A 87 éves Masafumi Nagasaki arról vált híressé, hogy 1990-ben Sotobanari szigetére költözött, és 29 éven át magányosan élt ott. Amikor azonban az életkora lehetetlenné tette, hogy továbbra is egyedül gondoskodjon magáról, kénytelen volt visszatérni a társadalomba, ami nagyon megviselte. Nemrég azonban lehetősége nyílt újra ellátogatni szeretett otthonába.
Alvaro Cerezo, egy fiatal vállalkozó segített neki visszatérni a szigetre, aki általában turistáknak szervez hasonló utakat lakatlan szigetekre.
„Az én ügyfeleim általában két, legfeljebb öt hétig maradnak egyedül egy lakatlan szigeten. De Nagasaki 29 évet töltött ott!” – magyarázta Cerezo.
„Ő egy igazi hős a szemünkben. Annak idején fotós volt, de nagyon stresszes volt a városi élet miatt. Nem volt könnyen alkalmazkodó ember; nehéz személyisége van” – tette hozzá Alvaro Cerezo.
Nagasaki ezért Sotobanari szigetére költözött, ahol egy egyszerű műanyag sátorban aludt, és nem vitt magával semmilyen modern eszközt egy öngyújtó kivételével. Kapott egy kis havi támogatást a fiaitól, és havonta egyszer csónakkal elment a legközelebbi faluba, ahol bevásárolt a pénzből. Ezen kívül nem volt más kapcsolata a civilizációval.
Eleinte halászott is, de aztán felhagyott ezzel, mert azt mondta, sajnálta a halakat.
Évekig nagyszerűen boldogult, és soha nem szenvedett balesetet, vagy betegedett meg, de az életkora végül lehetetlenné tette számára ezt az életmódot.
„2018-ban kénytelen volt elhagyni a szigetet, miután a helyi halászok szinte eszméletlenül találtak rá a tengerparton” – mondta Cerezo. „87 éves, túlságosan idős ahhoz, hogy egyedül legyen a természetben. A vadonban valószínűleg nem marad életben valaki az ő életkorában” – tette hozzá.

Nagasaki a japán kormány segítségével visszatért a civilizációba. Egy kis szobát rendeztek be neki Ishigaki városában, de az idős férfi nem volt boldog. „Nem szerzett barátokat. Még mindig nem tudja használni a modern technológiát. Azzal tölti a napjait, hogy szemetet gyűjt az utcán” – mesélte Cerezo.
Bár a férfinak van családja, az évek során eltávolodott tőlük. „Valószínűleg nem büszkék rá. Egy olyan társadalomban, mint a japán, az ilyen embereket általában nem övezi csodálat. Sokan félnek tőle. Határozottan boldogabb volt a szigeten; az volt a vágya, hogy ott haljon meg, de túl gyenge volt ahhoz, hogy ott éljen a haláláig” – mondta Cerezo.
A vállalkozó még 2014-ben ismerte meg Nagasakit, amikor még a szigeten lakott, és mivel látta, milyen boldogtalan most, segíteni akart neki. Ezért, miután megkapta a szükséges engedélyeket a hatóságoktól és az orvosoktól, megszervezett egy utat a szigetre, és 2022 tavaszán elvitte oda az idős férfit. Cerezo még egy videót is megosztott az útjukról a Facebookon.
Nagasaki szemmel láthatóan megkönnyebbült, amikor újra a szigeten lehetett, testtartása és arckifejezése egyaránt euforikus örömről árulkodott. „2014-ben öt napot töltöttem el vele” – mesélte Cerezo a szigeten tett korábbi látogatásáról.
„Nagyon szigorú volt, ami az időbeosztást és a takarítást illette. Messze táboroztam te a lakhelyétől, hogy ne zavarjam, és az egész nagyon vicces volt, mert egy kicsit nehéz ember volt, megharagudott rám, ha 5 perccel később érkeztem, amikor megbeszéltünk egy találkozót” – idézte fel a vállalkozó.
Az idén tavasszal tett látogatás alkalmával Cerezo abba is beleegyezett volna, hogy a szigeten hagyja Nagasakit, de az idős férfi végül úgy döntött, visszatér a városba, mivel belátta, hogy egyedül már nem képes gondoskodni magáról.
„Talán néhány év múlva, ha még mindig a Sotobanari szigeten szeretné tölteni élete utolsó napjait, és készen áll arra, hogy elhagyja ezt a világot, kétségtelenül ott leszünk, hogy segítsünk neki” – írta Cerezo a blogján. Azt is hozzátette, hogy csodálja a férfit a rendkívüli életmódért, amit választott.
„Idővel mentális problémái lehettek volna, vagy kialakulhatott volna nála valamilyen függőség, ami mindenkit boldogtalanná tett volna körülötte, de ehelyett úgy döntött, hogy egyedül lesz, és csodálatos életet él a legszebb Paradicsomban.”