AktuálisVolodimir Zelenszkij bírálta Donald Trump oroszországi megbízottjait: „Olyan kérdésekről tárgyalnak, amelyek nem...

Volodimir Zelenszkij bírálta Donald Trump oroszországi megbízottjait: „Olyan kérdésekről tárgyalnak, amelyek nem tartoznak a hatáskörükbe”

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden reagált Trump különmegbízottjának, Steve Witkoffnak a kijelentéseire, aki „öt területről” beszélt, amely körül szerinte az Oroszországgal kötendő békemegállapodás forog. Witkoff a múlt héten, Szentpéterváron találkozott Vlagyimir Putyinnal.

Steve Witkoff hétfőn a Fox Newsnak nyilatkozva azt mondta, a békemegállapodás tartalmazni fogja „öt terület” kérdésének rendezését, de nem árult el részleteket ezekről.

Zelenszkij kedden Odesszában Mark Rutte NATO-főtitkárral tartott sajtótájékoztatóján reagált Witkoff kijelentéseire. „Ami a területeket illeti, Ukrajna szuverén állam, és minden terület Ukrajna egységes államához tartozik. Ezért ismétlem, csak Ukrajna népe beszélhet államunk területeiről. És tudják, hogy számunkra ezek vörös vonalak – hogy bármilyen ideiglenesen megszállt területet nem ukránnak, hanem orosznak ismerjünk el. Ezért ismétlem, ezek a képviselők olyan kérdésekről beszélnek, amelyek nem tartoznak a hatáskörükbe.”

Korábban Witkoff egy Tucker Carlsonnak adott interjúban azt mondta, hogy a legnagyobb probléma ebben a konfliktusban „négy régió” kérdése, de végül ötöt említett: „Donbasz, Krím, Luhanszk és még két másik terület”- mondta akkor.

Witkoff kijelentései republikánus körökben, sőt, magában a Fehér Házban is bírálatokat váltottak ki, többek között Trump ukrajnai és oroszországi megbízottja, Keith Kellogg tábornok részéről.

Witkoff meghívta vacsorára Kirill Dmitrijevet, Vlagyimir Putyin washingtoni különmegbízottját az otthonába, és ez állítólag nemtetszést váltott ki a Fehér Házban az orosz invázió miatt amerikai szankciók miatt. Mivel az amerikai tisztviselők kerülik, hogy az orosz tisztviselőket az otthonukban fogadják, a vacsorát végül átszervezték, és a Fehér Házban tartották meg. Dmitrijev volt az első orosz tisztviselő, aki az első Trump-kormányzat óta ellátogatott a Fehér Házba. Több forrás is megerősítette a CBS Newsnak, hogy a pénzügyminisztérium ideiglenesen feloldotta a szankciókat, hogy a külügyminisztérium kiadhassa neki az utazáshoz szükséges vízumot.

Kevesebb mint 48 órával azután, hogy együtt vacsorázott Kirill Dmitrijevvel, Steve Witkoff találkozott az elnökkel a Fehér Házban. Witkoff szerint a leggyorsabb módja az ukrajnai tűzszünet elérésének az, ha olyan stratégiát támogatnak, amely Oroszország tulajdonába adja azt a négy kelet-ukrajnai régiót, amelyet 2022-ben megpróbált törvénytelenül annektálni – mondta két amerikai tisztviselő és öt másik, a helyzetet jól ismerő személy a Reutersnek.

Witkoff már korábban is kifejtette ezzel kapcsolatos nézeteit, de Kijev többször is elutasította ezt a lehetőséget, ahogy egyes amerikai valamint európai tisztviselők is.

A Reuters beszámolója szerint a Trumppal folytatott találkozó során Keith Kellogg tábornok, az elnök ukrajnai megbízottja ellentmondott Witkoffnak, és azt mondta, Ukrajna hajlandó tárgyalni bizonyos feltételekről a vitatott területek esetében, de soha nem egyezne bele abba, hogy átengedje a területek feletti teljes szuverenitást Oroszországnak.

Bennfentesek szerint a Trump-kormányzat tisztviselői egyre inkább eltérő véleményeket vallanak arról, hogyan lehetne feloldani az Ukrajna és Oroszország közötti patthelyzetet. Witkoff és Kellogg sem értenek egyet a lehetséges megoldás tekintetében – Kellogg az Ukrajnának nyújtott direkt támogatás híve.

Witkoff nézetei megosztóak a Republikánus Párton belül is, elnyerte egyes republikánus politikusok támogatását Ukrajnával kapcsolatban, de a javaslatai felháborodást váltottak ki más republikánusok körében, akik szerint a kormányzat túlságosan Moszkva-központúvá vált.

Witkoff korábbi, Tucker Carlsonnak adott interjúja után néhány republikánus politikust állítólag annyira aggasztott az általa képviselt oroszbarát álláspont, hogy többen felhívták Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadót és Marco Rubio külügyminisztert.

Egyes amerikai és európai tisztviselők attól tartanak, hogy az oroszok kihasználják Witkoff tapasztalatlanságát a tárgyalóasztalnál. „Witkoffnak mennie kell, és Rubiónak kell átvennie a helyét” – írta Eric Levine, ügyvéd, politikai kommentátor és republikánus adománygyűjtő egy levélben, amelyet egy republikánus adományozó csoportnak küldött, és amit a Reuters is látott. A levél Witkoff Carlsonnak adott interjúja után íródott.

Trump többször is kijelentette, hogy májusig tárgyalásokat akar folytatni az ukrajnai tűzszünetről, azzal érvelve, hogy az Egyesült Államoknak véget kell vetnie a konfliktusnak. A részleges tűzszüneti megállapodások azonban egyelőre megrekedtek, és Trump nem titkolta, hogy csalódott az előrelépés hiánya miatt.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek