Korábbi kutatások ugyan eddig is igazolták, hogy az ókori egyiptomiak előszeretettel fogyasztottak növényeket és zöldségeket, ám most francia tudósok múmiák szénatomjainak vizsgálata után megállapították azt is, hogy négyezer éven keresztül mit is ettek pontosan a fáraók birodalmában.
A Journal of Archaeological Science című szaklapban megjelent publikáció szerint a kutatás alapja a szénizotópok mennyisége volt, és a kutatók a Kr. e. 3500 és Kr. u. 600 között Egyiptomban élt lakosok múmiáinak szénatomjait elemezték.
A tudósok 45 olyan múmiát vizsgáltak, amelyek a 19. században kerültek két lyoni múzeumba. Kiderült, hogy a vizsgálat során kapott értékek megegyeztek a korunk vegetáriánusai által produkált értékekkel. Például a haj nagyobb mértékben őrzi meg az állati fehérjét, mint a csont és a fogak, a múmiák hajának izotópjai pedig megegyeztek korunk vegetáriánusainak hajában található izotópokkal.
A végkövetkeztetés az volt, hogy az ókori egyiptomiak étrendje nagy mértékben hasonlított a mai kor emberének étrendjéhez: főleg búzából és árpából állt. A kutatókat ugyanakkor meglepte, hogy a vizsgált 4000 év alatt nem változott az étrend összetétele, annak ellenére, hogy a Nílus völgye egyre szárazabbá vált.
Ajánló: Kiderült az egyiptomi piramisok egyik legnagyobb titka
A leginkább kérdőjeles következtetés viszont a halfogyasztás, hisz a kutatásból az derült ki, hogy a halevés nem volt széles körben elterjedt, pedig számos egyiptomi domborművön találhatók halászó emberek.