A karácsony központi eleme a karácsonyfa, ami megteremti az ünnepi hangulatot a lakásban. A fának elvileg január 6-ig, vagyis vízkereszt napjáig kellene állnia. Az, hogy egy karácsonyfa mennyi ideig bírja a lakásban, mielőtt elkezdené hullatni a leveleit, függ a fa fajtájától, a kivágásának időpontjától és attól, hogy viseljük gondját az ünnepek alatt.
Bár a legtöbb szakértő egyetért abban, hogy ha megfelelően gondját viseljük, a karácsonyfa körülbelül három-négy hétig is kibírhatja a lakásban, azt is fontos figyelembe venni, hogy egyes fajták tovább maradnak frissek, mint mások.
Ha a tartósság az elsődleges szempont, érdemes lehet például nordmann fenyőt – más néven kaukázusi jegenyefenyőt választani, de a duglászfenyő és az erdeifenyő is jó választás lehet. A lucfenyő ugyan szintén nagyon népszerű, de gyorsabban elkezdi hullatni a tűleveleit.
Az is fontos, hogy ne vásároljuk meg túl korán a fát, különben az ünnepekre már nem lesz a legjobb állapotában. A legjobb, ha körülbelül egy-két héttel korábban szerezzük be a karácsonyfát, és lehetőleg tartsuk hűvös helyen, mielőtt szenteste feldíszítenénk.
8 trükk, amivel elérheted, hogy a karácsonyfa minél tovább üde és zöld maradjon
Függetlenül attól, milyen típusú fát választunk, van néhány egyszerű módszer, amivel biztosíthatjuk, hogy minél tovább friss maradjon.
1. Vásárolj helyben
A nagyobb áruházak gyakran olyan karácsonyfákat árulnak, amelyeket messziről szállítanak, ezért ezek nem biztos, hogy frissen lettek kivágva. A legjobb, ha olyan forgalmazónál vásárolunk, ahol helyi, frissen kivágott fák közül válogathatunk.
2. Ellenőrizd a kiválasztott fát
Alaposan ellenőrizd a kiválasztott fát, hogy biztosan a lehető legfrissebb legyen. Ha lehet, rázd meg egy kicsit a fát, vagy húzd végig a kezedet az ágain, hogy ellenőrizd, mennyire hullatja a leveleit. A frissen vágott fáknak dúsnak és zöldnek kell lenniük, és nem szabad néhány tűnél többnek lehullnia, amikor megérinted.
3. A törzs egy részét le kell vágni
A fenyőfák kivágása után a gyanta elkezd folyni, ami elzárhatja a fa törzsét, és megakadályozhatja, hogy vizet szívjon magába, ezért fontos, hogy vásárlás után lefaragjuk a törzs egy vékony részét.
4. A megfelelő állvány kiválasztása
A stabilitás az egyik legfontosabb szempont, ugyanakkor az a legjobb, ha olyan talpat választunk, amibe vizet tölthetünk. Fontos, hogy a tartó pontosan a megfelelő méretű legyen, lehetőleg anélkül, hogy ki kellene faragnunk a fa törzséből, hogy beleférjen, mivel ahhoz, hogy megfelelően fel tudja szívni a vizet, a fenyőnek ép törzsre van szüksége.
5. Tartsd vízben a fát
A legjobb, ha végig vízben tartjuk a karácsonyfát, díszítés előtt és után egyaránt. A tiszta, friss víz a legjobb választás a karácsonyfák számára, és a legjobb, ha nem adunk hozzá semmilyen tartósítószert, mert ennek hatására a fa csak gyorsabban kiszárad.
6. Rendszeresen ellenőrizd a tartályban lévő víz mennyiségét
Fontos, hogy a fenyő mindig elegendő vízben álljon, ezért érdemes rendszeresen ellenőrizni, mennyi folyadék maradt a tartályban, és feltölteni azt, mielőtt teljesen kiszáradna.
7. Használj LED-égőket
Az ünnepi égők jól mutatnak a fán, de a hőt termelő izzók kiszáríthatják a karácsonyfa tűit, ezért használj olyan fényfüzéreket, amikben LED-égők vannak – ráadásul ez energiatakarékosabb megoldás is.
8. Figyelj oda a hőmérsékletre
A meleg gyorsan kiszárítja a karácsonyfát, ezért fontos, hogy mindig távol tartsuk a hőforrásoktól és a közvetlen napfénytől, de egy párásító is sokat segíthet, hogy minél hosszabb ideig üde és zöld maradjon a fánk.