HolotropikumAlternatív gyógyászatKankalin - a tavasz mézillatú gyógyfüve

Kankalin – a tavasz mézillatú gyógyfüve

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A Nagyhéti sonkavásárlásról hazafele tartva, iskolából tavaszi vakációra igyekezvén, locsolás alkalmával két lányos porta közt félúton, avagy országút melletti mező friss levegőjével itatva át orrát… ki ne látta volna már ilyenkor az aprócska, élénksárga virágcsákójával szerényen bólogató kis növényt? Ő az, aki a hó olvadtával az elsők közt játssza a tavaszhírnököt. És ő is az egyike az Isten keze által földre szórt, kincset érő alkotmányoknak. Lássuk csak, mit tud ő.

Fotó: Filantropikum.com
Fotó: Filantropikum.com

A teljes rendszertani besorolást kicsit hanyagolva, füvészkönyvet és növényhatározót nem szándékozván írni talán elégséges annyit megemlíteni, hogy a tavaszi kankalin (Primula veris) a kankalinfélék családjába tartozó Primula nemzetség egyik évelő faja. A nálunk is honos fajtáját „valódi kankalin”-nak is hívják, főleg lomberdőkben, hegyi kaszálókon, réteken, mészhiányos legelőkön nő igen nagy szeretettel, de őshonos még Etiópia, Indonézia és Új-Guinea trópusi hegységein és Dél-Amerika mérsékelt régióiban. Nagyanyáink frappáns, már-már a növény hatását is előre sejtető nevekkel illették, így megtalálhatjuk, mint égikincs, gutaütésfű, Szent Péter kulcsa, szentgyörgyike (rejtett utalás a virágzás idejére), tavaszfű, istenkesztyű, kacinka, kankalék, sárga kükörcsin, kakasvirág vagy csókaláb.

A kakasvirág gyökértörzsét, levelét és virágait is egyaránt gyűjtik. Levelét és virágát (a tőkocsánytól lecsippentve) kinyíláskor, száraz időben szedik és szellős helyen vékony rétegben kiterítve gyorsan szárítják, hogy színüket megőrizzék. Gyökerét kiásás után megtisztítják és egészben, szellős helyen szárítják. A megszárított gyógynövényt fénytől védett dobozban vagy sötét üvegedényben kell tárolni.

Fotó: Filantropikum.com
Fotó: Filantropikum.com

Az égikincset főleg a következő egészségtámogató hatásai miatt gyűjtik és fogyasztják:

  • szív- és idegnyugtató (altató)
  • vértisztító (köszvény, reuma ellen)
  • migrén- és fejfájás csillapító
  • szívizomgyulladás ellen
  • vesekő eltávolító, vizelethajtó
  • kiváló expektoráns, köptető (görcsös, asztmás köhögés esetén)

Maria Treben a következő főzeteket, teákat, borokat ajánlja könyvében:

Boros főzet szívpanaszok enyhítésére: „Friss kankalinvirággal lazán megtöltünk egy 2 literes üveget és valódi jó fehérbort öntünk rá, hogy a virágokat ellepje. Az üveget, bedugaszolva két hétig a napon tartjuk. Szívpanaszok esetén egy-egy kortyot iszunk a borból, amikor szükséges. Szívbetegek naponta 3 evőkanállal is ihatnak belőle.”

„Álmatlanság elleni keverék: 50 gramm kankalin, 25 gramm levendulavirág, 10 gramm orbáncfű, 15 gramm komlóbarka, 5 gramm macskagyökér. A keverékből egy púpozott teáskanálnyit leforrázunk negyed liter vízzel, három percig állni hagyjuk, majd elalvás előtt kortyolgassuk, amilyen forrón csak lehet.”

Mivel a kankalinfélék szinte minden tagja tartalmaz szaponint, cseranyagot és glikozidákat, gyökérzetük kivonata majdnem minden nyákoldó szerben és köhögés elleni teakeverékben megtalálható. Krónikus – és akut felső légúti megbetegedésre, tüdőbetegségre egyaránt ajánlott, általában kakukkfűvel együtt fogyasztva.

„Hurutoldó tea: 2 dl hideg vízbe tegyünk egy fél teáskanálnyi szárított kankalingyökeret vagy egy teáskanálnyi virágot, forraljuk fel, majd 5-10 perc elteltével szűrjük le. Köhögés esetén naponta 3-4 csészényit fogyasszunk belőle.”

A szentgyörgyike az erre érzékenyeknél allergiás reakciót válthat ki (kiütések), ezek alkoholos lemosással enyhíthetők. Belsőleg, túlzásba vitt alkalmazása émelygést, hányást és hasmenést okozhat.

Fotó: Filantropikum.com
Fotó: Filantropikum.com

Szóljon a kacinka mellett az is, hogy levele nagy mennyiségű aszkorbinsavat tartalmaz, és sajátossága, hogy a szárított és porrá tört levelekben ez még egy év múltával is megőrződik.

Ugyan a húsvéti terített asztal mellett mindenki odafigyelt a vonalaira és csak mértékkel villázta a sült bárányt, azért elvétve biztosan akadnak köztünk olyanok, akik a jóllakottság fogalmát átértékelték. Jó hír most számukra, hogy Maria Trebennek erre is van egy jól kidolgozott gyógykeveréke, amiből természetesen az istenkesztyű sem maradt ki, aminek egyébként a köszvény és reuma elleni hatása abban nyilvánul meg, hogy kivonja a mérgező anyagokat a vérből, így azok nem tudnak lerakódni az ízületekben.

„Tavaszi vértisztító teakeverék: 50 gramm kankalin, 50 gramm bodzahajtás, 15 gramm csalánlevél, 15 gramm pitypanggyökér. Egy púpozott teáskanál keveréket egy liter vízzel leforrázunk és három percig állni hagyjuk. Napközben kortyonként két csészével fogyasztunk belőle. Esetleg kevés mézzel ízesítjük.”

Fogyasszunk hát minden tavasszal (- és nem csak) tavaszfüvet, tisztuljunk és gyógyuljunk!

Egyed Zsuzsanna

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek