik a szervezetben, többek között segíti az emésztést, sejteket hoz létre, valamint vitaminokat és hormonokat termel, a túl magas koleszterinszint azonban már veszélyes. A szervezetben található koleszterin legnagyobb részét a máj állítja elő, de táplálék útján is jelentős mennyiség kerülhet a szervezetbe. De más tényezők, mint például a 2-es típusú cukorbetegség, az elhízás, a dohányzás, a testmozgás hiánya és családi kórtörténet is közrejátszhatnak a magas koleszterinszint kialakulásában.
Mivel azonban a magas koleszterinszintnek önmagában nincsenek tünetei, sokan csak akkor szereznek tudomást erről, ha vérvizsgálatot végeznek. A magas koleszterinszint (hiperkoleszterinémia) a zsíranyagcsere zavarai közé tartozó betegség, ami rendkívül veszélyes a szívre és az érrendszerre. A magas koleszterinszint az egész testben bármelyik artériát érintheti, ami olyan súlyos következményekhez vezethet, mint a stroke vagy a szívroham.
A jó hír az, hogy számos dolog van, amit megtehetünk a koleszterinszintünk csökkentése érdekében. Az orvosok szerint ez a 4 dolog segíthet csökkenteni a koleszterinszintet és javítani a szív egészségét – írja az EatingWell.com.
1. Testmozgás
A fizikai aktivitás növelheti a hasznos HDL-koleszterin szintjét, és csökkentheti a káros LDL-koleszterin és a vérben lévő zsírok, az úgynevezett trigliceridek szintjét. A legjobb edzések azok, amelyek fokozzák a szív egészségét, mint például a gyaloglás, a futás vagy a kerékpározás, de az úszás, vagy a túrázás is nagyszerű lehetőségek.
A szakértők legalább 150 perc mérsékelt intenzitású testmozgást javasolnak hetente, ami napi 20 perc mozgást jelent, vagy, ha 5 napra bontjuk le, napi 30 percet.
2. A telített zsírsavak mérsékelése
A telített zsírsavakat tartalmazó élelmiszerek fogyasztása növelheti a magas koleszterinszint kialakulásának kockázatát. Ezek a zsírok elsősorban állati eredetűek, például zsíros húsokban és tejtermékekben fordulnak elő, de bizonyos növényi eredetű zsírsavak is idetartoznak, mint például a pálmaolaj.
Az American Heart Association javaslata szerint a telített zsírsavaknak a napi kalóriaadag 6%-át kellene kitenniük – ez nagyjából 13 gramm telített zsír egy napi 2000 kalóriát fogyasztó személy esetében.
A feldolgozott húsok, például kolbász vagy bacon helyett válassz sovány marhahúst, csirke- vagy pulykamellet, a főzéshez pedig használj például olívaolajat vaj helyett, és fogyassz csökkentett zsírtartalmú sajtokat és görög joghurtot, valamint sovány tejet.
3. Zöldségek és gyümölcsök fogyasztása
Ha nem fogyasztunk elegendő zöldséget és gyümölcsöt, kevesebb vitaminhoz és ásványi anyaghoz jutunk, ugyanakkor kevesebb rosthoz is, pedig bizonyos oldható rostok csökkentik a koleszterinszintet. A narancs, az alma, a körte, a kelbimbó, a sárgarépa és az édesburgonya mind nagyszerű rostforrások.
4. Gyógyszeres kezelés
Ha a tartós diéta és testmozgás sem segít csökkenteni a koleszterinszintet, gyógyszeres kezelésre lehet szükség. A legjobb eredmény azonban akkor érhető el, ha a gyógyszeres kezelés egészséges étrenddel és rendszeres testmozgással párosul.
Egyéb tippek a magas koleszterinszint kezelésére
A felsoroltak mellett más szempontokat is érdemes figyelembe venni. Fontos például odafigyelni a vérnyomásra, mivel a magas vérnyomás fokozhatja az artériák terhelését, és több lerakódáshoz vezethet.
Ezenkívül az is előnyös, ha lemondunk a dohányzásról, mivel a dohányosoknál magasabb az összkoleszterin és a trigliceridek szintje, és alacsonyabb a jótékony HDL-koleszterin szintje. Ennek oka, hogy a dohányzás fokozza a gyulladást az erekben, ami lerakódások kialakulásához vezethet.