Isaac Asimov a világirodalom egyik leghíresebb sci-fi írója. Oroszországi zsidó származású amerikai szerző és biokémikus, aki a tudományos-fantasztikus és a tudományt népszersítő műveivel szó szerint beírta magát a történelembe. Rendkívül tevékeny – több mint 500 kötetet tartalmazó munkássága alatt olyan elképzelt világról ecsetelt, ami ma már nem is áll olyan messze a fantáziától…
Sokak szerint az 1920-ban született Asimov látott a jövőbe, vagy ha nem, akkor időutazó lehetett. Ugyanis annyira konkrét jövőképekkel szórakoztatta az olvasóit, hogy az már-már sokkoló volt a modern generáció számára, nem beszélve arról, hogy az egyértelmű utalásai bizony az évek múlásával egyenként váltak valóra.
1964-ben New Yorkban tartották az akkori legújabb technológiák világkiállítását, és a The New York Times újságírói megkérdezték a futurista író véleményét arról, hogy milyenek lesznek a jövő technológiái.
A válasza akkor a legtöbb ember arcára csak leereszkedő mosolyt csalt. Ma viszont érdekes lenne látni a reakciójukat, ugyanis Asimov „elmeszüleményei” azóta kézzel fogható dolgokká változtak.
1. Okostelefonok
Az orosz származású író már akkor tudta, hogy eljön a hordozható telefonok ideje, melyeknek képernyőjük lesz. Arról is beszélt, hogy a műholdak segítségével egy előfizető a világ bármely pontján elérhető lesz. Mi több, Asimov azt is megjósolta, hogy az ember képes lesz látni a képernyőn, hogy kivel beszélget, és ugyanezen a készüléken dokumentumokat, fényképeket és könyveket is olvashat.
2. Lapos képernyőjű televíziók
Bár ezekről úgy vélte, méretben akkorák lesznek, mint a szobánk fala, hát, tény, hogy gyors léptekkel haladunk ebbe az irányba, de a lapos tévéink azért még nem ekkorák, bár igaz, akinek van pénze, az simán vásárolhat fal nagyságú tévét.
3. Háromdimenziós mozi
Asimov már akkor tudta, hogy eljön a mozitörténelemben az az időszak is, ami valóságosabbá, élethűbbé teszi majd a filmnézés élményét. Azt jósolta, a 3D-s technológia nemcsak a profin felszerelt mozitermekben, hanem saját otthonunkban is elérhető lesz, a 3D-s tévék segítségével.
4. Időzítős háztartási gépek
Az írónak egyik kedvenc elmélete volt a konyhagépek és -eszközök rohamos fejlődése. Azt mondta, a háztartási készülékek zömét időzítővel látják majd el, hogy megkönnyítsék a főzést, és helyettünk kövessék például a kávéfőzés hátralévő idejét.
5. Félkész ételek
Asimov azt is biztosan állította, hogy eljön annak is az ideje, amikor a fagyasztóládák tele lesznek félig elkészült ételekkel, amelyeket felmelegítve, esetleg pár perces főzéssel/sütéssel és ízesítéssel egy teljes ebédet vagy vacsorát tesznek ki. Ettől még a hagyományos konyhai tevékenység és a főzés nem fog eltűnni, csupán időspórlás szempontjából alkalmanként jól fognak esni ezek a „megúszós” ételek.
6. Vezeték nélküli (wi-fi) technológiák
Az író azt jósolta, hogy szinte minden technológia vezeték nélkül fog működni.
7. Robotika és számítógépesítés
A robotokat és a számítógépeket emberek és az ő programjaik fogják irányítani. A számítógépek annyira elterjedtek lesznek, hogy az oktatási folyamat részévé válnak. Igen, ezt is Asimov jelentette ki, még a ’60-as évek elején. Ez volt ugyanis az író másik kedvenc témája.
8. A Mars felderítése
Az író nem jósolta meg egyértelműen, hogy az emberek 2015-re leszállnak a Marsra, de abban biztos volt, hogy a gépek megteszik helyettük, és igaza lett. Ugyanakkor abban is biztos volt, hogy az emberek expedíciókat terveznek majd, emberekkel, a vörös bolygóra.
9. Napelemes erőművek
Bár akkoriban a napelemekről az égvilágon senki sem hallott, az író mégis megjósolta a naperőművek megjelenését.
10. Internet és a www.
A sci-fi író szerint a jövőben a World-Wide-Web az információk végtelen tárháza lesz, amelyhez bárki hozzáférhet, bárhonnan a világon.
Asimov jóslatai hátborzongatóan pontosnak bizonyultak, és java részük valóban megtörtént. De persze jövendölt ő olyant is, ami nem vált valóra, például repülő járművekről és földalatti városokról. Azonban, ha belegondolunk ezekbe a „véletlenekbe”, a számuk megdöbbentő. Éppen ezért, nem tévednénk nagyot, ha úgy fogalmaznánk, talán a repülő járművek meg a föld alatti városok azért nem váltak eddig valóra, mert még nem jött el az idejük…?!