A törökországi katasztrófa után nem csoda, ha elgondolkodik az ember, mi lenne, ha vele is hasonló dolog fordulna elő? Mi lenne, ha egyszer csak arra ébrednénk, hogy rázkódik velünk a föld? Futott-e át már az agyadon, miként cselekednél, mit tennél, ha ez bekövetkezne? Például az éjszaka közepén, kótyagosan az álomtól, egy szál pizsamában. Rohannál? Vagy fedezékbe mennél?
Az ember sosem lehet eléggé felkészült a törökországihoz hasonló helyzetekre. Pedig nem ártana, hiszen Románia Európa egyik legföldrengésveszélyesebb országa. Te tudod, mit kell tenned egy természeti katasztrófa idején?
Persze, velünk sosem fordulhat elő ilyen szörnyűség – szoktuk vigasztalni magunkat, de minden bizonnyal ezzel a törökök is így voltak, és most nyakig vannak a pácban, ezrek haltak meg, és még ki tudja, hány ezren vannak a romok alatt.
Visszatérve arra, hogy egy rendkívül veszélyes zónában élünk, a romániaiak csupán 28%-ának van úgynevezett földrengéskészlete – egy olyan okosan összepakolt táskája, mely baj esetén mindig kéznél lehet. Íme, mit kell tartalmaznia egy ilyen túlélőcsomagnak, melyet akár otthon mi magunk is összeválogathatunk, vagy akár készen be is szerezhetjük a webáruházakon keresztül.
Földrengés esetén, amennyiben sürgősen el kell hagynunk az otthonunkat, a szakértők szerint mindig álljon készenlétben a csomag, ami legalább 3 napra elegendő hasznos dolgot tartalmaz: vizet (legalább 4 litert), könnyű, nem romlandó élelmiszereket (keksz, energiaszelet, stb.), elsősegélycsomagot (szükség esetén krónikus betegségekre – cukorbetegségre, magas vérnyomásra, stb. vonatkozó gyógyszereket), takarót, táskarádiót elemekkel, zseblámpát és elemeket, sípot, személyi higiéniai cikkeket (szappant, fogkrémet, fogkefét, vécépapírt), egy noteszt a fontos telefonszámokkal, (magunkat igazoló) dokumentumokat, készpénzt. Továbbá, ha személygépkocsink is van, nem árt abban is van egy kisebb vészhelyzeti csomag (strapabíró sportcipő, esőkabát, ivóvíz) és legalább félig tele tanknyi üzemanyag.
A csomag hozzávalói könnyen beszerezhetők, és egyénileg is összepakolhatók, készen megvásárolva pedig, mindennel egyhelyen, már 122 lejtől kapható. Vannak négyszemélyes csomagok is, melyek szintén 3 napra elegendő alapfelszerelést tartalmaznak, továbbá megfelelnek a Vészhelyzeti Felügyelet és a Vöröskereszt ajánlásának.
Az Országos Vészhelyzeti Felügyelőség ugyanakkor azt is kihangsúlyozza, a súlyos személyi sérülést és a jelentős károkat egy földrengés esetén már most megelőzhetjük, ha felelősségteljesebben viszonyulunk a környezetünkhöz. Pontosabban:
– ne változtassunk az épület belső szerkezetén szaktanácsadás nélkül (egyes terek bővítése, míg mások megszüntetése – elválasztófalak megbontása vagy felszámolása befolyásolhatja az épület ellenállási szerkezetét),
– az épület szerkezeti vagy nem szerkezeti elemeire nem szabad nehéz tárgyakat (antennákat, szellőző- vagy légkondicionáló rendszereket) szerelni, ha azok befolyásolják a szerkezet szilárdságát,
– a bútorok tetejére nem szabad nehéz tárgyakat elhelyezni.
Ha mégis megtörténik, ne pánikoljunk! Őrizzük meg a nyugalmunkat, és járjunk el észszerűen:
– zárt helyiségben keressünk menedéket egy masszív asztal vagy az ágy alatt, a tartógerenda alatt vagy a sarokban, egy belső fal mellett, melyen nem függ semmilyen nehéz tárgy, lehetőleg távol az ablakoktól és eldőlhető szekrényektől,
– nyílt térben tartózkodjunk az épületektől, fáktól, vezetékektől és tartóoszlopoktól, valamint hidaktól, felüljáróktól távol,
– amennyiben tömbházban lakunk, eszünkbe ne jusson kiszaladni lépcsőházba, netán beülni a liftbe – ezek az épületrészek omlanak össze a legkönnyebben, ezért a legjobb, ha a lakásunkban várjuk meg a katasztrófa végét.
Az ankarai kormány becslései szerint több mint 13 millió törökországi lakost érintettek a török-szíriai határvidéken február 6-án bekövetkezett 7,7-es és 7,6-os erősségű földrengések. A Törökországot és Szíriát sújtó földrengések halálos áldozatainak száma meghaladja a 9500-at, de a pusztítás valódi mértéke még nem világos.