Az ünnepi étkezés, ha nem vagyunk elég tudatosak, könnyen átcsaphat egy hízókúrába. Gondoljunk csak bele: mennyire éri meg, hogy ha kell, ha nem, finom falatokkal tömjük agyon magunkat, és majd az új évben rendületlenül fogyókúrázzunk emiatt. Meg kell tartani a mértéket, még ha sokszor nehéz is.
A hús, az édesség, az alkoholos italok, a szénhidrátban és cukorban gazdag sütemények nagymértékű fogyasztása egyáltalán nincsenek jó hatással a szervezetre. Leginkább akkor terheli meg a gyomrot az ünnepi étkezés, ha eddig egy viszonylag visszafogott, diétás étkezést követtünk. A túlevés felborítja a bélrendszer mikrobiomját, egyensúlyhiányt okozva.
A bélflóra egyensúlyhiánya akkor lép fel, amikor a lehetséges kórokozóknak tekintett baktériumok elszaporodnak, és a bélben normálisan jelenlévő és jótékony hatású baktériumok már nem tudják betölteni szerepüket. Ez elősegítheti vagy súlyosbíthatja a tüneteket, például puffadást, székrekedést, bélmozgás rendellenességet válthat ki, súlyosabb állapotban pedig akár metabolikus szindróma, szorongás és depresszió is kialakulhat. A bélflóra egészségének megőrzése érdekében olyan prebiotikus hatású ételeket kell fogyasztani, amelyek táplálják a bélbaktériumokat.
“Az olyan ételek, mint a fokhagyma, a spárga , a póréhagyma, a hagyma, a zab, a lencse és az articsóka, valamint a fermentált ételek, mint például a savanyú káposzta, prebiotikumként hatnak. A prebiotikumok fő jellemzője a bélbaktériumok szaporodásának és/vagy aktivitásának szelektív stimulálása az egészség érdekében” – magyarázta Dr. Sanda Maria Crețoiu egy online webináriumon.
A bélflóra optimális összetétele biztosítja az immunrendszer megfelelő működését, a vitaminok szintézisét és a szervezet gyulladásos folyamatainak megelőzését.
A mikrobiom egyensúly felborulásának tünetei közé sorolható a puffadás, ételintolerancia, kiütések, krónikus fáradtság, stressz, emésztési problémák. Ha felborul az egyensúly, csökken az immunrendszer ellenállóképessége, és hajlamosabbak lehetünk a különböző krónikus betegségek kialakulására. A mikrobiom számos anyagcsere folyamatban vesz részt, és növeli a különféle betegségek elleni immunitást, és kritikusan befolyásolja a szervek közötti kölcsönhatást.
Sokan gyógyszerekhez, különböző enzimalapú kiegészítőkhöz folyamodnak, miután túlzott mennyiségű ételt fogyasztottak és kellemetlen tüneteket tapasztalnak, de pusztán az a tény, hogy ilyen “beavatkozásra” van szükség, az emésztőrendszer működési zavarának jele. Ha túlevés következtében, vagy bizonyos ételek fogyasztása után különböző tünetek jelentkeznek, ajánlott ellátogatni egy alapos kivizsgálásra.