Egy új tanulmány szerint a növények „sikításhoz” hasonló hangokat bocsátanak ki, amikor nagy stressznek vannak kitéve, így például, amikor a termésüket szüretelik.
A kutatásból kiderült, hogy a növények olyan magas, kattogó hangokat adnak ki, amelyeket mi, emberek nem hallunk tudományos berendezések segítsége nélkül.
A kutatás, amely a Cell című szaklapban jelent meg még 2023-ban, kimutatta, hogy a növények akut szorongás esetén produkálják ezeket a hangokat.
„Még egy csendes mezőn is vannak olyan hangok, amelyeket nem hallunk, és ezek a hangok információt hordoznak. Vannak állatok, amelyek hallják ezeket a hangokat, így fennáll a lehetősége annak, hogy sok akusztikus kölcsönhatás történik” – magyarázta Lilach Hadany a Tel Aviv-i Egyetem evolúcióbiológusa.
„A növények állandóan kölcsönhatásban vannak a rovarokkal és más állatokkal, és ezen élőlények közül sokan hangot használnak kommunikációra, így nem lenne optimális a növények számára, ha egyáltalán nem használnának hangokat” – tette hozzá.
Az eredmények azt mutatják, hogy a stresszes növények hihetetlenül magas hangú pukkanó hangokat adnak ki, míg azok a növények, amiket nem ért fokozott stressz, nem bocsátottak ki hangokat.
A vizsgálatban a stresszes állapot definíciójába olyan növények tartoztak, amelyeknek levágták a szárát, vagy kiszáradtak.
Az azonban még nem világos, hogy hozzák létre a növények ezeket a hangokat. „Most, hogy már tudjuk, hogy a növények hangokat bocsátanak ki, a következő kérdés az, ki lehet a hallgatóságuk?” – mondta Hadany.
„Jelenleg azt vizsgáljuk, hogy más élőlények – állatok és növények – hogyan reagálnak ezekre a hangokra, és azt is vizsgáljuk, hogy képesek vagyunk-e azonosítani és értelmezni a hangokat teljesen természetes környezetben.”