Otthonunkat nem csupán a jól átgondolt térbeli elosztás, a megfelelően kiválasztott bútorok, vagy a gondosan megálmodott színek teszik élhetővé és komfortossá. Számos apró részlet segíthet abban, hogy korszerű életteret teremtsünk magunk számára, amelyben gazdaságos és fenntartható módon élhetjük a hétköznapokat. Mindeközben lakásunk, házunk egyszerre válik igazi otthonná, valamint értékálló ingatlanná.
Manapság a korszerűség szinte egyet jelent a minél több okoseszköz használatával, na és azzal, hogy az általuk végzett munka minél energiatakarékosabb és fenntarthatóbb módon valósuljon meg. Ez utóbbi hozzáállás a fűtés vagy a hűtés során is egyre nagyobb teret nyer: gondoljunk csak a megújuló energiaforrások felhasználására, ami környezetbarát és pénztárcakímélő is! Nézzük meg részletesen, mivel segíthetjük a hétköznapokban a modern otthon kialakítását!
Legyen hosszú távú a cél
Ma lakás- és házválasztásnál az egyik legfőbb szempont az új otthon korszerűsége. Világunk azonban a gyors és nagy változások színtere, így sohasem lehet tudni, életterünket mikor kell másikra cserélni. A felújításnál, építkezésnél ezért mindig hasznos végiggondolni, hogy mivel növeljük az ingatlanunk értékét.
Ne feledjük: a nagyobb befektetés hosszú távon költséghatékonyabb megoldást is jelent. Gondoljunk csak a napelemmel való fűtésre! Könnyen kiszámíthatjuk az internetes napelemkalkulátorok segítségével, hogy mennyit spórolunk a villanyszámlán, miközben biztosan szem előtt tartjuk bolygónk védelmét is.
Gazdálkodj okosan és fenntarthatóan!
Egy építkezés, felújítás mindig óriási vállalás a családnak, de ha már belevágtunk, igyekezzünk az első pillanattól korszerű megoldásokat választani. Talán kevesen tudják: az okos jelzőt ma már nem csak gépekre használjuk. Bármilyen hihetetlenül is hangzik, napjainkban okostégla és okos-szigetelőanyag egyaránt létezik. Előbbi esetében például a jobb illeszthetőség miatt kevesebb kötőanyagra van szükség, de előfordul olyan okostégla is, amely belsejében plusz szigetelőanyagot tartalmaz.
Ha régi házat újítunk, vagy nincs lehetőségünk a legújabb építőanyagokat használni, tartsuk szem előtt, hogy a leghatékonyabb és legkörnyezetkímélőbb dolgokat nem csak az újszerű technikák terén kell keresni. Néha az egyszerű és jól bevált megoldások adják a legnagyobb segítséget. Például rengeteget számíthat a fűtésszámla alakulásában a megfelelő szigetelés. A külső, belső szigetelés, valamint a nyílászárók cseréje mind hozzájárulhat, hogy kevesebb költséggel vészeljük át a telet.
A megfelelően záródó ablakokkal és ajtókkal a nagyobb hőtartóképesség miatt kevesebb energiát használunk fel. A jól szigetelt házbelsőhöz egyaránt hozzájárulhat még a redőnyök felszerelése, a sötétítő függönyök használata, vagy nagy belmagasság esetén az álmennyezet kialakítása.
A modern fűtésrendszert támogathatjuk klasszikus módon: például a közösségi térben egy kandalló építésével, amely egyszerre a látványhoz, hangulathoz hozzájáruló lakberendezési elem, valamint lehetőség a fával való fűtésre. Az átmeneti szezonban, amikor még nem fűtjük a lakást, de már hűvösödik az idő, alkalmanként igazán jó szolgálatot tud tenni a nappaliban ropogó tűz melege.
A megújuló energiaforrások használata az otthonainkban ma már nem egy érdekes amerikai sci-fi forgatókönyvének motívuma, hanem a körülöttünk létező valóság. A fenntartható házak sajátja például a biomassza hasznosításból származó fűtés és melegvíztermelés. Egy másik lehetőség a geotermikus energia felhasználása, amely többféle módon valósulhat meg: hőszivattyú, illetve talajszonda segítségével. Ez szintén alkalmazható hűtésre, fűtésre, valamint melegvíz előállítására – ráadásul független az időjárástól.
A megújuló erőforrások közül a legnépszerűbb mégis a napenergia, amely a napfényt alakítja elektromos energiává és ezáltal a villanyra fordított költségeket nagymértékben csökkentheti, sőt akár meg is szüntetheti. A napelemek felszerelése nem bonyolult művelet, gyorsan kivitelezhető, valamint a napelemkalkulátorok segítségével előre kiszámítható, milyen méretű rendszer szükséges a saját otthonunk fenntartására. Ennek ismeretében pedig már könnyen kérhetünk ajánlatot a megfelelő szakemberektől. Egyben pedig biztosak lehetünk: a napenergiába való befektetés hosszú távon biztosan megtérül.
Kis lépésekből nagy eredmény
A korszerűség persze nemcsak modern technikát, hanem emberi hozzáállást is jelent. Sok apró praktikum teheti otthonunkat környezetbarát hellyé. A szelektív hulladékgyűjtés például napjainkban már alapvető feladat. A kisebb és nagyobb konyhákba is találhatunk helytakarékosan kialakított válogatásra alkalmas kukákat. Kertes házban a komposztnak adhatunk helyet az udvarban, de remek mini-komposzttárolókat találhatunk bentre is. A kávézaccot növényeink földjébe boríthatjuk, de még a lefolyót is tisztíthatjuk vele. Fogkeféből választhatunk bambuszt, szívószálból elmoshatót, mosószerből ökot, mosogatógép-tablettából lebomló csomagolásút. Ezek mind segítik a bolygó megóvását.
Indulhat a tervezés!
Ne feledjük, az első lépés mindig a tájékozódás! És ha megfelelő alapossággal felmértük a lehetőségeket, elkezdhetjük tervezni álmaink életterét. Ha pedig az otthonunk már megvan, ne féljünk változtatni, korszerűsíteni azt! Hosszú távon saját magunknak és gyerekeinknek kedvezünk azzal, ha minél gazdaságosabb, átgondoltabb, fenntarthatóbb megoldásokat választunk.