HolotropikumEzért igyál fahéjteát - 10 jótékony hatás, amit nem szabad kihagyni!

Ezért igyál fahéjteát – 10 jótékony hatás, amit nem szabad kihagyni!

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A fahéjtea jót tesz a bőrnek, a szívnek és a hajnak. Emellett segíthet csökkenteni a vércukorszintet és elősegítheti a fogyást is. Bár kis mennyiségben biztonságos, vannak kockázatok, amelyeket érdemes figyelembe venni.

A finom ízén kívül a fahéjtea számos előnnyel jár az általános egészséged szempontjából. Csokorba gyűjtöttük ennek a finom italnak 10 előnyét, amelyek a hűvös időszakban az egészségünk legjobb társai lehetnek!

Psszt! Van egy lépésről-lépésre útmutatónk is arról, hogyan készíthetsz otthon fahéjteát! Ezt a cikk végén találod.

A fahéjtea előnyei

1. Jó antioxidánsforrás

A fahéjtea tele van antioxidánsokkal. Ezek a jótékony vegyületek segítenek semlegesíteni a szabad gyököket, amelyek összefüggésbe hozhatók a rákkal, a szívbetegségekkel és a cukorbetegséggel.

A fahéj különösen gazdag forrása a polifenol antioxidánsoknak. Tanulmányok azt is kimutatták, hogy a fahéjtea növelheti a szervezet teljes antioxidáns kapacitását (TAC).

Egy 2018-as tanulmány szerint a fahéjkivonat szintetikus antioxidánsok helyett is használható az élelmiszerekben, hogy javítsa az egészséget és a táplálkozást. Azonban további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy megtudjuk, a fahéjtea formájában hogyan hatásos.

2. Jót tesz a szívnek

A fahéj jót tehet a szív egészségének. A tanulmányok szerint segíthet:

  • ellazítani a vérereket;
  • csökkenteni a vérnyomást;
  • növelni a HDL (jó) koleszterinszintet;
  • elősegíteni az egészséges vérkeringést;
  • csökkenteni a vér trigliceridszintjét és a teljes koleszterinszintet;

Tudnivaló: A fahéj önmagában nem gyógyítja meg a szívbetegséget. De egy egészséges étrenddel és életmóddal kombinálva csökkentheti bizonyos szívbetegségek kockázatát.

3. Jót tesz a bőrnek

A fahéj segíthet a kollagéntermelés elősegítésében. Ez a fehérje építőelemként szolgál a tested számos részén, beleértve a bőrt is. A kollagén növelheti a bőr rugalmasságát és javíthatja hidratáltságát. Ennek eredményeként segíthet megőrizni a bőr teltségét és feszességét.

Ezenkívül a fahéj gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságai jó akné elleni szerként is szolgálhatnak.

4. Elősegítheti a haj növekedését

A fahéj segíthet a hajad növekedésében, de ne várd, hogy egyik napról a másikra Aranyhaj válik belőled.

Egy 2018-as állatkísérlet kimutatta, hogy a fahéjolaj segítette a hím patkányok szőrzetének növekedését. Ennek oka valószínűleg a fahéjban található cinnamaldehid. Úgy gondolják, hogy ez a vegyület javítja a vérkeringést és a hajhagymákhoz való véráramlást. Emellett egy 2019-es áttekintés megállapította, hogy a fahéjban található flavonoid, a procyanidin, összefügg a haj növekedésével.

Továbbá egyes anekdotikus kutatások szerint a fahéj használata a fejbőrön javíthatja a korpásodást is, antifungális tulajdonságai révén. De ehhez is további kutatások szükségesek.

5. Javíthatja a cukorbetegség tüneteit

Először is, a fahéj segíthet csökkenteni a vércukorszintet. Kisebb tanulmányok azt is sugallják, hogy a fahéj csökkentheti a teljes plazma glükózt és javíthatja az inzulinérzékenységet.

Ezenkívül a fahéj segíthet javítani más cukorbetegséggel kapcsolatos tüneteket is. Egy 2015-ös áttekintés megállapította, hogy 60, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő ember napi 6 gramm fahéjat fogyasztott 40 napon át, és a vizsgálat végén alacsonyabb volt a glükóz-, triglicerid-, alacsony sűrűségű lipoprotein koleszterin- és teljes koleszterinszintjük.

Ne feledd, hogy további tanulmányokra van szükség ahhoz, hogy kimutassák, a fahéjtea önmagában mennyire javíthatja a cukorbetegség tüneteit.

6. Elősegítheti a fogyást

Sokan gondolják, hogy a fahéj természetes módja a fogyásnak. De igaz ez? Nos, talán.

Néhány kutatás azt mutatja, hogy a fahéj elősegítheti a zsírszövetek csökkenését. Egy korábbi tanulmány megállapította, hogy a résztvevők 0,7 százalékkal csökkentették zsírtömegüket, és 1,1 százalékkal növelték izomtömegüket, miután három hónapon keresztül napi 10 gramm (vagy 5 teáskanál) fahéjport fogyasztottak.

Bár ez ígéretesnek tűnik, további kutatásokra van szükség annak megállapításához, hogy kisebb dózisok, például a fahéjteában található mennyiség valóban hatással lehet-e.

7. Csökkenti a gyulladást

A fahéj fogyasztása segíthet enyhíteni az ízületi duzzanatokat. Tanulmányok szerint ez a különleges fűszer segíthet csökkenteni a gyulladásos panaszokat. Ez azt jelentheti, hogy a fahéj pozitív hatással lehet olyan gyulladásos állapotokra, mint:

  • asztma;
  • fekélyes vastagbélgyulladás;
  • Crohn-betegség;
  • rheumatoid arthritis;

Segíthet olyan állapotokon is, ahol a gyulladás további kockázatot jelent, például:

  • rák;
  • szívbetegség esetén.

De a fahéj önmagában nem csodaszer – a tudomány még nem tudja megmondani, mennyire hatékony.

8. Javítja a megfázás tüneteit

Bár nem gyógyítja meg a megfázást vagy az influenzát, a fahéj segíthet abban, hogy rövidebb idő alatt újra jól érezd magad. Antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően a fahéjtea segíthet fellendíteni az immunrendszeredet. Elméletben ez felgyorsíthatja a gyógyulási időt. Azonban nincs tudományos bizonyíték, amely ezt alátámasztaná.

Pro tipp: Kortyolj egy kis fahéjteát mézzel, ha rosszul érzed magad. Még ha nem is gyorsítja fel a gyógyulást, nagyon megnyugtató lehet a fájó torokra.

9. Enyhítheti a gyomorproblémákat

A fahéj tartalmaz egy fenolos vegyületet, a katechint. Egy 2017-es tanulmány szerint a katechinek pozitív hatással lehetnek a gyulladásos bélbetegségek tüneteire. Emellett esély van arra is, hogy a katechin enyhíti a:

  • hányingert;
  • hasmenést;
  • emésztési zavart;
  • gyomorgörcsöket.

De (meglepetés!) további tanulmányokra van szükség annak megállapításához, hogy a fahéjtea mennyire hatékony a gyomorproblémák kezelésében.

10. Elűzi a baktériumokat

A fahéj bioaktív fitokemikáliákat tartalmaz (pl. cinnamaldehid és eugenol), amelyek antibakteriális tulajdonságokkal bírnak. Egy 2018-as tanulmány megállapította, hogy a fahéjkivonatok és illóolajok képesek károsítani a baktériumok sejtmembránját, lassítani a mozgékonyságukat és csökkenteni a sejtosztódást.

A fahéjtea fogyasztásának kockázatai

Bár a fahéjtea általában biztonságos, vannak bizonyos kockázatok, amelyeket érdemes szem előtt tartani. Íme a részletek:

Májkárosodás: A kasszia, vagyis a közönséges fahéj kumarint tartalmaz. Ha túlzott mennyiségben fogyasztják, ez a vegyület májkárosodást okozhat.
Szájüregi sérülések: Akik érzékenyek a fahéjra, szájüregi fekélyeket vagy sérüléseket tapasztalhatnak. Ennek oka valószínűleg a cinnamaldehid, egy vegyület, amely allergiás reakciókat válthat ki.
Alacsony vércukorszint: A fahéj segíthet csökkenteni a vércukorszintet, de ha túl sokat fogyasztunk belőle, az alacsony vércukorszinthez vezethet.
Gyógyszerkölcsönhatások: Mielőtt bevezetnéd a fahéjteát az étrendedbe, mindenképpen beszélj egy egészségügyi szakemberrel. A fahéj kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, különösen azokkal, amelyek májproblémákra vagy cukorbetegségre szedettek.

Mennyit és milyen gyakran igyunk?

Sok kereskedelmi forgalomban kapható tea kasszia fahéjból készül, amely gazdag kumarinforrás. Átlagosan egy teáskanál őrölt fahéj 7–18 grammot tartalmaz ebből az anyagból.

Egy régebbi tanulmány szerint az egészséges kumarinbevitel egy 60 kilogrammos személy számára körülbelül 5 mg naponta. Ez azt jelenti, hogy akár egyetlen teáskanál kasszia fahéj is meghaladhatja a napi határértéket.

Ráadásul nem minden fahéjteagyártó tünteti fel pontosan, mennyi kumarint tartalmaz egy adag. Ezért érdemes egy jó minőségű márkát választani, amely pontos adagolási adatokat tartalmaz a dobozon.

Hogyan készítsünk fahéjteát?

Egyszerűen elkészítheted a fahéjteát néhány alapanyagból. Így csináld:

1. Tölts meg egy edényt 2 csésze vízzel.
2. Adj hozzá 2 fahéjrudat.
3. Forrald fel.
4. Távolítsd el a fahéjrudakat.
5. Öntsd a teát egy nagy csészébe.
6. Voilá!

Tipp: Adj hozzá egy evőkanál mézet, egy citromlevet vagy egy kis kedvenc tejet, hogy ízesítsd.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek