Valljuk be, némely idős családtagunkkal nem könnyű szót érteni, hiszen sokszor frusztráltan, kényelmetlenül érezzük magunkat a társaságukban, így nem rajongunk azért, ha legközelebb is találkoznunk kell velük.
![](https://filantropikum.b-cdn.net/wp-content/uploads/2017/01/idos-bacsi.jpeg)
Most viszont 5 jótanács következik, amelyek megfogadásával javíthatunk idős hozzátartozóinkkal való kapcsolatunkon.
1. Ne próbáljuk megváltoztatni őket
Nem tesz jót semmilyen kapcsolatnak, ha valaki beleszól másnak az életébe, így ne akarjuk idős rokonainkat megváltoztatni, átalakítani, állandóan noszogatni, ha valamit nem akarnak. Hagyjuk meg a szabadságukat, hogy úgy öregedjenek meg, ahogyan akarnak.
2. Ne kerüljünk velük konfliktus helyzetbe
Olykor az idős emberek morcossá, agresszívé válhatnak, mert nincsenek megelégedve az életükkel, vagy épp szeretethiányban szenvednek. Ezért nem érdemes agresszív hangnemben válaszolni, ha durván szólnak hozzánk, inkább mosolyogjunk, és próbáljuk más témára terelni a diskurzust.
3. Vigyázzunk, hogy mit beszélünk
Alexander Galitsky terapeuta szerint érdemes arról és úgy beszélni az idős emberekkel, amit ők szeretnének hallani. Ezért ne terheljünk idős szüleinket a nehézségeinkkel, problémáinkkal, mert ők már úgy sem tudnak segíteni.
4. A velük való beszélgetés nem mindig kellemes
Alexander Galitsky 15 éven keresztül dolgozott idős emberekkel Izraelben, azt tapasztalta, hogy a fiatalok többségének nincs türelme az idősekkel, aminek az egyet nem értés és a generációs különbségek elsősorban az okai, így a párbeszéd nem mindig kellemes hangnemben zajlik. Azonban a türelem sok mindent képes megoldani.
5. Bocsássunk meg
Felejtsük el a múlt sérelmeit, koncentráljunk inkább a jövőre. Ez azért lehet nehéz, mert úgy az idősnek, mint a fiatalnak akarnia kell ezt. Másképp nem megy.