Az új készüléket, ami úgy segítene a túlsúlyos embereknek a fogyásban, hogy összezárja az állkapcsokat, és ezáltal folyékony étrend betartására kényszeríti a viselőit, „kínzóeszköznek” nevezték a kritikusok.
Az új orvosi szerkezet megakadályozza, hogy az azt viselő személy szilárd táplálékot fogyasszon. A készülékben található mágnesek ugyanis megakadályozzák, hogy az állkapocs 2 mm-nél szélesebbre nyíljon.
A DentalSlim Diet Control nevű eszközt az új-zélandi Otago Egyetem csapata és angol tudósok fejlesztették ki közösen. A készüléket eddig 7 túlsúlyos nő tesztelte, az új-zélandi Dunedinben.
Az Otago Egyetem a Twitteren úgy írta le az eszközt, mint „a világ első fogyókúrás eszközét, ami segíthet az elhízás globális „járványának” leküzdésében.”
A British Dental Journal folyóiratban közzétett vizsgálat eredményei azt írták, hogy a hét nő egy héten át viselte a fogakra felszerelhető mágneses készüléket, ezalatt pedig folyékony étrendet írtak elő a számukra.
A vizsgálat végén a nők testtömegük átlagosan 5,1%-át vesztették el – ez átlagosan 6,36 kg volt.
Paul Brunton professzor, aki segített a készülék kifejlesztésében, azt mondta:
„A sikeres fogyás legnagyobb akadálya a fogyókúra betartásának problémája, és ez a készülék segít az új szokások kialakításában, lehetővé téve az alanyok számára, hogy egy ideig könnyebben tudjanak alkalmazkodni a kalóriaszegény étrendhez. Valóban beindítja a folyamatot.
Ez egy nem invazív, reverzibilis, gazdaságos és vonzó alternatíva a sebészeti beavatkozásokkal szemben.”
Annak ellenére, hogy Brunton ragaszkodott ahhoz, hogy a készüléknek „nincsenek káros mellékhatásai”, azok a nők, akik kipróbálták, arról számoltak be, hogy kényelmetlenül érzik magukat, nehézséget okoz számukra a beszéd, és úgy érzik, hogy „az életük általában véve kevésbé kielégítő”.
A közösségi médiában is sokan kritizálták az eszközt: „Ez az első, és őszintén remélem, hogy az utolsó ilyen készülék is a világon.” – írta az egyik hozzászóló. „Ez egy kínzóeszköz, és már azt is szégyellniük kellene, hogy népszerűsítik, nemhogy még az elkészítésében is részt vettek.” – írta egy másik.
Egy harmadik hozzászóló pedig azt a módot kritizálta, ahogy a nőket belekényszerítik ezekbe a sokszor káros diétákba és fogyókúrákba. „Nincs szükség erre a kínzóeszközre ahhoz, hogy folyékony diétát tarts. A 90-es években kipróbáltam az úgynevezett slimfast módszert, és rövid idő alatt rengeteget fogytam. Ugyanakkor hányni kezdtem, hashajtókat szedtem, és megszállottan edzettem. Amikor abbahagytam, természetesen újra felszedtem azt a sok leadott kilót, és az okozott kár még mindig az életem része.”
Ugyanakkor a készülék nem is biztosítja tökéletesen az előírt étrend betartását, az egyik résztvevő beismerte, hogy „csalt”, csokoládét olvasztott fel, hogy megihassa, és szénsavas üdítőket is fogyasztott.