Nap, mint nap több ízben szembesülünk a természetes-mesterséges (élelmi)szerek, adalékanyagok, használati cikkek kérdésével. Bio-öko-naturalista termékek hadakoznak szintetikus, mesterségesen előállított anyagokkal, sokszor már nem tudunk kiigazodni az egészséges étkezési tanácsok és káros hatások útvesztőiben.
Egyáltalán mitől egészséges valami, és mitől káros? Mindenkinek ugyanaz a jó? Jó az, amiért bió? És káros az, ha szintetikus? A szervezetünk nem ismeri ezeket a fogalmakat. Testünk vegykonyhája nem természetes vagy mesterséges anyagokkal dolgozik, hanem egyszerűen csak molekulákkal. Azokkal, amit mi adunk neki.
Mi természetes?
Magától értetődő, hogy minden, ami a természet része, az természetes. Ami emberi beavatkozás nélküli formában van jelen, a maga természetében. A földrengés, az orkán, a mérges pók és a botulinum toxin is természetes. Természetes, hogy az élet halállal végződik, az állatvilágban természetes a nudizmus, az embernek viszont az a természetes, hogy ruhát viseljen, noha ezek nem természetesek. A vadon élő növények is természetesek, mint ahogy a mérgeik, amivel természetes halált okoznak. Természetesek a gyógynövények hatóanyagai, a kígyóméreg, a hársfa kérge, a citrom C-vitaminja, a bolhák a kutyában, de nem természetes a nyakörv, amit az ember a nyakára tesz.
Tehát nem minden egészséges, ami természetes.
Mi mesterséges?
Minden, ami nem természetes úton jön létre. Azok a vegyszerek, amelyeket művi úton hoznak létre, szintetikus anyagok. Ezek különféle összetételű és struktúrájú kémiai szerkezetek, melyek alkotóelemei különböző reakciók által szétválaszthatók. Ugyanígy pedig létre is hozhatók – szintetizálhatók – új kémiai szerkezetek, két vagy több, már létező elem integrációja által. Ilyen módon mesterségesen előállíthatók vitaminok, különböző aromák, antioxidánsok, melatonin pótlók, stb. Mesterséges a hajfesték, a zacskós leves, a legtöbb gyógyszer és oltás. Mesterséges egy vízduzzasztó, a ruha, amit viselünk vagy a homokozó felszerelés. Vagy bizonyos eszenciák, mint például a vanília-aroma. A fűszer jellegzetes ízét és illatát adó vanillin szintetikus úton is előállítható, csak 8 szén-, 8 hidrogén- és 3 oxigénatom kell hozzá. A természetes vanília-kivonat is pont ebből áll, csak az éppen nem laboratóriumban született, hanem Tahitin vagy Indonéziában egy vanília ültetvényen.
Ezt már olvastad? 5 jel, hogy túl sok méreganyag van a szervezetedben
Tehát nem minden káros, ami mesterséges.
A szervezetünk nem válogat a természetes és mesterséges anyagok között – nyeli, mint kacsa a nokedlit –, mivel molekuláris szinten nem képes felismerni, hogy egy bizonyos vegyület milyen úton jött létre – azt meg főleg nem, hogy az a bizonyos anyag káros-e vagy sem. Így nagymértékű toxicitásnak van kitéve, ezért nem árt kicsit odafigyelni arra, hogy mit veszünk magunkhoz – legyen az természetes, vagy mesterséges.
Egyed Zsuzsanna