KuriózumA 99 éves nagyapa megmentette a faluját a lerombolástól azzal, hogy az...

A 99 éves nagyapa megmentette a faluját a lerombolástól azzal, hogy az egész környéket színes festményekkel borította be

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Több mint 10 évvel ezelőtt a tajvani kormány el akarta törölni a falut a föld felszínéről, hogy egy lakóparkot létesítsen a helyén, az idős férfi azonban kreativitásával megmentette az otthonát.

A férfi a művészet erejével egymaga mentette meg a kis falut, ami több mint 10 évvel ezelőtt még a pusztulás szélén állt. A ma Szivárvány Faluként (Rainbow Village) ismert település a tajvani Taichung városához tartozik, és rendkívül népszerű a turisták körében.

Huang Yung Fu több tízezer illusztrációval díszítette a házak falát és az utcákat, és ezzel méltán kiérdemelte a Szivárvány Nagyapa megszólítást. De a vidám és hangzatos becenév ellenére, a veterán élete egyáltalán nem volt könnyű.

Fotó: Instagram

Huang Yung Fu Kínában született, és részt vett a második kínai–japán háborúban, valamint a második világháborúban és a kínai polgárháborúban is, ahol a Kuomintang (Kínai Nacionalista Párt, KMT) oldalán harcolt Mao Ce-tung kommunista pártja ellen. Miután a kommunisták átvették a hatalmat, Huang két millió másik emberrel együtt Tajvanra menekült, ahol ideiglenes falvakat hoztak létre az odamenekült katonáknak. Az ideiglenes lakóhely azonban állandó otthonná vált.

Huang később már Tajvanért küzdött a Tajvani-szoros körül kialakult konfliktusban Kína ellen, mielőtt 1978-ban kilépett volna a katonaságból. A Tajvan védelmében tett erőfeszítéseiért kitüntetést is kapott. Megtakarított pénzéből megvásárolta a kis házat a faluban, ahol már három évtizede lakott, de az idő múlásával a település kezdett elnéptelenedni. Végül már ő volt az utolsó megmaradt lakos.

„Tíz évvel ezelőtt a kormány azzal fenyegetőzött, hogy lebontja ezt a falut” – mondta Huang 2018-ban a BBC-nek. „De én nem akartam elköltözni. Ez az egyetlen igazi otthon, amit valaha ismertem Tajvanon, ezért kezdtem el festeni.”

Fotó: Instagram

Az egész egy egyszerű, madarat ábrázoló illusztrációval kezdődött a férfi otthonában. Aztán festett néhány macskát, majd embereket és repülőgépeket is. Később már a saját házán kívül, a falu elhagyatott épületeinek falára is festeni kezdett, és egészen addig folytatta, amíg minden felületet el nem borítottak a rajzai a valaha 1200 háztartást számláló településen.

A sors úgy hozta, hogy 2010-ben a Ling Tung Egyetem egyik hallgatója véletlenül éppen arra járt, és felfedezte Huang munkáját. Találkozott is az idős férfival, és miután elbeszélgetett vele, elhatározta, hogy segít neki. A diák készített néhány fotót, és kampányba kezdett, hogy tiltakozzon a falu lerombolása ellen.

„Az embereket lenyűgözte ennek a művésznek a szenvedélye, és meghatódtak, hogy egyetemista diákok próbáltak segíteni egy idős embernek” – mondta Andrea Yi-Shan Yang, Taichung Kulturális Hivatalának főtitkára.

Fotó: Instagram

„Ahogy elterjedt a Szivárvány Nagyapa híre, a dolog hamarosan nemzeti kérdéssé vált. Az egész társadalmunk figyelme és együttérzése erre irányult” – tette hozzá. Bár a kormány buldózerei már munkához láttak, az önkormányzatra nehezedő nyomás végül mégis hatásos volt. 2010 októberében Taichung polgármestere elrendelte, hogy a fennmaradó 11 épületet, utcát és környező területet közparkként őrizzék meg.

„A látogatók néha Joan Miró spanyol festőhöz vagy Hayao Miyazaki japán animátorhoz és filmrendezőhöz hasonlítják a művészetét” – mondta Lin Young Kai, a Rainbow Village park egyik munkatársa, aki segít Huangnak. „Azt festi meg, amit érez, és amire emlékszik.”

A falu mára népszerű turisztikai látványossággá vált. A látogatók könnyen megtalálhatják a most 99 éves férfi házát, csak egy mosolygó katona képét kell keresniük, aki ecsetet tart a kezében.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek