HolotropikumLyme-kór komoly mentális problémákhoz vezethet: akár személyiségváltozást is okozhat

Lyme-kór komoly mentális problémákhoz vezethet: akár személyiségváltozást is okozhat

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A Lyme-kór egy kullancsok által terjesztett fertőző betegség, amely kezdetben főként fizikai tünetekkel, például ízületi fájdalommal, bőrpírral és influenzaszerű tünetekkel jelentkezik. Ugyanakkor az elmúlt évek kutatásai rámutattak, hogy a betegség nemcsak a testet, hanem az elmét is érintheti, és jelentős mentális egészségügyi kihívásokhoz vezethet.

A Lyme-kór lefolyása során fellépő idegrendszeri gyulladások, kognitív problémák és hangulati zavarok mind azt mutatják, hogy a fertőzés komplex módon befolyásolhatja a pszichét, sőt, idővel komoly személyiségváltozásokat is okozhat.

Miként hathat a Lyme-kór a pszichére?

A fertőzés során fellépő gyulladásos folyamatok tartósan megnövelhetik bizonyos mentális betegségek kockázatát. Gyakoriak a hangulati zavarok, depressziós-szorongásos tünetek, sőt, poszttraumás stressz-zavar (PTSD) is kialakulhat a betegeknél. A pszichológiai hatások sok esetben olyan súlyosak lehetnek, hogy a beteg közérzete jelentősen romlik, és már nem tud úgy funkcionálni a mindennapokban, mint korábban.

Egyes tanulmányok szerint a Lyme-kórban szenvedő betegek körében lényegesen magasabb a depresszió és az öngyilkossági gondolatok előfordulási aránya, mint az átlagnépességben, ami rámutat arra, mennyire súlyos következményekkel járhat a betegség mentális szempontból. Sőt, az utóbbi időben több olyan történetet is lehetett olvasni, amikor az eutanáziát kérő betegek igazoltan Lyme-kórban szenvedtek, vagy feltehetőleg a Lyme borreliosis is súlyosbíthatta állapotukat.

Az olyan tünetek, mint a krónikus fájdalom és fáradtság is gyakran súlyosbítják a pszichés állapotot, és sok beteg számára nehézzé teszik a mindennapi feladatok elvégzését is. Az érzelmi és pszichés szenvedés súlyosbítja a betegség fizikai tüneteit, ami egy ördögi kört eredményezhet, ha nem kap megfelelő kezelést a beteg.

A Lyme-kór egyik különösen aggasztó következménye a kognitív zavarok megjelenése. A betegek gyakran számolnak be memóriazavarokról, figyelemhiányról és a döntéshozatal nehézségeiről. Az információfeldolgozásban bekövetkező problémák súlyosan akadályozhatják a munkahelyi és otthoni teendők végzését, és ezek a kognitív tünetek nem ritkán állandósulnak. Az ilyen jellegű mentális problémák azt a benyomást keltik a betegeknél, mintha egy teljesen más személyiséggé válnának, ami jelentős érzelmi és társadalmi kihívások elé állíthatja őket.

További mentális problémák esetén is felmerült a Lyme borreliosis, mint lehetséges kiváltó ok vagy súlyosbító tényező:

  • gyermekek fejlődési rendellenességei pl. figyelemzavar (ADHD), tanulási nehézségek, autizmus;
  • skizofrénia, skizoaffektív zavar;
  • étkezési, nyelési nehézségek, bulimia, anorexia;
  • alvászavarok;
  • demencia, Alzheimer-kór;
  • pánikbetegség, pánikrohamok;

Diagnosztikai kihívások és téves diagnózisok

A Lyme-kór mentális tünetei gyakran hasonlóak más pszichiátriai betegségek tüneteihez, ami megnehezíti a helyes diagnózis felállítását. A gyulladásos folyamatok okozta pszichés problémákat könnyen összekeverhetik például depresszióval vagy bipoláris zavarral, különösen, ha a beteg nem számol be a korábbi Lyme-kóros diagnózisáról, vagy az orvosaiban nem merült fel a fertőzés fennállásának lehetősége.

Ez azért gond, mert a félrediagnosztizálás következtében a betegek olyan pszichiátriai kezeléseket kapnak, amelyek nem enyhítik, sőt súlyosbíthatják a tüneteiket. Az ilyen téves diagnózisok mentális és érzelmi szempontból is további kihívásokat jelentenek, hiszen a beteg nem érzi magát megértettnek, és a helytelen kezelés hatástalansága csak fokozza a frusztrációját.

A legfontosabb: forduljunk szakemberhez!

A Lyme-kór komplex mentális tünetei miatt fontos a szakemberek közötti együttműködés. Az orvosok, pszichiáterek és pszichológusok közös munkája segíthet a betegek állapotának enyhítésében. A neurológiai és pszichiátriai megközelítések ötvözése révén a betegek számára jelentősen csökkenthető a szenvedés és javítható a mentális közérzet.

Ha a betegséget időben diagnosztizálják és kezelik, akkor a mentális tünetek és a személyiségben bekövetkező változások nagy eséllyel elkerülhetőek.

Nagyon fontos, hogy az érintettek kérjenek szakmai segítséget, és ne maradjanak egyedül a problémáikkal. A támogatás keresése, legyen az orvosi vagy pszichológiai, elengedhetetlen ahhoz, hogy a betegek visszanyerjék fizikai és mentális egészségüket.

A tapasztalat azt mutatja, hogy gyakran csak a sokadik megkeresett orvos tudja a korábbi vizsgálatok eredményeit összeállítani egy pontos diagnózissá. Éppen ezért nem szabad elveszíteni a hitünket abban, hogy a neurológiai vagy pszichés tünetek mögött rejlő esetleges fizikai okot, akár egy fertőzést is azonosítani lehet.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek