A 42 éves arizonai anya, Andrea Temarantz egy közeli képet készített a fiáról, és akkor látta, hogy az egyik szemében egy fura fehér folt van. Mint később kiderült, komoly betegséggel küzd a kicsi.
“A fényképen még szembetűnőbb volt a fehér folt, azonban kezdetben nem sokat gondolkodtam rajta, mivel azt hittem, hogy a telefonom kamerája nem túl jó minőségű, így a kép sem sikerült jól. Aztán később rájöttem, hogy bármilyen telefonnal fotózok, a fehér folt ott van, és egyre erőteljesebb” – mondta Andrea Temarantz.
Sajnos nem a telefon hibája volt, mert, amikor professzionális fényképezőgéppel készített fényképet, még erőteljesebben látszott a folt. Egyik nap a kis Ryder szokatlanul lehangolt volt, ezért Andrea felhívta a háziorvosukat, aki 2016 januárjában Down-szindrómát diagnosztizált a gyereknél.
Az orvos rögtön egy másik szakemberhez irányította a családot, ugyanis a fehér folt minden alkalommal látható volt a gyermek szemében, amikor vakuval fényképezték.
Rydert a Phoenix Gyermekkórházba küldték, ahol rögtön elvégeztek egy CT-vizsgálatot, és kiderült, hogy a kisfiúnak retinoblasztómája van, a szemrák egy igen ritka típusa, amely leginkább gyerekkorban alakul ki.
Az Egyesült Királyságban évente körülbelül 50 esetet diagnosztizálnak ezzel a betegséggel, melynek legjellemzőbb tünete a fényképeken jól látható, a szem közepén található fehér folt.
Szerencsére a rák nem terjedt tovább Ryder testében, de mivel Down-szindrómás, a kemoterápia nagyobb kockázatot jelentett volna a leukémia kialakulására. Ha a betegséget a korai stádiumban észreveszik, a retinoblasztóma általában sikeresen kezelhető.
Egy New York-i orvosnak köszönhetően végül elkezdhették Rydernél az intraarteriális kemoterápiának nevezett szemkezelést.
Az eljárásnak köszönhetően a gyógyszer koncentrált dózis formájában az artérián keresztül közvetlenül az érintett területre kerül, és itt elpusztítja a rákos sejteket. Ryder esetében a kezelés hatásosnak bizonyult, a teljes gyógyulás érdekében még szükség van a szervezet regenerálódására.
Andrea azért hozta nyilvánosságra történetüket, hogy figyelmeztesse a szülőket, hogy ha ehhez hasonló foltot látnak a gyerekről készült fényképen, azonnal forduljanak szakemberhez.
A nyitófotó csak illusztráció