HolotropikumEzért olyan csábító a sült szalonna illata!

Ezért olyan csábító a sült szalonna illata!

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A szalonna Közép-Kelet-Európában, de máshol is roppant népszerű eledel. Nagyszüleink, dédszüleink mindennapjaiból soha nem hiányzott, míg az utóbbi időben egyre többet olvasni arról, hogy számos negatív hatása van az egészségre.

Fotó: mindmegette.hu
Fotó: mindmegette.hu

Igaz, vannak ezt cáfoló vélemények is, amelyek szerint a szalonna is áldozatául esett annak a világszerte elterjed vélekedésnek, amely szerint a hagyományos zsírok károsak az emberi szervezetre. Erről nemrég a Filantropikumon is megjelent egy írás.

Na, de mi az oka annak, hogy annyira csábító illata van a szalonnának?

A szalonna illatát mintegy 150 szerves vegyület együttes kölcsönhatása adja, ezért van az, hogy szalonnasütés közben mindenki szájában összegyűl a nyál. A sütés közben a cukrok és az aminosavak kölcsönhatásba lépnek egymással, amit a kémia Maillard-reakciónak hív – írja a Compound Interest blog.

A reakció mellett a hő miatt a zsírmolekulák is bomlásnak indulnak, e közben pedig szerves anyagok jönnek létre, amik nagy mértékben hozzájárulnak a

A Maillard-reakció mellett a hőhatás miatt a zsírmokelulák lebomlása is beindul, a folyamat közben létrejövő szerves anyagok is nagyban hozzájárulnak a szalonnasütés közben keletkező illathoz.

Az illatot meghatározó anyagok közt szénhidrogén (35%), aldehidek (31%), alkoholok (18%), és ketonok (10%) találhatók. Ezek mellett pedig nitrogén, oxigén és egyéb, kevésbé meghatározó összetevők eredményezik a mennyei illatot.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek