A 17 éves Robert Sansone találmánya teljesen átalakíthatja az elektromos járműipart. A középiskolás fiú kidolgozott egy szinkron reluktancia motort, ami olcsóbbá és fenntarthatóbbá teheti az elektromos járművek gyártását.
Jelenleg az elektromos járművek motorjához ritkaföldfémet (neodímium, szamárium, diszprózium) tartalmazó mágnesre van szükség, ezek pedig meglehetősen költségesek, ráadásul a bányászásuk káros a környezetre.
A tinédzser új találmánya azt jelentheti, hogy az elektromos járműveket fenntarthatóbban lehetne előállítani, ami hozzájárulhatna egy környezetbarát jövő kialakításához. Robert Sansone 3D nyomtatott műanyagból, rézhuzalokból és acél rotorból készítette el motorja prototípusát.
A fiú, aki jelenleg a Fort Pierce Central High School végzős tanulója, egy egyéves kutatóprogramban vett részt, és arra használta ezt a lehetőséget, hogy a szinkron reluktancia motorján dolgozzon.
„Alapvetően érdekelnek az elektromos motorok. Meg akartam oldani ezt a fenntarthatósági problémát, és tervezni egy másfajta motort” – mondta Robert Sansone.

A szinkron reluktancia motorok általában szivattyúkat és ventilátorokat táplálnak, az elektromos autókhoz azonban nem elég jó a teljesítményük. A középiskolás fiú viszont olyan megoldást talált, amivel megnöveli ezeknek a motoroknak a nyomatékát.
Sansone reméli, hogy több prototípus kifejlesztése után szabadalmaztathatja a terveit.
„Nem áll a rendelkezésemre rengeteg erőforrás fejlett motorok gyártásához, ezért egy kisebb változatot – egy méretarányos modellt – kellett készítenem 3D nyomtatóval. Nem volt mentorom sem, aki segíthetett volna, így minden alkalommal, amikor egy motor nem működött, rengeteg kutatást kellett végeznem, hogy kijavítsam a hibát. De végül, a 15. motornál sikerült egy működő prototípust alkotnom” – nyilatkozta Robert Sansone a Smithsonian Magazinnak.
A tinédzser találmánya már most nagy érdeklődést keltett. Elnyerte vele egy rangos középiskolai tudományos verseny, a Regeneron International Science and Engineering Fair első helyét. A nyereménye 75 ezer dollár, amit főiskolai tandíjra fordíthat, és ebből álmai egyetemére, a Massachusettsi Műszaki Egyetemre (MIT) szeretne eljutni.
A szinkron reluktancia motor nem az első találmánya, saját becslése szerint eddig körülbelül 60 projekttel próbálkozott.