A természet olykor igencsak meglepő „mutatványokra” képes, hiszen egy 7,7-es, rendkívüli erősségű földrengés következtében Pakisztán partjainál egy új, talán a világ legfiatalabb szárazföldje bukkant ki a vízből.
A sziklás, néhol homokos képződmény a nyugati öböl (Paddi Zirr) mentén, Gvadar kikötőváros szomszédságában látta meg a napvilágot, szeptember 24-én. A friss szigeten veszélyes sétálgatni, mégis a felszínéről készült videón több ember is már rátette lábát.
Nem nehéz ide eljutni, hiszen körülbelül egy kilométerre található az öböl partjától. A felvételeken jól látszik, amint a feltörő iszapos, homokos, sziklás felszínről a tengervíz lefolyt, mélyedéseket, árkokat hagyva maga mögött. Ez legjobban a pakisztáni Nemzeti Oceanográfiai Intézet által készített légifelvételről figyelhető meg, írja a Twice.hu internetes magazin.
A új sziget nem mondható nagynak, mérete 75-ször 90 méter és gyúlékony metángáz tör egyes helyeken utat magának. Ez azért van, mert a földrengés következtében fellépő tengeralatti nyomás megnövekedett az úgynevezett gáz- és folyadéklencsében, amely kénytelen volt felfele megindulni. Itt volt a legmagasabb a nyomás, amely végül a sziget keletkezését eredményezte, viszont a Nasa által készített műholdas felvételeken az látszik, hogy a sziget felbukkanása után a part melletti tengerrész is megemelkedett, a képeken ezt a zöldes szín jelzi.
Az áprilisban ugyanerről a tengerparti szakaszról készített fényképen semmi sem látszik. A pakisztáni Nemzeti Oceanográfiai Intézet közlése is ezt igazolja, hiszen az új sziget körül a tenger 15-20 méteres mélységre csökkent.
A földrengésben egyébként megközelítőleg 45 személy életét vesztette.
Forrás: Twice.hu