Egy elhivatott amerikai orvos közel 25 éve nyújt orvosi ellátást Afrikában, erős hite és a rászorulók megsegítése iránti elkötelezettsége által vezérelve.
Dr. Tom Catena New York államból származik, és egy Ivy League egyetemen szerzett diplomát, de az igazi hivatását misszionárius orvosként találta meg a Campus Crusade for Christ evangéliumi keresztény csoporttal.
Eredetileg mérnöki tanulmányokat folytatott a Brown Egyetemen, de rájött, hogy igazi hivatása az orvoslásban van. A hosszú és fáradságos út végén Catena az amerikai haditengerészet ösztöndíjával végzett a Duke University School of Medicine-en.
Az eredeti terve az volt, hogy egy évet Kenyában tölt misszionáriusként, mielőtt visszatér az Egyesült Államokba, de végül 7 évig maradt az országban, majd a szudáni Nuba-hegységbe költözött, ahol ma már 16 éve él és dolgozik. Így már lassan 25 éve van Afrikában azt a küldetést teljesítve, amire elhívatást érzett.
Catena Kenyában találkozott Dede Byrne amerikai katonai sebésszel, aki bemutatta őt egy katolikus püspöknek, aki akkoriban éppen kórházat épített Szudánban. Catena 2008-ban Szudánba költözött, feleségül vett egy Nasima nevű ápolónőt, és örökbe fogadott két fiút.
Az élet a Nuba-hegységben állandó kihívást jelent – nincs vízvezetékrendszer, és az életkörülményeik éppen csak a szükséges minimumot biztosítják. A kórházba vezető út egy egyhetes túrát jelent, és van egy olyan szakasza is, amely az esős évszakban teljesen járhatatlanná válik.
A szudáni Gidelben található Mother of Mercy Kórház az egyetlen a környéken, és több mint egymillió beteget lát el a térségben. Catena gyakran több száz beteget lát el naponta, és mindig készenlétben kell lennie, hátha szükség van rá. A kórház korlátozott orvosi felszereléssel rendelkezik, napelemekre és egy tartalék generátorra támaszkodik.
Catena azt mondja, mindezen nehézségek között a hite az, ami erőt ad neki a folytatáshoz. „A hitem az egyetlen dolog, ami itt tartott. Kétségtelen, hogy nélküle már régen megfutamodtam volna” – vallotta be az orvos egy interjúban. „Tudom, hogy bármi is történik itt, Isten itt van és vigyáz rám” – tette hozzá.
Amikor Catena 2008-ban megérkezett, mindössze 15 ember dolgozott a kórházban, köztük néhány katolikus apáca és minimális végzettséggel rendelkező helyi személyzet. Ma a kórháznak 270 alkalmazottja van, akik közül több mint 50 képzett egészségügyi dolgozó.
Az African Mission Healthcare, egy Afrikában működő missziós kórházakat támogató szervezet gyógyszerekkel, felszerelésekkel és képzésekkel segíti a munkájukat.
Az országban dúló polgárháború és a szegénység okozta nehézségek ellenére Catena és a csapata valami egészen elképesztő dolgot hoztak létre a hitük, elkötelezettségük és együttérzésük révén, és kitartóan dolgoznak tovább, hogy életeket mentsenek.