KuriózumEgy felmérés szerint a kemény munka még nem tesz feltétlenül sikeressé is

Egy felmérés szerint a kemény munka még nem tesz feltétlenül sikeressé is

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A 2020-as Edelman Trust Barometer szerint sokan már nem gondolják úgy, hogy a kemény munka teljesebbé teszi az életüket.

Valószínűleg mindenkinek adtak olyan tanácsot még gyerekkorában, hogy bármilyen szakmát is választ majd, a lényeg, hogy keményen dolgozzon, ha biztosítani akarja a sikert. Úgy tűnik azonban, ez a tanács egyre kevésbé bizonyul értékesnek.

Ha keményen dolgozunk valamiért, de nem becsülik meg a munkánkat, sőt, magától értetődőnek veszik azt, természetes, hogy végül belefáradunk, ráadásul a túlfeszített munka az élettartamunkat is megrövidítheti. Ebben az értelemben a kemény munka valóban nem feltétlenül kifizetődő.

Ugyanakkor az egyenlőtlenség is fontos szempont a munkaerőpiacon, ami miatt az emberek egyre inkább megkérdőjelezik magát a kapitalizmust és az általunk felépített társadalmi rendet is.

A 2020-as Edelman Trust Barometer felmérés adatai szerint sokan már nem gondolják, hogy a kemény munka teljesebbé tenné az életüket. Az erőteljes gazdasági növekedés ellenére a válaszadók többsége nem hisz benne, hogy a következő 5 évben jobb lenne az anyagi helyzete. Ez a megállapítás ellentmond annak a közhiedelemnek, hogy a gazdasági növekedést minden esetben bizalom övezi. A jelek szerint ez a feltételezés már nem állja meg a helyét.

„A bizalom paradoxonjában élünk” – mondta Richard Edelman, az Edelman, egy amerikai PR és marketing tanácsadó cég vezérigazgatója.

A megkérdezett lakosság körülbelül 56%-a értett egyet azzal, hogy a kapitalizmus jelenlegi formájában több kárt okoz, mint amennyi haszna van. A munkavállalók világszerte aggódnak amiatt, hogy elveszítik az állásukat a globális recesszió, az alkalmi munkákra alapozó gazdaság, az olcsóbb külföldi munkaerő és a képzés hiánya miatt. Így sokan elveszítik a hazájukba vetett bizalmukat is.

Az emberek nagyjából kétharmada ugyanakkor úgy gondolja, hogy a technológia aggasztó ütemben fejlődik. A technológia iránti bizalom többek között Ausztráliában esett vissza a legnagyobb mértékben. Ugyanakkor egyre nagyobb „a bizalmi szakadék” az elit és a nagyközönség között is, ami jól tükrözi a jövedelmi egyenlőtlenségeket. Richard Edelman szerint jelenleg „a tömeges kétségbeesés” szemtanúi lehetünk.

A 2008-as recessziót követően az amerikai Economic Policy Institute közzétett egy jelentést, amely a legjobban keresők jövedelmének növekedésére irányult. Az Intézet jelentése szerint az Egyesült Államok 43 államában és Washington D.C.-ben 2009 és 2015 között a felső 1 százalék jövedelme gyorsabban nőtt, mint a fennmaradó 99 százaléké.

Az Investopedia, egy New York-i székhelyű pénzügyi weboldal szerint ez a minta számos tényezőhöz köthető, a fizetések stagnálásától a gazdagokra érvényes adókedvezményeken át, a részvénypiaci emelkedésekig, ami növelte a vállalatvezetők vagyonát.

„A tájékozott közvélemény – a gazdagabb, képzettebb és gyakoribb hírfogyasztó – továbbra is sokkal jobban bízik a különböző intézményekben, mint a nagytömegek” – magyarázta Edelman.

A recessziót követően sok vállalkozás jelentős összegeket fektet be olyan emberek felvételébe, akik egészségügyi és mérnöki szaktudással rendelkeznek. Ez súlyosan visszaszorította a rendszeres bérmunkát.

„Jelenleg nyolc olyan munkaerőpiac van, ahol minden idők legnagyobb szakadéka mutatkozik – ez riasztó bizalmi egyenlőtlenséget eredményez” – derül ki a felmérésből. Ez azt jelenti, hogy a nagy többség nem fog anyagi hasznot húzni abból, ha minden idejét és erőfeszítését a munkájának szenteli, és a túlórákért cserébe nem számíthat fizetésemelésre. Ezért több értelme lehet okosan, megfontoltan, mint keményen és sokat dolgozni.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek