Te is észrevetted már, hogy ősszel és télen mintha kevesebb lenne az energiád, mint nyáron, és ez a hangulatodra is rányomja a bélyegét? Nos, ezzel nem vagy egyedül, és az egészségügyi szakértők szerint a jelenségnek egyszerű magyarázata is van.
Ezt a jelenséget „szezonális fáradtságnak” szokták nevezni, és a szakértők szerint azért alakul ki, mert az őszi és téli hónapokban az agy több melatonint termel, amit „alváshormonnak” is neveznek. Ez azért van, mert ebben az évszakban kevesebb napfényt kapunk, így az agyunk félig-meddig hibernáló üzemmódba kerül.
Ez úgy hangozhat, mintha csak az állatokra vonatkozna, de az emberi agyat ugyanúgy a cirkadián ritmus szabályozza, mint az állatok agyát. A szervezet cirkadián ritmusának (élettani napszaki ritmusának) nevezzük azokat a biológiai folyamatokat, melyek szabályos napszaki ritmus szerint ismétlődnek.
A szakértők szerint alapvetően úgy fejlődtünk ki, hogy sötétben álmosnak érezzük magunkat, világosban pedig ébernek.
Lehetséges, hogy a rutinunk egész évben ugyanaz, a fényviszonyok és ennek következtében a melatonin termelés azonban az évszakokkal változik, és ez ugyanúgy álmossá tesz, ahogy annak idején az őseinket, akik egy teljesen más ritmus szerint éltek, mint mi.
Ősszel és télen esténként sok mesterséges fényt kapunk, ami ébren tart, reggel azonban álmosak vagyunk a természetesen fény hiánya miatt. Mindez pontosan az ellenkezője annak, amit a szervezetünk biológiai órája „szeretne.”
A szezonális fáradtság másik befolyásoló tényezője az inaktivitás lehet, mivel a hidegebb hónapokban általában kevesebb testmozgást végzünk, és kevesebbet tartózkodunk a szabadban. Ehhez ráadásul a hosszú esték és a kellemetlen időjárás is hozzájárulnak, így letargikusnak érezhetjük magunkat. Ugyanakkor könnyen kialakul egy ördögi kör: a levertségtől elveszítjük a motivációnkat, és még kevesebbet mozgunk, és így még kimerültebbek leszünk.
A szakértők szerint az őszi fáradtságnak számos jele van, többek között az ingerlékenység, a stressz és/vagy a szorongás, a visszahúzódás, az energiahiány, a szokásosnál hosszabb alvás, a reggeli felkelés nehézsége, a zavarodottság és a sóvárgás különböző ételek után.
A szezonális fáradtság tehát természetes dolog, de van néhány egyszerű módszer, amivel védekezhetünk ellene. Reggelente például érdemes mesterséges fényt használni, ahelyett, hogy a sötétben botorkálnánk, miközben készülődünk, és az is sokat segíthet, ha megpróbálunk minden nap pontosan ugyanabban az időben felkelni.
Ezenkívül nem szabad elhanyagolni a testmozgást, még ha nem is érzünk rá késztetést, mivel utána energikusabbnak érezzük majd magunkat. Az is fontos, hogy minden nap kimozduljunk a szabadba, mivel a természetes fény felélénkít, serkenti a keringést, és segít feltöltődni energiával. Emellett arra ösztönözni a cirkadián ritmusunkat, hogy kevesebb melatonint termeljen, ráadásul az elengedhetetlenül fontos D-vitaminnal is ellát.