Egy anya szeretete nem mindig feltétel nélküli. Előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor öröm és melegség helyett fájdalmat és szenvedést okoz. A már felnőtt gyerekek pedig gyakran évekig élnek együtt az ilyen egészségtelen szeretet következményeivel.
Jó példa az ilyen „szeretetre” az az anya, aki folyton irányítani próbálja a gyerekeit. Az így felnövő gyerekek pedig gyakran még felnőttkorban sem tudnak megszabadulni ettől a fojtogató érzéstől.
Az anya és fia közötti kapcsolat nagyon fontos a személyiség kialakulása szempontjából. Ez a kapcsolat közvetlenül befolyásolja azt, ahogyan a felnőtt férfi kommunikál másokkal, többek közt szíve választottjával is.
Következésképpen, ha egy anya túl nagy mértékben irányítja a fiát, az súlyos következményekkel járhat a felnőtt férfi életében. Nagyon valószínű, hogy a múlt tapasztalatai megakadályozzák abban, hogy valóban függetlenné és boldoggá váljon.
Kezdetben sokan nehezen ismerik fel ezt a problémát. Az az igazság, hogy túl gyakran érvényesül a „fiúk nem sírnak és nem panaszkodnak” mítosz, ezért sok férfi inkább hallgat az életében felmerülő nehézségekről. Az, hogy segítséget kérjenek, számukra általában nem létező opció.
Mindent mélyen legbelül élnek meg, és úgy viselkednek, ahogy az egy férfihoz „illik”: hallgatnak és szenvednek. Így pedig a fiú arra kényszerül, hogy kibéküljön egy nárcisztikus és manipulatív anya megterhelő követeléseivel.
Hazugság és tagadás
Az a gyerek, akit olyan anya nevelt fel, aki az irányítás és a manipuláció megszállottja, csak nehezen válhat erős és független személlyé. Ezért hazugságokat kell alkalmaznia a túlélés érdekében. Először azért teszi ezt, hogy ne okozzon csalódást az anyjának, és így elkerülje a szemrehányást, de aztán annyira hozzászokik ehhez, hogy felnőtt korában sem képes elhagyni ezt a pusztító szokást.
A hazugság a gyerek számára olyan védekező mechanizmus, amelynek segítségével elrejtheti az érzéseit, az anyja kedvére tehet, és minden helyzetet ép bőrrel megúszhat.
Az érzelmek elfojtása
Sajnos az az anya, aki az irányítás megszállottja, negatívan befolyásolja fia érzelmi fejlődését. Annyira erősen elnyomja a gyermek érzelmi szükségleteit már egészen fiatal korában, hogy az felnőtt korában meg lesz győződve arról, hogy ha kimutatja a valódi érzéseit, az nem csak szégyenletes, de egyenesen veszélyes is.
Ezért aztán a fiú felnőttként is ugyanígy viselkedik. Elrejti az érzelmek leghalványabb megnyilvánulását is, még akkor is, ha erre már semmi szükség.
Ellenséges magatartás és agresszió
Az anya, aki tudattalanul (vagy néha tudatosan) irányítja a gyermekét, nagyon veszélyes helyzetet teremt. Mivel a fiú számára, aki megtagadja az érzelmek kifejezését, csak egyetlen kiút létezik: az agresszió és az ellenséges viselkedés. Ez a viselkedés nagyon gyakori azoknál a fiúknál, akiket olyan anyák nevelnek, akik túl nagy mértékben irányítják a gyermekeiket.
Ez a viselkedési minta olyan ismertté válik a számára, hogy felnőtt férfiként is ugyanígy reagál minden helyzetre: ellenségeskedéssel és agresszióval.
Nagyon könnyen elveszti az önuralmát, a legelső adandó alkalommal kirobban belőle a harag. Nem tudja kezelni az érzéseit, mert annak idején az anyja csak egyetlen dolgot tanított meg neki: elrejteni azokat.
Kommunikációs és kapcsolati nehézségek
A manipuláló anyák a fiaikat a személyes tulajdonuknak tekintik. Sajnos ezek a toxikus kapcsolatok nem maradnak következmények nélkül. Súlyos következményei vannak az érzelmi fejlődésre, a pszichológiai érettségre, a függetlenségre és a jövőbeli döntéshozatal képességére.
Egy ilyen férfi számára rendkívüli nehézséget jelent, hogy nyitott és őszinte legyen a nőkkel, ezért nehézségek és kudarcok merülnek fel a kapcsolataiban.
Egy ilyen anya akadályozza a függetlenség elérésében, és abban, hogy olyan kapcsolatokat teremthessen, amelyekben boldog lehet. Kezdetben a fiú ellenáll, küzd a boldogságáért, de az anyja szépen lassan elülteti a kétkedés csíráját a lelkében. Előbb vagy utóbb ez a partnerrel fennálló kapcsolat romlásához vagy akár teljes összeomlásához vezethet.
Összegzésként kihangsúlyozunk egy nagyon fontos dolgot. A férfiak, szemben a hasonló helyzetben lévő nőkkel, sokkal kevésbé hajlanak rá, hogy szakértő segítséget kérjenek. Bármennyire is szenvedjenek, inkább tagadják, és nem ismerik el azt, ami nyilvánvaló. Ilyen a férfi pszichológia. Inkább szenvednek és hallgatnak.