A szakértők kiderítették, hogy mit rejt a Föld közepe! Ha valóban igazuk van, akkor a földrajz tankönyveket bizony módosítani kell!
Egészen mostanáig a legtöbb szakértő egyetértett abban, hogy a Föld 4 rétegből áll – a kéregből, a köpenyből, a külső magból és a belső magból. Egy új tanulmány szerint azonban kiderült, hogy a bolygó közepén van egy másik réteg is. Az Australian National University szakértői azt állítják, hogy a belső magban rejtőzik egy másik mag is.
“Bizonyítékokat találtunk, amelyek a vas szerkezetének megváltozására utalnak, ami két különböző hűtési hatásra utalhat a Föld történetében. Bizonyos részleteket még nem tudunk pontosan, de máris hozzáadhatunk egy újabb darabot a kirakóshoz” – mondta Joanne Stephenson, a tanulmány vezető szerzője.
“Egy másik tanulmányban is beszéltek a másik mag, egy másik réteg meglétéről, azonban az adatok nem voltak egyértelműek. Mi most egy nagyon okos kutatási algoritmust használtunk, amely több ezer modellt hozhat létre a Föld magjáról” – mondta a szakértő.
Korábbi tanulmányokból az is kiderült, hogy ez a rejtett mag akkora, mint a belső mag fele, olyan vaskristályok alkotják, amelyek kelet-nyugati irányban helyezkednek el, ellentétben a külső maggal. Ebben a rétegben a kristályok észak-déli irányban tájolódnak.
A Föld belseje gyorsabban hűl, mint azt a szakértők becsülték
Ahogy a bolygó belseje tovább hűl, egy ponton megszilárdul. Ennek eredményeként a geológiai tevékenység megszűnik, és a Föld olyan száraz kőzetté válik, mint a Mars vagy a Merkúr.
Az új kutatás során a szakértők egy olyan ásványt vizsgáltak, amelynek fontos szerepe lehet ebben a folyamatban. Ezt az ásványt szilikát-perovszkitnak (vagy bridgmanitnak) nevezik, a vas-nikkel mag és a felette lévő folyadékköpeny határán fekszik. Vezetési tulajdonságokkal rendelkezik, amely azt befolyásolja, hogy a Föld belsejéből származó hő milyen gyorsan éri el a köpeny részt.
A zürichi ETH Motohiko Murakami által vezetett szakértői csoport szilikát perovszkit kristályt sugárzott be. A kristály hőmérséklete 2440 Kelvin-fokra és 80 gigapascal nyomásra emelkedett. Ezek a körülmények hasonlóak a Földön belülihez (2630 Kelvin fok és 127 gigapascal nyomás).
A hővezető képesség nyomástól és hőmérséklettől függően változhat.