HolotropikumAlternatív gyógyászatA fekete köménymag-olaj bőrgyógyító hatása: a gombás fertőzések és ekcéma legnagyobb ellensége

A fekete köménymag-olaj bőrgyógyító hatása: a gombás fertőzések és ekcéma legnagyobb ellensége

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A fekete kömény (Nigella sativa) olajának gyógyhatását már évezredek óta felfedezték, az idők folyamán a medicina több ágazatában is alkalmazták úgy helyileg, mint szájon át. Hatékonysága napjainkban is egyre szélesebb körben elterjedt, a szilárd alapokon álló bizonyítékoknak és tudományos kutatásoknak köszönhetően.

A feketekömény-olaj bőrápolásban való használata jól megalapozott, a mondások szerint Kleopátra ennek is köszönhette makulátlan, bársonyos bőrét. A Nigella sativa olaja olyan értékes anyagokat rejt magában, mint az A-, B- és C-vitaminok, kalcium, kálium, magnézium, cink és olyan nyomelemek, amelyek elengedhetetlenek a bőr újraképződési folyamataihoz. A feketekömény-olajnak még számos farmakológiai hatása van, melyek kiválóan kamatoztathatók a bőrbetegségek kezelésében.

A fekete kömény és a pikkelysömör

A pikkelysömör (psoriasis) olyan bőrbetegség, amely test szerte kiterjedt, rózsaszínes plakkokban jelentkező bőrhámlással jár, ehhez néha viszketés és fájdalom is társul. A jelenséget egy fokozott immunreakció okozza, az epidermisz bőrsejtjeinek túlzott osztódása révén.

A feketekömény-olaj elismert hatásai közé tartozik az immunsejtek számának szabályozása is, ebből kifolyólag pedig a szervezet abnormális sejtosztódással szembeni kontrolljának támogatása.

A feketekömény-olajat általában külsőleg alkalmazták a pikkelysömör okozta bőrhámlás kezelésében, a fájdalom és a foltok mérséklésére. Azonban egy nem rég végzett tanulmány vizsgálatai kimutatták, hogy a Nigella sativa kivonatának ezek mellett szöveti, sőt sejti szinten is psoriasis ellenes hatása van.

A fekete kömény és az ekcémák

Az ekcéma egy fajta bőrgyulladás, melyet erős viszketés és bőrpír kísér, a megjelenő foltok pedig felülfertőződhetnek és a folyamatos vakarás miatt megvastagodhatnak. Általában az ízületek területét érinti, a kezelés alapja pedig a hidratáló, szteroid tartalmú kenőcsök, súlyosabb esetekben pedig immunszupresszív kezelésre is szükség lehet. A köménymag olajnak kiváló bőrlágyító hatásai vannak, mivel egy nem zsíros alapú réteget képez (nem zsírmolekulákból áll) a bőr felületén, miközben a bőr számára szükséges tápanyagokat is szolgáltat. Egy klinikai vizsgálat után, melynek során összehasonlítottak egy, az ekcémák kezelésében használatos szteroidkenőcsöt (Bethamethasone) és a napi kétszer alkalmazott Nigella sativa olajat, azt találták, hogy mindkettő ugyanolyan hatásos a tünetek enyhítésében. A köménymag olaj mellett szól azonban a mellékhatások hiánya.

Gombás fertőzések

A pattanásokat okozó baktériumok mellett, a feketekömény-olaj a gombák ellen is véd. Kimutatták ugyanis gombaellenes hatását az olyan dermatofitákkal szemben, amelyek bőrgombát, körömgombát, lábgombát, lágyéki gombásodást és sömört okoznak.

Pattanások

A pattanások etiológiája általában multifaktoriális és főleg a serdülőkor jellemző bőrelváltozása, de előfordulása egészen felnőttkorig is elhúzódhat. Visszahúzódásuk után a pattanások hegeket hagyhatnak. Kialakulásuk okaként számos tényező közrejátszik, mint például a hormonális változások, diéta, helyi bőrgyulladás vagy fertőzések. A feketekömény-olajnak van néhány olyan hatása, amely enyhíti a pattanások kellemetlen tüneteit, de ezek mellett gyulladáscsökkentő és antioxidatív hatása is van. Az olajban található tápanyagok pedig segítik a bőrsérülés regenerálódását. A feketekömény-olajnak természetes antihisztamin (hisztamin=allergiás reakciókat kiváltó vegyület a szervezetben) jellege jótékony hatással van az allergiás bőrbetegségek tüneteire.

A fekete kömény és a bőrrák

Rákos elváltozásról akkor beszélünk, ha egy bizonyos szövettípus sejtjei ellenőrizetlen szaporodásnak indulnak. A bőrréteg sejtjei vannak a leginkább kitéve a külső tényezőknek, ezért a bőrrák az egyik leggyakrabban előforduló emberi ráktípus. Világviszonylatban évente megközelítőleg egy millió új esetet regisztrálnak, ez a szám pedig növekedő tendenciát mutat. A két leggyakrabban előforduló forma az alapsejtes- illetve a tüskéssejtes (a bőr felszínes rétegeiből kiinduló) karcinóma, mindkettő kialakulásában a tartós UV-sugárzás jelentős kockázati tényező. A Nigella sativáról bebizonyosult rákellenes hatása is, számos rendellenes sejttípussal szemben, amiket kutatások támasztanak alá.

Az epidermiszből kiinduló rákos sejtek a környező szöveteket is beszűrhetik. Ebből kiindulva, a fekete kömény kivonatát laboratóriumi körülmények között vizsgálták emberi rákos hámsejtekkel szemben, és azt találták, hogy a benne található timochinon aktív rákellenes anyagként viselkedett, mivel megakadályozta a sejtek szóródását és a rákos sejtek pusztulását idézte elő. A kutatók arra következtettek, hogy a timochinon a bőrrák ezen típusának egyik lehetséges terápiáját képezi.

A feketekömény-olaj hatása a bőrre

Erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő és tápláló hatása lévén, a köménymag olaj segít visszanyerni a bőr természetes egészségét és vitalitását. Alkalmazható szájon át, illetve külsőleg, a bőrbe masszírozva. A benne található A-vitamin, aminosavak és zsírsavak elősegítik a bőr újraképződését, gazdag olajtartalma pedig mélyen hidratálja azt.

Nehéz lenne egyetlen cikkben összefoglalni a fekete kömény hatásmechanizmusait; annyi bizonyos azonban, hogy a Nigella sativa egy igazi, komplex tulajdonságokkal rendelkező csodanövény, melyről azt is tartották a régmúlt időkben, hogy „a halálon kívül minden betegséget gyógyít.”

Egyed Zsuzsanna

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek