KuriózumÍgy hat az általános közérzetünkre, amit a tükörben látunk

Így hat az általános közérzetünkre, amit a tükörben látunk

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A külső megjelenésünk sosem volt még fontosabb, mint manapság. Ezt sulykolják a tévéműsorok, a magazinok, a közösségimédia-felületek és az influenszerek nagy része is. Ahhoz, hogy a mindennapjainkat gördülékenyen menedzseljük – például megkapjunk egy jobb állást vagy építsük társas kapcsolatainkat –, fontos, hogy magabiztosságot sugározzunk. Ehhez pedig elengedhetetlen a jó megjelenés, az ízléses öltözködés és persze a magabiztos mosoly. Lássuk, hogyan válhatunk még magabiztosabbá!

Hogyan hat a megjelenés az önértékelésre?

Az önértékelés fogalma, az, hogy mennyire tartjuk magunkat értékesnek, külső és belső tényezőktől egyaránt függ. Ennek megítéléséhez pedig nagyon is hozzájárul a fizikai megjelenésünkről alkotott saját véleményünk, testképünk. A külső megjelenésünk kapcsán sok olyan tényező van, amit képesek vagyunk befolyásolni, míg akadnak olyanok is, amelyekre nincs ráhatásunk. Az önértékelésünket leginkább az rombolja, ha csak azokra a tulajdonságainkra koncentrálunk, amelyeken nem tudunk változtatni – és amelyekkel ráadásul elégedetlenek vagyunk.

Az önértékelés kialakulása egy folyamat, amely már a gyermekkorban elindul és amelyben nagy szerepe van a környezetünknek. A visszajelzések alapján tanuljuk meg, melyek azok a tulajdonságaink, amelyek tetszést váltanak ki másokból, illetve melyek azok, amelyekre negatív reakciókat kapunk. A bókok, a dicséretek növelik az önértékelésünket, míg a kritikus vagy rosszindulatú megjegyzések rombolják azt.

Nem véletlen tehát, hogy igyekszünk minél több pozitív visszacsatolást „bezsebelni” a szociális közegünkből, növelve ezzel önbecsülésünket és magabiztosságunkat. Egy csinos ruhával, egy új frizurával, ápolt megjelenéssel sokat tehetünk azért, hogy pozitívan ítéljenek meg bennünket. A szép mosoly pedig garantáltan szimpátiát vált ki, ezért fokozottan figyeljünk oda fogaink egészségére, ragyogó megjelenésére is. Ha elégedetlenek vagyunk fogsorunkkal, akkor a mosolytervezés segíthet javítani megjelenésünkön és ezáltal közérzetünkön is.

A pozitív önértékelés jó közérzetet biztosít

A vonzó külső azonban nem egyenlő azzal, hogy olyan megjelenést próbálunk magunkra erőltetni, amely nem illeszkedik személyiségünkhöz. Az ápoltságra, igényes öltözködésre, az egészségesebb életmódra mindannyian képesek vagyunk odafigyelni a külsőnktől és fizikai alkatunktól függetlenül. Fontosak a külső visszajelzések is, de tartózkodjunk attól, hogy csak ezek alapján ítéljük meg magunkat! Inkább saját magunknak próbáljunk megfelelni, és magunkhoz képest a lehető legjobb formánkat hozni. Hiszen ha elérhetetlen illúziókat kergetünk, az egyrészt értelmetlen, másrészt csak romboló hatással lehet önértékelésünkre.

Tudatosítsuk magunkban, hogy a külső megjelenés bár fontos, mindenki más és más. Törekedjünk a jó megjelenésre, de ne feledjük: a megítélésünkhöz a pozitív személyiségünk és kisugárzásunk is hozzájárul. A magunkkal való megelégedettség, a pozitív önértékelés hozzájárul ahhoz, hogy jó legyen a közérzetünk, jól érezzük magunkat a bőrünkben. Ha vidámak és mosolygósak vagyunk, akkor a környezetünktől is inkább pozitív visszajelzéseket fogunk kapni, sőt: kevésbe fognak felfigyelni az előnytelen tulajdonságainkra, vonásainkra.

Mit tehetünk a magabiztosságért?

A magabiztosságunk az önértékelésünkből fakad, az önértékelésünk pedig függ attól, hogyan érezzük magunkat a bőrünkben. Magabiztosságunk növelése érdekében tehát mindent tegyünk meg azért, hogy minél jobb legyen a megjelenésünk. Ehhez jó eszköz az életmódváltás: az egészséges életmóddal sokat tehetünk fizikai állapotunk javításáért, amely eleve javítja közérzetünket is. Az egészséges táplálkozással és a sporttal levezethetjük a stresszt, megszabadulhatunk plusz kilóktól és elégedettséggel tölt el, hogy aktívan tettünk önmagunkért.

A jó megjelenéshez hozzátartozik az ápolt, egységes külső is. Figyeljünk tehát arra, hogy ízléses, egymáshoz passzoló ruhadarabokat válasszunk megfelelő kiegészítőkkel. Az ápoltsághoz hozzátartozik a rendezett frizura, a tiszta körmök, de a fogaink épsége is – hiszen a mosoly az egyik legfontosabb metakommunikációs eszközünk. Ha fogaink esztétikája nem megfelelő, sérülés vagy fogászati elváltozások miatt, nem kell kétségbeesnünk: a mosolytervezés során az arcformánkhoz, alkatunkhoz legmegfelelőbb fogsort tervezi meg számunkra a fogorvos. A tervezés során elkészül egy látványterv vagy egy felpróbálható fogsorminta is, így láthatjuk, kipróbálhatjuk milyen lesz az új, magabiztosságot sugárzó mosolyunk.

Amennyiben ezeket betartjuk, sok pozitív visszacsatolásra számíthatunk, ami mindenképpen jó hatással lesz a közérzetünkre. De bármit is teszünk, ne feledjük: ha arra figyelünk, hogy magunkhoz képest milyen pozitív változáson megyünk át és nem összehasonlítjuk magunkat másokkal, akkor az sokat javíthat a magunkkal kapcsolatos érzéseinken, ez pedig kifelé is sugárzik majd!

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek