Fiatal nőként szinte minden egyes nap harcolunk az idővel, a múlással, a lehetetlennel – harcolunk a világgal, harcolunk önmagunkkal és harcolunk azért, hogy azzá a nővé válhassunk, akit kislányként megálmodtunk. De ahogyan egyre idősebbé és tapasztaltabbá válik egy nő, úgy jön rá, hogy ez az egész sikerhajhászás teljességgel megkérdőjelezhető.
Egy adott idő után ott állunk a tükör előtt szürke tincsekkel, az állapotosság okozta csíkokkal és az élet pecsételte ráncokkal az arcunkon és csak állunk előtte. Állunk és a tükör már nem azt a fiatal és nyughatatlan fiatal lányt ábrázolja, akik egykor voltunk. Ott állunk és azt érezzük, hogy az a bizonyos tükör már nem a legjobb barátunk, már nem azt látjuk benne, amit szeretnénk.
Ilyenkor pánikszerűen ránk törnek a gyengeségeink okozta félelmek, kételyek, az aggódás és az igazságtalanság érzése.
Ezeknek az érzéseknek, pillanatoknak, felismeréseknek a közneve pedig nem más, mint az életközépi válság, amely egyszer minden 40-60 év közötti nő életében felüti a fejét.
Dr. Mark Mayfield terapeuta szerint „A leggyakrabban felbukkanó kérdés az, elég vagyok?, – e kérdés körül forog minden ebben az időszakban. És amikor valaki képtelen erre a kérdésre egy őszinte és tiszta választ találni, akkor indul útjára a káosz”. Nézzük is milyen pontokra kell különösebben odafigyelnünk életünk ezen szakaszában annak érdekében, hogy minél könnyebben átvészelhessük az életközépi válságot.
1. Rettegünk a holnaptól
A fiatal éveinkkel ellentétben az életközépi válság időszakában már nem látjuk a lehetőségek tengerét. Öregnek és sebezhetőnek érzed magad. Fiatalon csak úgy ugrottunk egyik élethelyzetből a másikba, nem törődve azzal, hogy mit hoz a holnap, ám középkorúan már nem vagyunk képesek ennyire pozitívan szemlélni az életünket, és ez rettentően félelmetes élmény lehet.
Ilyen helyzetben a legtöbb, amit tehetünk, ha megpróbáljuk minél jobban ráhangolni a gondolatainkat a pozitivitásra.
2. Úgy érezzük, nem vagyunk elég jók
Sokan úgy érzik, hogy 40 fölött már nincs is igazi élet, úgy élik meg, mintha az életük fele letelt volna és már nincs sok hátra. Annak ellenére, hogy az évek alatt már megannyi dolgot letettél az asztalra, egyszerűen nem bízol önmagadban.
Dr. Mark Mayfield terapeuta szerint „A leggyakrabban felbukkanó kérdés az, elég vagyok?, – e kérdés körül forog minden ebben az időszakban. És amikor valaki képtelen erre a kérdésre egy őszinte és tiszta választ találni, akkor indul útjára a káosz”.
3. Elzárkózunk a lehetőségek elől
Emlékszel még arra az énedre, aki szinte az összes lehetőséggel bátran élt és győzött? Mára már inkább a „nem” választ hallhatják tőled a legtöbben, és ez nagyon keretbe helyezi az életteredet. Ne mások standardjai szerint éld a mindennapjaidat, hanem a saját határaid szerint. Próbálj meg nyitottabb lenni, ne félj a kockázatvállalástól, hiszen ha anno nem mertél volna, most nem tartanál itt.
4. Már nem szereted azokat a dolgokat, amikért egykoron megőrültél
Kiszipolyozva és elveszve éled a mindennapjaidat, és már rá sem tudsz nézni azokra a hobbikra, amik egykoron boldogsággal töltöttek el. Ez a fajta üresség érzet veszélyes lehet. Christine Hueber tanácsadó szerint erre a legjobb gyógyír az lehet, ha tudatosan keresni kezdjük az életünkben előforduló jókat, áldásokat. Írjunk hálanaplót, és becsüljük meg azt, amink van.
5. Ingadozik a testsúlyunk
Az életközépi válság leginkább az elménket és az érzelmeinket tépázza meg, viszont mindez nagyban tükröződik a fizikai állapotunkban is. A hirtelen súlygyarapodásokat fogyások követik, és úgy érzed, hogy teljesen elveszíted a tested feletti uralmad. Ajánlott szakemberek segítsége, hiszen itt már komoly problémáról van szó.
6. Különösen rosszul érzed magad fizikailag
A testünk és a lelkünk szoros kapcsolatban van, így ha lelkileg nem érzed magad jól, ne várd a testedtől, hogy majd kicsattanjon az egészségtől. Ebben a periódusban gyakoriak a spontán fejfájások, hasi fájdalmak, így minél hamarább keressünk fel egy szakembert, aki szakszerű tanácsokkal láthat el.