A legtöbb fűszernövény első látásra az ételízesítésen kívül másra nem használható – gondolnák sokan, ám csalóka ez a kép. A csombor, a tárkony és a görögszéna például számos gyógyhatással bír.
Csombor: különösen az erdélyi konyha használja, Magyarországon ritkábban használt a csombor, vagy más nevén a borsikafű. A csombort emésztőszervi problémák kezelésére használják főleg, de számos egyéb betegség kúrálására is alkalmas.
A belőle készített tea elmulasztja a hasmenést, enyhíti a hasfájást és a torokfájásra. Rovarcsípés ellen kiváló az eldörzsölt borsikafű, a belőle készített krémekkel horzsolásokat és kiütéseket is kezelhetünk. Antiszeptikus és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, így különféle betegségek gyógyítására, illetve a tünetek enyhítésére is alkalmas. Gazdag B-, D- és C-vitaminban, cinkben, vasban, magnéziumban és kalciumban.
Tárkony: széles körben használják főzéshez, de a gyógyászatban is alkalmazzák. Az ókori görögök tárkony rágásával kezelték a fogfájást, mert képes elzsibbasztani a szájat. Az emésztés elősegítésére, enyhe nyugtatóként és szívbetegségek megelőzésére is használható. Nagyon jó hatással van az emésztőrendszerre, enyhíti a hasi görcsöket és étvágynövelő tulajdonsága is ismert.
A menstruációt elősegítésére, a kimerültség leküzdésére és az idegek nyugtatására is alkalmas, valamint helyettesítheti a sót a magas vérnyomással küszködők számára. Segíti az epe termelését a májban, így felgyorsítja a mérgező anyagok eltávolítását a szervezetből. E folyamat elősegítésére igyunk tárkonyteát. Egyik fő összetevője az esztragol, ami a tanninokkal, a keserű anyagokkal, a terpénekkel, a flavonoidokkal és a kumarinnal együtt hozzájárul a gyomor és a máj gyógyulásához. A teához vegyünk egy kanál tárkonyt, amit egy csésze forró vízzel forrázunk le. Tíz percig hagyjuk állni, majd étkezés után igyuk meg.
Görögszéna: egyike Egyiptom legrégibb kultúrnövényeinek, a Földközi tenger keleti partvidékét övező országokban őshonos. A görögszéna a legrégibb korok óta szolgálja az ember egészségének megőrzését. Gyógyászati értékét az indiai, arab, görög, kínai népi- és tudományos gyógyászatban is kiemelkedőnek tartják, fogyasztása ezekben az országokban általánosan elterjedt. Egyik legismertebb tulajdonsága, hogy étvágygerjesztő, és csökkenti a koleszterinszintet, cukorbetegek is fogyaszthatják. A görögszéna magja gyulladáscsökkentő, nemi hormonokat szabályozó, tejelválasztást fokozó, antidiabetikus, koleszterint csökkentő, étvágyjavító, érelmeszesedést gátló.