A 16 éves Oscar Costanza egy neurológiai betegség miatt képtelen önállóan mozogni, de édesapja egy mesterséges külső váz-szerkezetet épített, így segítve fia mozgását.
“Régebben szükségem volt valakire, aki segít a járásban” – mondta Oscar, miközben büszkén néz apjára, Jean-Louis Constanza-ra, a robotvázat gyártó cég egyik társalapítójára.
“Egy nap Oscar azt mondta nekem: apa, te robotikával foglalkozó mérnök vagy, miért nem készítesz egy robotot, amely segítene nekem a járásban?” – emlékszik vissza apja a Wandercraft cég párizsi központjában, aki megjegyezte az is, hogy a találmánynak köszönhetően akár tíz éven belül már a kerekesszékek egyrészét is felválthatja a robotváz.
Világszerte más cégek is gyártanak eféle váz-szerkezeteket, versengve azért, hogy minél könnyebben használható típusokat dobhassanak piacra. Néhányan a fogyatékkal élő emberek segítésére koncentrálnak, mások többek közt olyan alkalmazásokat tesztelnek, amelyek segítségével könnyebb lehet az állás a gyári dolgozók számára.
A 33 éves Kevin Piette, aki 10 évvel ezelőtt elvesztette a járóképességét egy kerékpáros baleset következtében, kipróbálta az új fejlesztést, és teljesen meg volt elégedve vele.
“Ahelyett, hogy az információ az agyból a lábakba menne, a vezérlő egységből kerül a lábakba” – mondta, mielőtt elkészítette volna a vacsorát, és elindult a szerkezettel a nappaliból a konyhába.