KoktélVlagyimir Komarov, az űrhajós, aki lezuhant az űrből - a becsapódás után...

Vlagyimir Komarov, az űrhajós, aki lezuhant az űrből – a becsapódás után csak egy sarka maradt épen

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Vlagyimir Mihajlovics Komarov szovjet-orosz berepülő pilóta, űrhajós, már gyerekkorában is rajongott a repülésért. 1927. március 16-án született Moszkvában, és 15 éves korában már csatlakozott a szovjet légierőhöz. 1949-ben már pilóta volt.

1964-ben Komarov a Voszhod–1 parancsnokaként tett szert hírnévre – ez volt a szovjet űrprogram első többszemélyes űrrepülése. Nem ő volt az első ember, aki feljutott az űrbe, ez a megtiszteltetés a barátjának, Jurij Gagarinnak jutott, de tehetségével és elszántságával elnyerte kollégái tiszteletét.

Amikor közeledett a nagy októberi szocialista forradalom 50. évfordulója, a Szovjetunió valami igazán különleges eseménnyel akart készülni az alkalomra. Bizonyos értelemben ez sikerült is. 1967. április 24-én Vlagyimir Komarov szovjet űrhajós megpróbált visszatérni a Földre a Szojuz–1 első, kísérleti, emberes űrrepülése után, de az ejtőernyője nem nyílt ki, és az űrhajós a földbe csapódott.

Komarov kivételes űrhajós volt, de a világ leginkább úgy ismerte meg, mint „az embert, aki lezuhant az űrből”. A szocialista forradalom 50. évfordulójának tiszteletére olyan misszióra indult, amihez nem voltak meg a megfelelő előkészületek, és amit a szovjet politikusok nyilvánvalóan siettettek.

Úgy tűnik, hogy a Szojuz–1-nek már felszállás előtt is „több száz problémája” volt, de ezeket mind figyelmen kívül hagyták.

Még Gagarin is azt javasolta a feletteseinek, hogy halasszák el a repülést a rakéta fedélzetén található szabálytalanságok miatt. De az orosz hatóságok határozottan elutasították a javaslatát.

Komarov a lányával, Irinával és a feleségével, Valentinával

Komarov többször is megkerülte a Földet, majd megpróbált bejutni a légkörbe, miután befejezte a küldetését, de végül nem sikerült a landolás, a kabin becsapódott a földbe, majd ki is gyulladt, a pilóta pedig azonnal életét vesztette. Az ütközés után mindössze egy sarokcsontja maradt sértetlen.

Az űrhajós küldetése meglehetősen ambiciózus volt – eredetileg két kapszulának kellett volna találkoznia az űrben, ezeket kellett volna összekapcsolni egymással. A Szojuz–2 április 24-én indult volna, de technikai okok miatt törölték az indítását.

Komarov 24 óra alatt 16-szor kerülte meg a Földet, és a fékezőrakétákkal adódott probléma miatt kénytelen volt még két kört megtenni, mielőtt sikerült lelassítani az űrhajót, hogy az behatolhasson a Föld légterébe, de a tragédiát sajnos így sem lehetett megelőzni. A Föld felszínétől 7 km-es magasságban az ejtőernyő nem nyílt ki, így az űrhajós hatalmas becsapódással ért földet.

A helyszínen Vlagyimir Komarovból csak egy sarokcsont maradt felismerhető.

Fotó: MTI Fotó/N, Freepik

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek