HolotropikumEzt a 10 fontos dolgot kell megtenned, ha mellrákkal diagnosztizáltak

Ezt a 10 fontos dolgot kell megtenned, ha mellrákkal diagnosztizáltak

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A statisztikák szerint, csak Amerikában minden nyolcadik nőnél diagnosztizálnak mellrákot az élete során. A betegség nem kímél, a diagnózis sokkoló, és az ijedtség mellett talán egyetlen kérdés lehet megterhelőbb: a hogyan tovább?

„A ’rákos vagy’ szavak hallatán megváltozik az élet” – nyilatkozta a Fox News-nak dr. Tingting Tan, onkológus-hematológus. Igazából lesújtó szembesülni ezzel a könyörtelen betegséggel. De van egy jó hír a rémtörténetben: át lehet vészelni, végig lehet járni ezt a nehéz utat is. Íme a szakértők útmutatása arról, hogy mit érdemes tenni a diagnózist követő időszakban.

1. Tarts szünetet és vegyél egy mély lélegzetet. Adj időt magadnak, hogy feldolgozd a hírt, és ne siesd el. Természetes, hogy azonnal cselekedni akarunk, megváltani a világot a legrövidebb idő alatt, de „engedd meg magadnak, hogy átérezd az érzelmek egész sorát, amelyek ezzel az életet megváltoztató hírrel járnak” együtt – javasolja dr. Alyssa Middleton, pszichoszociális onkológus. Általában hetekig várni kell a kezelések megkezdésére, a további vizsgálatok érdekében, ezt érdemes kihasználni – teszi hozzá a szakember.

2. Írd le a kérdéseidet és gyűjts információt, megbízható forrásokból. Első lépésként, az orvos tájékoztatását érdemes átböngészni a rák típusáról, stádiumáról. Aztán fontos tisztázni a fennálló helyzetben javasolt kezeléseket – műtét, kemoterápia, sugárkezelés és/vagy hormonterápia. Ha kérdésed merül fel, jegyezd le és vidd magaddal minden orvosi találkozóra – tanácsolja dr. Tan.

3. Értesítsd és keress vigaszt a támogató csapatodban. „Nem vagy köteles az egész világot tájékoztatni a diagnózisodról. De oszd meg a hírt azokkal, akikről úgy érzed, tudniuk kell, és akik a leginkább támogatni fognak” – javasolja dr. Middleton. Rajtad áll, mennyit árulsz el magadról, lényeg, hogy ne tartsd bent. És hasznos lehet, ha kiválasztasz valakit, akivel együtt mehetsz a találkozókra.

„Ez az időszak nyomasztó lehet, és biztos akarsz lenni benne, hogy mindent megértettél, amit az orvos elmagyaráz. Hasznos lehet, ha van melletted egy extra pár fül, ha valamit nem értesz, vagy valamit kihagysz” – teszi hozzá dr. Tan. Segítséget kérni jó és szükséges.

4. Fontold meg a második véleményt. Tanulmányok bizonyítják, hogy a mellrák diagnózisa után egy másodvélemény hasznos lehet. „Életeket menthet” – hangsúlyozza dr. Tan. Érdemes olyan szakemberhez fordulni, aki az adott rákfajtára specializálódott.

„Ha a kezelési ajánlás megegyezik, eldöntheted, melyik onkológus mellett érzed magad a legkényelmesebben, és vele együtt haladhatsz előre” – magyarázza dr. Middleton. „Ha a kezelési ajánlás eltér, eldöntheted, melyik megközelítést részesíted előnyben” – tette hozzá.

5. Állítsd össze a gondozó-csapatod. Fontos, hogy olyan szakembereket keress, akik erre a területre szakosodtak, illetve a nemzeti rákintézet által kijelölt központokban praktizálnak. „Ha az emlőrák lokalizált – vagyis nem terjedt ki az emlőn kívülre -, az ötéves túlélési arány 99%” – állítja dr. Middleton. Ezért fontos, hogy a megfelelő kezelésben részesüljünk. Az sem elhanyagolandó, hogy a beteg érezze magát biztonságban a csapatával – teszi hozzá dr. Anjeanette Brown, mellsebész.

„Ez egy hosszú, intenzív kapcsolat lesz, amely az érzelmekkel és a bekövetkező fizikai változásokkal foglalkozik” a műtét mellett, mely csak másodlagos kezelési forma – egészítette ki.

6. Kapcsolódj össze másokkal. Más mellrákos betegek és a túlélők felbecsülhetetlen értékű támogatást nyújtanak egymásnak. „Az online csoportok nagyszerű támogatást jelenthetnek, ahol mások, akik már tovább vannak a kezelésben, megosztják tapasztalataikat, és támogatnak téged az utadon” – árulja el dr. Middleton. Hozzáteszi: „Ha úgy érzed, hogy túlterhelnek a rád zúduló információk, akkor talán érdemes várnod egy kicsit ezzel”.

7. Gondolj a termékenységre. Ha szeretnél (még) gyereket, fontos, hogy ezt még a kezelések előtt fontold meg. „Találkoznod egy termékenységi specialistával, hogy megismerd a lehetőségeidet, és intézkedj az esetlegesen elvégzendő eljárásokról, mielőtt bármilyen mellrákkezelés megkezdődne” – tanácsolta dr. Middleton.

8. Koncentrálj a jó hírekre. „A mellrák halálozási aránya 1989 óta 44%-kal csökkent, köszönhetően a korai felismerésnek és kezelésnek” – állítja dr. Tan. És ha nem terjedt tovább, a túlélési arány majdnem száz százalék.

9. Tartsd fenn az aktív és egészséges életmódot. A testmozgás még mellrákdiagnózis esetén is ajánlott, állítja dr. Lauren Ramsey, mellsebész. „A fizikai aktivitás bármely formáját ajánljuk, legyen az könnyű séta vagy strukturáltabb testmozgás. Csak folytasd a szokásos napi tevékenységeidet” – tanácsolja a szakember.

A kiegyensúlyozott és tápanyagdús étrend szintén segíthet a szervezet támogatásában a kezelés és a felépülés során, tette hozzá Ramsey. „Koncentrálj a sovány fehérjékre, gyümölcsökre, zöldségekre, teljes kiőrlésű gabonafélékre és egészséges zsírokra. Kerüld a cukros és erősen feldolgozott élelmiszereket” – figyelmeztet a sebész.

10. Vigyázz magadra. Fontos, hogy e rázós úton figyelj oda a testi-lelki-szellemi egyensúlyodra, javasolja dr. Tan. És ha szükségét érzed, ne szégyellj segítséget kérni.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek