KuriózumKözel 5 milliárd ember élt extrém hőmérsékleti viszonyok között idén júniusban

Közel 5 milliárd ember élt extrém hőmérsékleti viszonyok között idén júniusban

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Egy új tanulmány szerint a világ lakosságának több mint 60%-a tapasztalt az éghajlati válság okozta szélsőséges hőséget idén június közepén, körülbelül 9 napon át. Ez azt jelenti, hogy mintegy 5 milliárd ember élt szélsőséges hőmérsékleti viszonyok között az elmúlt napokban.

A Climate Central által közzétett tanulmány a június 16-a és 24-e közötti időszakra vonatkozott. Andrew Pershing, a Climate Central szakértője szerint a hőhullámok „természetellenes katasztrófának” számítanak, amiket az emberi tevékenység idézett elő.

„A szén, az olaj és a földgáz elégetésének több mint egy évszázada egyre veszélyesebb világot hozott létre” – magyarázta, hozzátéve, hogy ez a tendencia addig nem marad abba, amíg a szén-dioxid kibocsátás jelentősen nem csökken.

Indiában, ahol minden idők leghosszabb hőhullámát regisztrálták idén nyáron, legalább 619 millió ember, vagyis a lakosság több mint fele tapasztalt extrém hőséget, a legmagasabb hőmérséklet megközelítette az 50 Celsius-fokot, és a hőmérséklet éjszaka is csak 37 Celsius-fokra hűlt le. Az intenzív hőhullám több mint 40 ezer hőgutához és több mint 100 halálesethez vezetett az országban a hivatalos adatok szerint, de ezek valószínűleg alulbecsült értékek.

A hőmérséklet csúcsértéke Kínában is elérte az 50 Celsius-fokot, ami minden idők legmagasabb júniusi hőmérséklete az országban. Vuhan városában figyelmeztetést adtak ki lehetséges áramkorlátozásra, mivel nagymértékben megnőtt a légkondicionáló berendezések használatának mértéke.

Szaúd-Arábiában legalább 1300 ember halt meg hőség okozta megbetegedésekben a mekkai zarándoklatuk alatt, a hőmérséklet egyes városokban meghaladta az 50 Celsius-fokot.

Az Egyesült Államokban egymást követő hőhullámokat tapasztaltak, a déli államokban 52 Celsius-fokos hőmérsékletet is mértek. New Yorkban 500-600%-kal nőtt a hőség miatti sürgősségi ellátások száma.

A Földközi-tenger vidékén is szenvedtek a hatalmas hőségtől, a görögországi Akropoliszt lezárták, miután a hőmérséklet 43 Celsius-fok fölé emelkedett, és 6 turista halálát jelentették be.

Egyiptomban a közel 50 Celsius-fokos hőmérséklet napi áramkimaradásokat okozott, mivel a rendszer nem tudta kezelni a megnövekedett energiafogyasztást.

A szélsőséges hőség a déli féltekére is kiterjedt, és a melegrekordok Paraguayban és Peruban is megdőltek.

A tudósok és az ENSZ a fosszilis tüzelőanyagokról való lemondást sürgetik, mivel ezek okozzák az éghajlati válságot. Az IPCC, az ENSZ vezető klímakutatókból álló testülete szerint a korábban 50 évente egyszer előforduló szélsőséges hőhullámok most közel ötször gyakrabban érkeznek, és 1,5 Celsius-fokkal melegebbek.

A tudósok arra figyelmeztettek, hogy a szélsőséges hőhullámok sokkal gyakoribbá válhatnak, ha a fosszilis tüzelőanyagok használata a jelenlegi ütemben folytatódik.

„Az éghajlati válság a legnagyobb fenyegetés az emberi jogokra nézve világszerte” – mondta Johnny White, a ClientEarth környezetvédelmi jogi jótékonysági szervezet ügyvédje, és arra figyelmeztetett, hogy a károk csak fokozódni fognak, ha nem szorítjuk vissza a fosszilis tüzelőanyagok használatát.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek