A kolon hidroterápia egy alternatív gyógyászati módszer, amely gyakorlói meggyőződéssel állítják, hogy a belek salaktalanítása csodálatos módon segít sok betegség megelőzésében és kezelésében is. Mint más alternatív módszerrel kapcsolatban itt sem sikerült a mai napig egy közös álláspontra jutnia a klasszikus és az alternatív medicinának.

Mi a különbség a beöntés és a kolon hidroterápia között?
A hagyományos klinikai gyógyászatban a belek alsó szakaszának az átmosása a beöntés kifejezés alatt ismert, melyet napirenden használnak sebészeti és belgyógyászati osztályokon. Elsődleges ajánlása a krónikus székrekedés megszüntetése illetve a vastagbélműtétek preoperatív előkészítése.
A kolon hidroterápia fogalma azonban ennél többet fed, és ez a technika már a vastagbél teljes átmosására utal. Míg a hagyományos beöntés csak a vastagbél alsó szakaszából távolítja el a felgyülemlett bélsárt, addig a hidroterápiás átmosás a teljes vastagbélrendszert átmossa.
Honnan ered a módszer?
Az eljárás több száz éves múltra tekint vissza, és elméleti alapjai az egyedfejlődési elmélet egyes aspektusaira utalnak. Az ember mivel két lábon járó emlőssé fejlődött, ezért a hasüregi szervek lényegesen lejjebb csúsztak (ptózis) és ennek következtében nagyobb nyomásnak lettek kitéve, ami a széklet megrekedéséhez vezet. Az 192o-as években ehhez hozzáadódott egy francia orvos elmélete az autointoxikációról, azaz az önmérgezésről. A vastagbélben megrekedt széklet ki van téve a baktériumok bontó hatásának és a termelődő salakanyag felszívódik és mérgezi a testet – állította először Charles Jacques Bouchard.
A múlt század elején egyre több követője lett a kolon hidroterápiának és Dr. John harvey Kellog orvos azt állította, hogy több mint 40.000 gyomor-bél traktus megbetegedésben szenvedő pácienst mentett meg a műtéttől és csak 20 páciensének kellett sebészi eljárásnak vetnie alá magát.
A procedúra nem túl bonyolult, de nem is kényelmes. Egy hajlékony csövet vezetnek fel a végbélen át és egy pompa segítségével nagy mennyiségű vízzel (akár 4o-5o liter) átmossák a beleket.
Érdekes módon annak ellenére, hogy a módszert a hagyományos orvoslás nem fogadja el és nem mutat fel klinikailag bizonyított tanulmányokat ennek alátámasztására vagy megcáfolására, az FDA (Food and Drug Administration) mégis jóváhagyta Amerikában azt a berendezést, amelyet az ilyen procedúráknál használnak, és amelyet egy olyan szűrővel láttak el, amely az infúziós folyadékból a baktériumokat eltávolítja.

Milyen betegségek kezelésére ajánlott?
Az ezzel foglalkozó terapeuták állítása szerint (amit az orvoslás mai napig nem ismer el) a következő betegségek kezelhetők ezzel a módszerrel:
- Idegrendszert érintő betegségek: görcsroham, fejfájás, fáradékonyság
- Elmegyógyászati elváltozások: depresszió, szorongás, alkoholizmus és más függőségek
- Allergiás elváltozások, asztma
- Krónikus megbetegedések: magas vérnyomás csontritkulás, ízületi problémák, diabétesz, pajzsmirigy túl- illetve alúlműködés
- Lázas fertőzéses állapotok, parazitás fertőzés
- Székletürítési zavarok: krónikus székrekedés, hasmenés, puffadások, felfúvódások
- Bélgyulladás, krónikus fekélyes vastagbél elváltozások
Sok páciens megelőzésképpen az általános állapot javítására, méregtelenítésre és az egészség megőrzésére használja. Fogyókúrák, tisztítókúrák, böjtkúrák hatásfokának növelésére is alkalmas.
Miért óvakodnak az orvosok?
Az szűkebb látókörű és óvatosabb orvosok inkább a módszer lehetséges veszélyeit igyekeznek taglalni és nem jótékony hatásait. Ezek állítása szerint egy ilyen procedúra során a belek fala sérülhet a nem szakavatott személyek beavatkozása által, akár át is szakadhat a bélfal. Az orvosi szakirodalomban kevés adat áll rendelkezésre, de bizonyítottan két haláleset hozható összefüggésbe egy nem megfelelően végzett kávés bélátmosás eredményeképpen, illetve pár olyan eset ahol amőbás fertőzést szenvedett a kliens a nem megfelelő higiéniai viszonyok miatt. Elméletként még az is felmerült, hogy a bélátmosás során a belek normális baktériumflórája sérül, az izomtónusuk csökken, megváltozik a székelési inger.
Mindenképpen fontos tudni, hogy ennek a módszernek is léteznek ellenjavallatai, amit szem előtt kell tartani.
Ellenjavallatok:
Operációk, mesterséges végbél, akut bélelzáródás, sérvek (has, köldök, lágyék), bélbetegségek akut fázisa, gyomor-bélrendszeri vérzések, daganatok, aranyerek, súlyos szívbetegségek, lázas állapot, terhesség, epilepszia, súlyos pszichés zavarok.
Kipróbálod?
Ezen információk tükrében mindenki maga döntheti el, hogy kipróbálja vagy sem ezt a módszert. Egy azonban biztos, hogy a gyógyuláshoz vezető út nem minden esetben csak az az út lehet, amely tudományos bizonyítékokkal van kikövezve. Viszont az is szintén igaz, hogy nem minden alternatív gyógymód csodaszer, és ha nem szakavatott kezek végzik, akkor esetleges mellékhatásokkal vagy káros hatások is jelentkezhetnek.
Mindaddig, míg meghozzátok a döntést kedves olvasók, fogyasszatok rostokban, zöldségben, gyümölcsökben gazdag étrendet, igyatok sok folyadékot és mozogjatok ,mert az emésztésetek hálás lesz érte.