A spirituális energiánk az egyik legdrágább kincsünk. Bizonyos kultúrákban az anyaoroszlán tejéhez hasonlítják, melynek hatalmas erőt és energiát tulajdonítottak. A spirituális erőnk az, amitől bentről működik a gépezet, ami hajtja a belső motorunkat, amitől megnő a rezgésszintünk, és aminek semmi köze a táplálék elfogyasztásából származó fizikai energiához.
A spirituális energiánk nagyjából azonos a lelkesedés, a vidámság, az öröm fogalmaival. Az az érzés írja le a legjobban, amikor legszívesebben ugrálnál, mint egy kisgyerek. Vagy amikor egy jól sikerült eseményről – akár edzésről, színházból hazatérve, teljesnek, elemedben érzed magad. De gyakran előfordul, hogy ez a lelkesedés, ez a belső feltöltődés azonnal elillan, amikor visszacsöppensz a valóságba. Ne aggódj, van rá mód, hogy az energiád ne szivárogjon el, hogy mindig ragyogj, és többé ne ragadj bele a hétköznapok buktatóiba.
Íme 7 dolog, amitől elveszítheted a belső energiád. Ha sikerül kikapcsolnod a legtöbb ilyen energiaszivárgást, felkészülhetsz egy csodálatos jelenségre: megnövekedett erővel és vitalitással zárhatsz minden napot. Fontos viszont kihangsúlyozni, hogy ezek a gyakorlatok nem feltétlenül termelnek több energiát, csupán megakadályozzák annak elvesztését. Ugyanakkor időt és türelmet igényelnek. De ha foglalkozol velük, akkor a jutalom mindenképp a tiéd lesz.
1. Túlhajszoltság és a multitasking
Napjainkban könnyű lecsapolni az energiánkat a túl sok és megosztó munkával, azzal, hogy egyszerre több dologra kell odafigyelnünk, és teletömjük az életünket végtelen feladatok sorozatával, kevés időt hagyva a pihenésre.
A kimerült test és lélek azonban egy lyukas edényre hasonlít, amelyből kifolyik az értékes energia. Egy módon hozhatod ezt helyre: hogy ráhangolódsz az energiádra és elfogadsz, megteremtesz magadnak egy leegyszerűsített, hozzád közelebb álló életmódot. Hosszútávon, sokkal jobb eredményeket érsz majd el, mint az állandó rohanással.
2. A fizikai test betegsége
A túlzott hajszolás és erőfeszítés gyakran vezet fizikai tünetekhez, betegséghez. Ha ez a betegség egyszer gyökeret ereszt, jelentős befolyást gyakorol úgy a testünkre, mint az energiarendszerünkre. Ezt csak úgy tudjuk megelőzni, elkerülni, hogy feltérképezzük magunkban azokat a dolgokat, melyek kimerültséget okoznak, megnehezítik az életünket, amelyek lecsapolják az energiánkat ahelyett, hogy feltöltenék a tárat.
3. Túlzott érzelmi reakció
Amennyiben minden külső impulzusra „felkapjuk a vizet”, ha mindent a szívünkre veszünk, olyan terhet pakolunk magunkra, amelyet nem könnyen tudunk letenni. Az állandó feszültség, a harcban állás válik szokásunkká, ami szintén nem egészséges. Tanuljuk meg kezelni az érzelmeinket, tartsuk kordában a reakcióinkat.
Erre kiváló módszer lehet a légzésgyakorlat és az energia- (vagy lélek)tisztítás. Ami nem szolgál téged, abba ne menj bele, azt engedd el. És ami szintén fontos: ne tagadd meg az érzéseidet, hanem csak engedd, hogy tiszta energiaként létezzenek – így indulhatsz el az érzelmi válasz útján.
4. A valósággal való kapcsolat elvesztése a fantázia révén
Szép dolog álmodozni, ábrándozni egy ideális világról, melyben élni szeretnénk. Ezzel viszont csak elveszítjük a valóságérzetünket, megfosztjuk magunkat az életerőnktől és a mindennapok örömétől, helyében pedig a frusztráltságnak, lehangoltságnak adunk helyet.
Bár a manifesztáció működik, és az is tény, hogy a gondolataidnak teremtő ereje van, mégis a fantázia felé való hajlam azt is eredményezheti, hogy az elme olyan lehetőségek birodalmába kalandozik, amelyek talán soha nem valósulnak meg. Ez egy csapda, ami a megbánás, az önbírálat és a bűntudat kelepcéjébe zár. Maradj mindig a valóságban! Merj nyitott szemmel járni! És nem kell lemondanod az álmaidról, csupán két lábbal kell a földön járnod, és konkrét, valós lépéseket tenned a célod irányába.
5. Sziklaszilárd nézőpontok, elvek
Ez a pont szorosan kapcsolódik az előzőhöz, energiavesztést eredményezve. Ragaszkodni valamihez, csak mert te úgy gondolod, nem feltétlenül egészséges. Jobb módszer, ha megtanulod elfogadni az igazságot, és azon dolgozol, hogy abból formálj magadnak új lehetőségeket.
Mélyreható felismerés, hogy a legtöbb szilárdan tartott meggyőződésünk és véleményünk csupán vágyálmok vagy merész gondolatok terméke. Megérteni, hogy az emberi elménk nem tud mindenről, felszabadító. Azzal, hogy elengedjük a rendíthetetlen igazunk iránti igényt, és egy nyitottabb és szelídebb megközelítést fogadunk el, megszabadulunk az energiaszivárgástól.
6. Homályos határok, tisztázatlan kapcsolatok
Az elvárások világában pokolian nehéz egészséges kapcsolatokat kiépíteni és fenntartani. Egy olyan viszony, legyen az romantikus vagy baráti, melyben a bizonytalanság, a kétely uralkodik és az életcélok tisztázatlanok, csak leszívja az energiánkat és boldogtalanná tesz.
Kizárólag akkor működhet egy kapcsolat, ha a határvonalak világosak, a vágyak közösek, és egyetértés, elfogadás van a felek között. A lemondás, a hibáztatás, a bántás nem felemel, hanem lehúz. Megbeszélni, kommunikálni – ez a kulcsa az egészséges, boldog, energizáló kapcsolatoknak.
7. Fölösleges beszéd, pletykálás
Rengeteg energiába kerül végighallgatni egy olyan monológot, amihez valójában semmi kedved. Ugyanúgy, az is fárasztó lehet (neked és másoknak egyaránt), ha te fecsegsz állandóan mindenféléről. Talán észre sem veszed, hogy nap végére emiatt vagy hullafáradt.
„A szavaidnak ereje arányosan növeli a csendet, melyet fenntartasz” – fogalmazott Swāmī Muktānanda. Magyarán, beszélni ezüst, de hallgatni arany. Miként tudod elérni ezt? Először is, mérd fel, hogy amit mondani akarsz, az igaz-e. Másodszor, érdemes-e megosztanod az illetővel. Előbbre fogja az vinni őt, ha tud róla? Harmadszor, mindig törekedj arra, hogy szeretettel és együttérzéssel kommunikálj, bármiről is legyen szó. Végül pedig, megfelelő-e az alkalom arra, hogy elmondd, amit szeretnél? Ha betartod ezt a négyes szabályt – igazság, szükség, kedvesség, időzítés –, nem fogod az energiád fölösleges dolgokra elpazarolni!