Holotropikum5 dolog, amit a szakértők szerint megtehetünk ébredés után a bélrendszerünk egészsége...

5 dolog, amit a szakértők szerint megtehetünk ébredés után a bélrendszerünk egészsége érdekében

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Egyre több kutatás igazolja, hogy a bélmikrobiom, más néven bélflóra egészsége az általános egészségünkre is hatással van. Az életmódbeli és étkezési szokásaink segíthetnek támogatni a jobb bélrendszeri egészséget, ami a szív, az agy és az emésztőrendszer egészségét is javíthatja. Van néhány egyszerű dolog, amit megtehetünk az egészséges bélflóra érdekében – írja az EatingWell.

5 dolog, amit már ébredéskor megtehetünk az egészséges bélrendszerért

1. Rostban és fehérjében gazdag reggeli fogyasztása

A reggeli a nap legfontosabb étkezése, és a gasztroenterológusok szerint rendkívül fontos, hogy megfelelően indítsuk a napot, és úgymond munkára késztessük a bélrendszerünket. Lisa Ganjhu gasztroenterológus szerint a legjobb, ha fehérjében és rostban gazdag reggelivel indítjuk a napot, például görög joghurttal és gyümölcsökkel, vagy teljes kiőrlésű lisztből készült, tojással, sajttal és spenóttal töltött burritóval.

A rost prebiotikumokat tartalmaz, amelyek táplálják a jó bélbaktériumokat, támogatva az egészséges bélflórát. A magas rosttartalmú étrend csökkentheti az olyan emésztőrendszeri betegségek kockázatát is, mint az irritábilis bél szindróma (IBS) és a gyulladásos bélbetegségek.

A fehérjefogyasztás szintén pozitív hatással van a gyomor-bélrendszer működésére. A kutatók úgy vélik, hogy nem minden táplálékból származó fehérje emésztődik meg, és a vastagbélben lévő egyes baktériumok a maradék fehérje aminosavait üzemanyagként használják fel, és egy mellékterméket, úgynevezett metabolitokat hoznak létre. Ezek a metabolitok jelentős szerepet játszhatnak az anyagcserében és az immunitásban.

De a rostokban és fehérjékben gazdag reggeli a vércukorszint egyensúlyára is jó hatással van, és hosszabb ideig ellát energiával.

2. Igyunk meg egy pohár vizet rögtön ébredés után

Ez a szokás segít hidratálni a szervezetet az éjszakai alvás után. Az emésztőrendszert bélelő sejtekben a legnagyobb mennyiségben előforduló molekula a víz, amely a teljes sejttömeg 70%-át vagy annál is többet tesz ki.

A hidratálás azért fontos a bélrendszer egészségének megőrzése szempontjából, mert a víz segít lebontani az ételt, serkenti az emésztést és megkönnyíti a tápanyagok felszívódását. Emellett támogatja az egészséges bélflórát és az erős immunrendszert.

3. Testmozgás

A testmozgás több szempontból pozitívan hat a bélrendszer egészségére, és már akár egy 10 perces séta vagy néhány nyújtógyakorlat is nagyszerű kezdet lehet. A testmozgás növeli az emésztőrendszer izmainak véráramlását, és segít az ételek áthaladásában az emésztőrendszeren.

A reggeli sétával ráadásul a napsütést is élvezhetjük, ami támogatja az egészséges cirkadián ritmust, javítja az alvás minőségét és időtartamát, ami szintén pozitívan hat a bélrendszer egészségére.

4. Adjunk fűszereket a reggeli kávéhoz

Számos olyan fűszer van, ami segíthet csökkenteni a bélrendszer gyulladását, és ezeket akár a reggeli kávéhoz is hozzáadhatjuk. Az egyik legalapvetőbb ezek közül a fahéj, de a kurkuma és a gyömbér is jó választást jelentenek, mivel tele van antioxidánsokkal, amelyek támogatják a szív egészségét, csökkentik a gyulladást és támogatják az egészséges emésztést.

5. Szánjunk időt a mindfulnes, vagyis a tudatos jelenlét gyakorlására

Minden egyes nap minden egyes percében különböző ingereknek vagyunk kitéve, attól a pillanattól kezdve, hogy felébredünk, egészen addig, amíg este lefekszünk, és ez túlterhelheti az idegrendszert. A stressz közvetlenül befolyásolja a bélrendszer egészségét, és bár bizonyos mértékben elkerülhetetlen, tehetünk annak érdekében, hogy jobban tudjuk kezelni.

A mindfulness nagy segítséget jelenthet, és nem kell feltétlenül hosszú meditációs gyakorlatokra gondolnunk, ha ez nem fér bele az életmódunkba. Már az is elég lehet, ha ébredés után nem nézzük meg azonnal az üzeneteinket, de akár tornászás, kávézás, vagy reggeli készítés közben is gyakorolhatjuk a tudatos jelenlétet.

Az egészséges reggeli szokások kialakítása mellett más életmód- és étrendbeli változtatásokkal is támogathatjuk a bélrendszerünket. Ide tartozik például az erjesztett élelmiszerek fogyasztása, amelyek gazdagok probiotikumokban, vagy az elsősorban növényi alapú, magas rost- és antioxidáns-tartalmú ételek fogyasztása. A zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek és diófélék mind jó választást jelentenek. Ezenkívül a változatos táplálkozás is fontos.

Egy másik módszer, ami fontos hatással lehet a bélflóra és ezáltal a teljes szervezet egészségére, a kék fény kerülése lefekvés előtt, mivel ez negatívan hat a cirkadián ritmusra. A legjobb, ha lefekvés előtt már nem használunk számítógépet, illetve mobiltelefont, vagy egy alkalmazás segítségével kiszűrjük a kék fényeket.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek