Kapcsolatod az étellel nagy hatással van arra, ahogyan a szervezeted a tápanyagokat feldolgozza és felhasználja – például a vitaminokat és ásványokat. Az a mód, ahogyan az ételhez viszonyulsz, és az az érzés, ami akkor van benned, mikor eszel, erősen befolyásolja az emésztést és a táplálék felszívódását a szervezetedben.
Amikor ételt látsz, ízlelsz vagy csak rá gondolsz, az agyadban olyan jelzések jönnek létre, amelyek az emésztés agyi szakaszát indítja be. Tulajdonképpen ez készíti elő az egész emésztést, hiszen az agyban keletkezett jelzések a nyálmirigyeket aktiválják, aminek következtében beindul a nyálelválasztás. És mindez egy egyszerű gondolatnak köszönhetően.
Képzeld el, milyen lehet megenni egy adag sült krumplit, már előre tudva azt, hogy ez nem befolyásolja a diétádat. Ma már olyan modern sütők vannak, amelyek forró levegő segítségével sütik át a krumplit olaj nélkül, így 80%-al csökkentve a sültkrumpli adag zsírtartalmát. Egy ilyen sütőben készült sültkrumplira másképp gondolunk, mint az olajban sütöttre. Ez segít a szervezetnek abban, hogy jobban megeméssze eledelünket.
A szuggesztió ereje
Amikor elképzelted azt a sültkrumplit, az illatára, színére, ízére gondoltál, mintha előtted lett volna, vagy mintha épp megetted volna, vagy legalábbis beindult a nyálelválasztásod. Ez a szuggesztió ereje. Agyunknak meg van az a képessége, hogy minket bármiről meggyőzzön, még akkor is, ha ez nehezen hihető – ezt mondják a kutatók.
Ha elképzeljük, hogy egy bizonyos ételt fogunk megenni, szervezetünk elkezd reagálni, úgy tesz, mintha igaziból ennénk és felkészül az emésztésre. Ivan Pavlov írta le ennek a jelenségnek az alapjait. Ő kutyákat használt arra, hogy bebizonyítsa, hogy a nyálelválasztás az étkezés, evés előrelátásával beindul. Más szavakkal, a kutyáknak az ételre gondolva egy pszichológiai emésztés-válaszuk volt. Azóta azoknak a kutatásoknak a száma, ami kimondottan ezt vizsgálja, jelentősen megnőtt. Tehát, ezek a válaszok már akkor jelentkeznek, még mielőtt a táplálék a gyomorba érne. Ugyanezt a gondolatot végiggondolva, ha bűntudattal tekintünk a táplálékra, azt gondolva, hogy az káros, szerveztünk is károsnak fogja tekinteni és a káros hatást meg is érezzük.
A placebo hatás
Ugyanúgy, ahogyan a gyógyszerek esetében is, a szervezetünk az étellel szemben is reagál a placebo hatásra, hiszen megint egy észlelési helyzettel szembesülünk. A Harvard Egyetem kutatói bebizonyították, hogy azok, akik placebo hatású tablettákat vesznek be ugyanolyan reakciókat produkálnak, mint azok, akik gyógyszert kaptak. Sőt, mi több, azt is bebizonyították, hogy még akkor is, amikor az alanyok tudják, hogy placebót kapnak és nem valódi gyógyszert, a hatások ugyanazok, mint a gyógyszert kapó alanyoknál. Ahogyan a placebo hatás képes egy fejfájást meggyógyítani, a táplálkozási folyamatainkba is képes hatását kifejteni. Amit mi alkímiának hiszünk, a szervezetünkben ez idegrendszert, mirigyeket, immunrendszert és emésztőrendszert jelent.
Ezért, egy nyugis étkezés, amikor örülünk az ételeknek, amiket bűntudat nélkül meg fogunk enni, anélkül, hogy a kalóriákra gondolnánk vagy arra, mennyi zsírt tartalmaz, segít a szervezetnek jobban emészteni és könnyebben felhasználni a tápanyagokat. Azoknál a személyeknél, akik állandóan a kalóriák számát ismerve rettegve esznek, ez nem valósul meg.