A hagymát sokan szeretik, számos ételt szinte lehetetlen elképzelni nélküle. Pucoláskor sokan küszködnek a könnyeikkel, a szaga sokakat elriaszt, de érdemes fogyasztani, mivel egészségügyi hatásai igencsak előnyösek a szervezet számára.
Lássuk, miért érdemes naponta hagymát enni:
Hatékonyan megelőzi a náthát: a hagyma jótékony hatásait már az ókorban ismerték, az egyik legnagyobb hagymafogyasztó épp Néró császár volt. Minden egyes alkalommal, amikor úgy érezte, hogy megfázott, bőséges hagymasalátát rendelt magának. A hatást azonnal érezte, mivel a hagymának magas a fitokemikália tartalma, biztosítja a C-vitamin jobb felszívódását, növelve így a szervezett ellenálló képességét a fertőzésekkel szemben. Arra is van megoldás, hogy semlegesítsük a hagyma kellemetlen szagát. Egy pohár tej, vagy aludttej evés után jelentősen csökkenti a kellemetlen szagot.
Szabályozza a vérglukóz-szintet: a hipoglikémia ellen ideális választás a hagyma. Magas allil-propil-diszulfid és krómtartalma miatt a hagyma kiválóan szabályozza a vércukorszintet.
Egyedülálló gyulladáscsökkentő hatású: egyes vidéki településeken még mindig hagymalével kezelik az idősek a gyulladásaikat. A fülgyulladást például hagymateával kezelik, 2-3 cseppet csepegtetve a fülbe. A hagyma leve a méhcsípés ellen is kiváló, de a légúti fertőzéseket is jól kezeli. Sóval és borssal keverve a hagyma a fejbőrre kenve késlelteti a kopaszodást.
Csökkenti a szívbetegségek és az érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát: a folyamatos hagymafogyasztás számos szívbetegségtől véd meg. A nyers hagyma segít a jó koleszterin (HDL) termelésében, ami hatékonyan szabályozza a szívműködést.
Rákmegelőző: számos vizsgálat talált már kapcsolatot a kvercetin és a rák kialakulásának kockázatcsökkentése között. Az egyik ilyen tanulmány szerint a vörös- és fokhagyma keveréke olyan szinergikus hatást hozott létre, melynek köszönhetően jelentősen csökkent a vastagbélben a korai érési stádiumú daganatos sejtek száma és mérete is. Egy másik, francia kutatás azt bizonyította, hogy a fokhagyma és a vöröshagyma rendszeres fogyasztása csökkenti a mellrák kialakulásának esélyét.
Magas a vitamintartalma: a hagyma gazdag A-, B6-, C- és E-vitaminban, továbbá nátriumot, káliumot, vasat és folsavat is tartalmaz.