Elteltek az ünnepek, a hosszú készülődés véget ért, és nagyon sokan közülünk fáradtságba, kimerültségbe, ingerültségbe, szomorúságba csöppentünk. Az új év alig kezdődött, de már érezzük annak a súlyát, terheit és valahogy a napok nem akaródznak visszaállni a régi, megszokott kerékvágásba. De miért is van az, hogy ilyen hirtelen, már most megcsappantak energiáink, kedvünk, motivációnk és valahogy megszokott rutinjaink is nehezünkre esnek? És hogyan is tudnánk visszakapni azokat az erőket, amik előrevisznek a hétköznapokban?
Pár éve született meg az „év legdepressziósabb napjának” fogalma. Ez a nap az év harmadik hétfőjére esik megfogalmazója, Cliff Arnall szerint. A hosszú ünnepnapok, a sok vásárlás utáni állapot, a még mindig tartó, hosszú sötét éjszakák és a hétfővel kapcsolatos hiedelmekre alapozva Cliff Arnall elmélete minden tudományos alap hiányában kamunak és jól eladható marketingfogásnak bizonyult. Ezért nem fogunk ezzel a magyarázattal most élni. De a „kék hétfő” fogalmán túl, mégis van valami, ami energiáinkat most átalakítja és arra kötelez minket, hogy önmagunkhoz visszaigazodva, újra egyensúlyra leljünk.
Valóban hosszú volt az elmúlt időszak, tele izgalmakkal, rohanással, várakozással, készülődéssel. De nem csak a december volt hosszú. Hanem a november, az október, a szeptember, az augusztus… – valójában az egész 2021-es év – a maga 12 hónapos hosszúságával, amit a bizonytalanság, felháborodás, félelem, düh, kiszámíthatatlanság, türelmetlenség, ellenségeskedés alattomos érzése nyújtott meg bennünk.
A megváltozott, szokatlan, tőlünk független élethelyzetek, amikbe oly gyakran kerültünk az elmúlt esztendő során, kényszerpályára sodortak bennünket, ami – ismerjük be – nagyon is megterhelő tud lenni. Egy ilyen nehéz és megterhelő időszak után, az ember mindent megtesz, hogy az ünnep újra ünnep lehessen.
Minden erőfeszítésünkbe beletelt, hogy a karácsony újra karácsony lehessen, és közel érezhessük azt a szépséget, amit foggal-körömmel kellet védenünk, hogy nehogy elvegyék tőlünk. Most meg, hogy vissza kell térjünk az ismert hétköznapokba, valahogy erőink és a küzdelem alábbhagynak, kiüt rajtunk a fáradtság.
De van egy pár tippünk, gondolatunk, ami segíthet kibillenteni a fáradtságból és hogy visszakapd energiáidat, motivációd, egyensúlyod.
1. Egyszerűen úgy kell elfogadni a dolgokat, ahogy vannak
Nem érdemes haragudni azokért a dolgokért, amikre nincsen semmilyen hatásunk. Mindez elég közhelyesnek hangzik, de gondolj arra, hogy akármilyen nehezedre is esik elfogadni valamit, az ünnepek azért vannak, hogy megtanítsanak szeretettel körülölelni a legnagyobb fájdalmainkat is.
Az ünnepek gondoskodnak rólunk, megtartanak. Az ünnepek azok, amik figyelmünket az értékeink felé terelik és azokkal összekapcsolnak. Mégha fájdalmas is az ünnep, az önmagában hordozott, lelkünket tápláló értéke segít elfogadni és elviselni még a legnagyobb fájdalmat is. Gondolj vissza szeretettel az eltelt ünnepekre, táplálkozzál belőle, hiszen erőforrásod lehet a szürke hétköznapokon.
2. Gondoskodj a rövidtávú céljaidról is
Sokan nagyon ügyesen megfogalmazzák terveiket a 2022-es évre. Ők azok, akik előre tudják hova szeretnének utazni, hogyan szeretnének életmódjukon változtatni, mit szeretnének megtapasztalni. A bizonytalanság, kiszámíthatatlanság, csalódottság nagy kedvromboló is tud lenni, ezért sokan lemondanak a tervezés, álmodozás privilégiumairól.
Nem baj, ha most épp nincsenek nagy, világmegváltó terveid és az sem, ha túltervezted magad. Az egyensúlyod megtartásában, motivációd visszanyerésében sokat segíthet, ha szem előtt tartod a következő kis lépésed, a kis aprócska, átlagos terveidet – figyelmedet csak a következő kis lépésre összpontosítod, aztán a következőre, majd a következőre, lépésről-lépésre. Majd mikor újra biztosnak érzed azokat, tekinteted felemelheted és engedheted, hogy az út kibontakozzon előtted.
3. Értelmezd újra a pihenés fogalmát
A pihenés nem csak azt jelenti, hogy zsibbadtan a kanapén heverve bámuljuk a tévét. A pihenés lehet egy hosszú séta, egy jó beszélgetés, találkozás barátokkal, olvasás, kötés, varrás, sütés, szaladás, fürdés, kirándulás, imádság.
Találd meg a pihenésnek azt a formáját, ami a legjobban talál a lelkedhez. Rendkívüli idők, rendkívüli megoldásokat követelnek, ezért még ha úgy is érzed, kényszerből kell újra értelmezned a pihenés fogalmát, tegyél meg mindent annak érdekében, hiszen hosszútávon hasznodra fog válni.
Birtalan Katalin