KuriózumA pszichológus elmagyarázta, miért érzi magát mindenki annyira kimerültnek

A pszichológus elmagyarázta, miért érzi magát mindenki annyira kimerültnek

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Naomi Holdt pszichológus egy 2022-es Facebook bejegyzésben elmagyarázta, mi állhat az általános kimerültség hátterében, amit a legtöbben éreznek, és az érvei tökéletesen érthetőek.

2022-re a koronavírus járvány már harmadik éve tartott, de akkorra az emberiség már készen állt a továbblépésre, legalábbis meghoztuk azt a döntést, hogy továbblépünk, és visszaállítunk egyfajta normalitást az életünkbe. De ez a továbblépés nem volt olyan egyszerű, mint amilyennek hangzik, és nagyon sokan érezték magukat kimerültnek.

Holdt így fogalmazott ezzel kapcsolatban: „Egy gyengéd emlékeztető arról, miért vagy annyira kimerült: Senki, akit ismerek, nem kezdte tele tankkal az idei évet. Tekintettel az előző két év ördögi támadására (nevezzük csak annak, ami volt), a legtöbben átvonszoltuk magunkat a 2021-es év célvonalán. Még mindig a sokkot, traumát, gyászt, nehézséget, hitetlenséget… egy szürreális létezés emlékeit cipelve kúsztunk át 2022-be” – írta a közösségi oldalon.

„Aztán kezdetét vette leggyorsabb hurrikánév, amit valaha is el tudtunk volna képzelni. Akár tudatában vagyunk, akár nem, ez az év a nagyobb nyomás, a több stressz és a felzárkózás versenye volt minden téren. A munka, az iskola, a sport, a kapcsolatok, az élet terén.

„Bár nem szándékosan, nem tudatosan, de talán abban bíztunk, hogy minél elfoglaltabbak vagyunk, annál könnyebben felejtünk… annál könnyebben oldjuk fel az érzelmi kuszaságot… annál tartósabban töröljük el a sebeket… De ez nem így működik.

És az a kísérlet, hogy úgymond szteroidok segítségével újra megteremtsük a normalitás látszatát, miközben figyelmen kívül hagyjuk, hogy majdnem két évig a szimpatikus idegrendszerünk teljes riadókészültségben volt, romokban hagyta a kollektív mentális egészségünket. Ez alól a gyerekek és tinédzserek sem kivételek. A hurrikán elleni küzdelem természetes velejárója a teljes kimerültség.

Mielőtt tehát elkezdenéd megkérdőjelezni azt a teljesen kimerült és kifacsart állapotot, amiben vagy – tarts szünetet. Vegyél mély levegőt. Emlékeztesd magadat arra, hogy ki vagy és min mentél keresztül. Aztán emlékeztesd magad arra, hogy mit győztél le” – tanácsolta a pszichológus.

„Mindezek ellenére, még mindig mész előre. (Még azokon a napokon is, amikor megbotlasz, és arccal a földön találod magadat). A megértés együttérzést hoz… A világ legtöbb emberének jelenleg egy kis extra törődésre és szeretetre van szüksége”Holdt azt tanácsolta, ahelyett, hogy versenyt futnánk az idővel, próbáljunk meg inkább lelassítani, mert a gyógyuláshoz időre van szükség.

Ez a magyarázat tökéletesen érthető. Olyanok vagyunk, mint az az ember, aki azt hiszi, egy betegség után már jobban érzi magát, ezért teljes lendülettel beleveti magát az életbe, a nap közepén azonban összeroskad a kimerültségtől, mert a testének valójában nem volt annyi energiája, mint ahogy azt az agya gondolta.

Természetesen nem állíthatjuk meg az időt, de hagynunk kell, hogy nemcsak a testünk, de az elménk és a lelkünk is felépüljön abból, amin keresztülmentünk. A bizonytalanság, a trauma, a gyász és a túlterheltség valós érzések, amikkel szembe kell néznünk, és fel kell dolgoznunk azokat.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek