Sokáig észrevétlenül hevert egy fiók mélyén Albert Einstein egy 1931-ből származó rövid kézirata, amelyben a világegyetem keletkezéséről fogalmaz meg alternatív elméletet.
» Ha igazán elégedett akarsz lenni az életben, mondj búcsút ennek a 11 viselkedésnek
» A nő talált egy üzenetet a férje zsebében a férfi temetésén, ami megváltoztatta az életét
» A híres orvos figyelmeztet: „Minden ember, akinek rossz gondolatai vannak, fizetni fog. A gyűlölet a lét rákja”
» A nő arra kéri felnőtt lányát, hogy fizesse a lakbér és a számlák felét – a lánya frappáns választ adott
A fizikus szerint elképzelhető, hogy az ősrobbanás helyett az univerzum egyenletesen és örökké tartóan tágult. Einstein ugyan nem sokáig foglalkozott az elmélettel, de a kézirat bizonyítja, kételkedett abban, hogy a világegyetem egyetlen robbanásból született.
A kézirat valószínűleg az Egyesült Államokban keletkezett, mivel Einstein amerikai jegyzetpapírra írta le gondolatait. A kéziratot ugyan ismerték korábban is, de eddig tévesen azt gondolták, hogy egy másik tanulmányának a piszkozata. Végül Cormac O’Raifeartaigh, az ír Waterford Institute of Technology fizikusa fedezte fel. Saját megfogalmazása szerint majdnem leesett a székről, amikor rájött mit tart a kezében.
Az ősrobbanás elméletét az 1920-as években az alapozta meg Edwin Hubble amerikai csillagász, aki felfedezte, hogy a távoli galaxisok távolodnak, a világűr pedig tágul. Feltételezése szerint valamikor a múltban a látható univerzum egyetlen pontban sűrűsödött össze. Az ősrobbanás elméletét erre alapozva Georges Lemaître fogalmazta meg 1931-ben.