A jó szülő nem az, akinek sok mindent sikerül elvégeznie egy nap alatt, hanem az, akinek gyermekei boldogan nőnek fel.
Az elmúlt évtizedekben végzett tanulmányok rámutatnak a gyermekkorban kapott szülői szeretet és a felnőtt emberi lét boldogságának kapcsolatára. A szülői szeretet és melegség befolyásolja a gyermek személyes tulajdonságainak, valamint jellemének és világnézetének kialakulását.
Azok a gyermekek, akik elegendő szülői szeretetet kapnak – magas önértékeléssel, jó iskolai teljesítménnyel, bizalmasabb és szorosabb szülői kapcsolattal rendelkeznek, valamint kevesebb pszichológiai és viselkedési problémával kell megküzdeniük.
Azoknak a gyermekeknek, akiknek nincsenek szeretetteljes szüleik, általában alacsony az önértékelésük, ellenségesek, agresszívak és legtöbb esetben antiszociális magatartást mutatnak.
2010-ben a Duke Egyetem Orvostudományi Karának kutatói megállapították, hogy azok a gyermekek, akiknek nagyon szeretetteljes és gondoskodó édesanyjuk van, boldogabban és kevésbé szorongva nőnek fel. A vizsgálatban mintegy 500 alany vett részt, akiket kora gyermekkortól 30 éves korukig figyeltek meg.
Felnőttkorukban ezekkel a gyerekekkel interjút készítettek, amelyben érzelmi egészségükről beszéltek velük. Ezek során ritkán számoltak be válságokról, társadalmi problémákról és pszichoszomatikus tünetekről.
Ennek eredményeként a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a szülői szeretet gyermekekre gyakorolt pozitív hatásának oka az oxitocin hormon.
Az oxitocin – egy vegyi anyag az agyban, amely akkor termelődik, amikor az ember szeretetet és szoros lelki kötődést érez. E hormon hatására alakul ki a bizalom és a támogatás érzése, amelynek eredményeként a gyermek több pozitív érzelmet él át.
A Los Angeles-i Kaliforniai Egyetemen 2013-ban végzett tanulmány kimutatta, hogy a szülők iránti feltétel nélküli szeretet és vonzalom érzelmileg boldogabbá és kevésbé szorongóvá teheti a gyermekeket. Ennek oka az agynak sejtszinten történő változásai.
Másrészt a gyermekbántalmazás negatív következményei és a kötődés hiánya – mentálisan és fizikailag is érintik a gyermekeket. A szülői szeretet, melegség és gyengédség elégtelensége, esetleg hiánya, mindenféle testi és érzelmi problémához vezethet, amelyekkel felnőttként egész életükben küzdeniük kell.
De hogyan tudunk napról napra több szeretetet és gyöngédséget adni gyermekeink számára?
1. Attól a pillanattól kezdve, hogy hazahoztuk gyermekünket a kórházból, törekedjünk arra, hogy minél többet tartsuk a karjainkba.
2. Játsszunk minél többet az idősebb gyermekkel.
Amikor a pici már nagyobb lesz, játsszunk, fessünk, táncoljunk vagy építsünk együtt.
3. Tegyük életünk szerves részévé az öleléseket.
Például állítsunk fel egy szabályt: öleljük meg egymást a nap bizonyos szakaszaiban, iskolába menés előtt, az iskolából visszatérve és lefekvés előtt.
4. Még akkor is, amikor fegyelmezzük gyermekünket, mutassuk számára ki, hogy szeretjük.
Amikor azt mondjuk gyermekünknek, hogy ezúttal rosszat tett vagy rosszul viselkedett, akkor is a kezünket tegyük a vállára, és a beszélgetés végén öleljük meg, ezzel megmutatva neki, hogy ha nem is vagyunk elégedettek vele, akkor is szeretjük őt.