A Trump-kormányzat elvárja Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől, hogy nyilvánosan kérjen bocsánatot az Egyesült Államok elnökétől a nemrégiben az Ovális Irodában kirobbant vita miatt. Egy európai tisztviselő, akit a Bloomberg idézett, útmutatást adott arról, hogy a kérést „négyszemközt” közölték, hangsúlyozva, hogy a nyilvános bocsánatkérés kulcsfontosságú az amerikai-ukrán kapcsolatok megmentése érdekében.
További források szerint Keir Starmer brit miniszterelnök azonnal kapcsolatba lépett Washingtontal a konfliktus kirobbanása után. Starmer próbálta meggyőzni az amerikai vezetést, hogy folytassák a tárgyalásokat és kössenek megállapodást a ritka ásványi anyagok exportjáról, azonban Trump csapata visszautasította a javaslatot.
„Időre van szükségünk” – mondták a Bloombergnek nyilatkozó források, hozzátéve, hogy a feszült helyzet további tárgyalások nélkül nem oldható meg.
Marco Rubio: „Kérjen bocsánatot, amiért vesztegette az időnket”
Az amerikai diplomácia vezetője, Marco Rubio szintén nyilvánosan felszólította Zelenszkijt a bocsánatkérésre. Rubio szerint az ukrán elnöknek nem kellett volna „kioktatnia” a Trump-adminisztrációt a diplomácia működéséről.
„Világossá tettük, hogy mi a tervünk: tárgyalóasztalhoz ültetni az oroszokat, hogy kiderüljön, lehetséges-e a béke” – mondta Rubio.
A CNN-nek adott interjújában Rubio „fiaskónak” nevezte a találkozót, kiemelve, hogy az ukrán vezetés ellentmondásba került JD Vance amerikai alelnökkel. Vance „tiszteletlennek” minősítette Zelenszkijt, amiért a sajtó előtt próbált „keresztbe-kasul beszélni”.
Zelenszkij nem lát hibát a viselkedésében
A Fehér Házban tartott megbeszélést követően Zelenszkij kitartott amellett, hogy Kijev és Washington kapcsolatai továbbra is erősek, hiszen katonai szövetségről van szó. Ennek ellenére nem volt hajlandó nyilvános bocsánatot kérni, mondván, hogy nem érzékeli, hogy hibázott volna.
Az ukrán vezető továbbra is elötelezett az Egyesült Államokkal való erőforrás-megállapodás megkötése mellett, ugyanakkor kiemelte, hogy „a biztonsági garanciák nélküli tűzszünet nagyon érzékeny kérdés az ukrán nép számára”.
Donald Trump az incidens után egyértelművé tette, hogy nem kíván további párbeszédet folytatni Zelenszkijjel, amíg az ukrán elnök nem mutat egyértelmű hajlandóságot a háború befejezésére.
„Azt kellene mondania: ‘Békét akarok’, és nem csak ismételgetni: ‘Putyin ezt, Putyin azt’. Azt kellene mondania: ‘Nem akarok több háborút vívni, emberek halnak meg'” – mondta Trump.
A Fehér Házban lezajlott konfliktus következtében Trump csapata azonnal lemondta a tervezett közös sajtótájékoztatót, sőt, az amerikai kormány bejelentette, hogy leállítja az Ukrajnának nyújtott katonai segélyt.
Caroline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője közölte: „Az Egyesült Államok a béketárgyalásokat helyezi előtérbe, nem fogunk tovább csekkeket írni egy messzi-messzi országban zajló háborúra.”
A konfliktus lezárására irányuló törekvések keretében Zelenszkij részt vesz a Keir Starmer által szervezett londoni csúcstalálkozón, amelynek célja Európa biztonsági helyzetének megvitatása.