Egy nemrég készült tanulmány megállapította, hogy az olyan testápolási termékeket, mint a fényvédő krémek, testápolók, szappanok és hajápolási termékek használó gyerekek szervezetében magas a ftalátok szintje, amelyek megzavarják hormonháztartásukat. A kutatók azt is megállapították, hogy a fiúk nagyobb mértékben érintettek, mint a lányok.
A tanulmány több mint 600, 4 és 8 év közötti gyerek vizeletmintáját vizsgálta meg, és a kutatók aggasztónak találták az eredményeket.
A ftalátok mérgező endokrin diszruptorok, amelyek megváltoztathatják a hormontermelést, és összefüggésbe hozhatók különböző reproduktív, immunrendszeri és anyagcsere-betegségekkel. De viselkedési és tanulási nehézségeket is okozhatnak a gyerekeknél – írja a The Guardian.
„Az eredmények azt mutatják, hogy a bőrápolási termékek használata a gyerekeknél az ezeknek a vegyi anyagoknak való kitettség forrása” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Michael Bloom, a George Mason Egyetem kutatója. „Ami mindenképpen aggodalomra ad okot, az az, hogy ezeket a termékeket gyakran és hosszú ideig használják.”
A ftalátokat a PVC lágyítására használják, hogy rugalmasabbak legyenek az előállított termékek. Padlóban, lambériában, műanyag burkolatokban és egyéb műanyag cikkekben is előfordulnak, de testápoló termékekben is megjelennek, hogy segítsenek stabilizálni azokat, vagy illatanyagokat hordozzanak. De a műanyag tartályokból is átkerülhetnek a bőrápolási termékekbe, sőt, a legújabb vizsgálatok szerint széles körben szennyezik az élelmiszereket és a gyógyszereket is.
A gyerekek különösen veszélyeztetettek, mivel testsúlyukhoz képest nagyobb bőrfelületük van, és az anyagcsere-rendszerük még nem teljesen fejlődött ki a vegyületek feldolgozásához. Egyelőre azonban kevés tanulmány foglalkozik a gyerekeknek szánt kozmetikai termékek veszélyeivel.
Bár a szervezetünk alapvetően képes kiüríteni ezeket a vegyi anyagokat, ha folyamatosan nagy mennyiségeknek vagyunk kitéve, az már komoly egészségügyi kockázatot jelenthet, a testápolókat, fényvédő krémeket pedig általában folyamatosan használjuk.
A tanulmány esetében azoknál a gyerekeknél, akik a mintavételt megelőző 24 órában hidratáló krémet vagy naptejet használtak, magasabb szintet mutattak ki a műanyagból a termékekbe kerülő ftalátok típusából, míg a hajolajok használata esetében a termékekhez szándékosan hozzáadott ftalátokat mutattak ki.
A fiúknál általában magasabb szinteket mértek, de a társadalmi-gazdasági tényezők, a hozzáférhetőség, a bizonyos márkák iránti preferencia és a használat gyakorisága is fontos tényezők voltak. Az olcsóbb termékek például nagyobb valószínűséggel tartalmaznak magasabb arányban ftalátokat.
A „ftalátmentes” címkével ellátott termékek általában drágábbak, de ez csak azt jelenti, hogy a vegyi anyagokat nem szándékosan adták hozzá a termékhez, a műanyag konténerekből azonban még mindig beléjük kerülhetnek.
A ftalátok használata körüli szabályozások nem túlságosan szigorúak, és általában nem ellenőrzik vagy korlátozzák a termékben lévő vegyi anyag mennyiségét. Ez gyakorlatilag lehetetlenné teszi a fogyasztók számára, hogy tudatosan elkerüljék ezeket a veszélyes vegyületeket. Az Európai Unió azonban számos ftaláttípusra vonatkozóan határértékeket állapított meg a testápolási cikkekben, így a helyzet mégsem teljesen reménytelen.