KuriózumA növények tényleg hangosan "sikoltoznak", ha levágjuk a szárukat, csak eddig nem...

A növények tényleg hangosan „sikoltoznak”, ha levágjuk a szárukat, csak eddig nem hallottuk őket

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Kutatások alapján kiderült, hogy egyes növények, mint például a paradicsom vagy a dohányvirág olyan magas frekvenciájú zajokat bocsátanak ki, ha stressz éri őket, vagy szomjasak, amelyek akár egy méter távolságból is mérhetőek.

A kutatásban résztvevő paradicsom-, és dohánynövény fajták szomjúság, stressz esetén, vagy, ha levágták a szárukat, olyan erős zajt bocsátottak ki, hogy azt mást növények vagy állatok is érzékelték.

Bár hangerejükben hasonlóak az emberi beszédhez, mégis a hallásunkon kívül esnek ezek a frekvenciák.

A növényi hangokat korábban is rögzítették földalatti rezgésekként, de ez a tanulmány az első, amely megerősítette, hogy a levegőben is terjednek – írja a ScienceAlert.

Egészséges és stresszes növényekről készültek felvételek, először egy hangszigetelt kamrában, majd egy zajosabb üvegházban. A kutatók bizonyos növényeket néhány napig nem öntöztek, vagy levágták a szárukat.

Ezután egy számítógépes program segítségével különbséget tudtak tenni a nyugodt, a szomjas és a megcsonkított növények között. A stresszes növények óránként 30-50 kattintás-szerű zajt bocsátottak ki, látszólag véletlenszerű időközönként.

A stresszmentes növények sokkal kevesebb hangot adtak ki.

Lilach Hadany professzor, az izraeli Tel-Avivi Egyetem professzora elmondta: “Még egy csendes területen is vannak olyan hangok, amelyeket nem hallunk, de ezek is hordoznak információkat. Bizonyos állatok képesek arra, hogy hallják ezeket a hangokat.”

Egyes állatok hallják ezeket a hangokat, és kommunikáció-kölcsönhatás céljából használják.

“Például egy lepke, amelyik le akarja rakni a tojásait egy virág levelére, vagy egy állat, amelyik meg akar enni egy növényt, a növény által kibocsátott hangokat használja fel, mielőtt meghozná a döntést” – nyilatkozta a professzor.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek